Czujniki dymu dostępne dla miejskich najemców

Na zdjęciu czujniki dymu w opakowaniach - grafika rozmowy
Najemcy mieszkań komunalnych mogą odebrać darmowy czujnik dymu
Czujniki dymu dostępne dla miejskich najemców

Najemcy mieszkań komunalnych mogą odebrać darmowy czujnik dymu. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych kontynuuje akcję, która ma zabezpieczyć lokatorów miejskiego zasobu. Urządzenia dostępne są  w Punktach Obsługi Klienta.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od blisko 10 lat prowadzi akcję rozdawania czujników czadu miejskim najemcom. Tylko w ostatnich 5 latach spółka rozdała ich ponad 1500, a w tym roku również zainteresowanie jest spore. ZKZL zachęcony tym sukcesem wprowadził kolejny program, który poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. Dotyczy on najemców korzystających z lokali, które są ogrzewane piecami węglowymi. 

Teraz osoby posiadające takie mieszkanie mogą odbierać zakupione przez ZKZL czujki dymu. Wszyscy, którzy chcą otrzymać takie urządzenie, mogą zgłosić się do Biura Obsługi Klienta mieszczącego się przy ul. Matejki lub do jednego z terenowych Punktów Obsługi Klienta. Po potwierdzeniu zamieszkania w danym miejskim lokalu i pokwitowaniu odbioru pozostaje już tylko montaż czujnika, który może uratować życie.

ZKZL zachęca najemców do zadbania o bezpieczeństwo oraz spokojny sen rodziny. Razem z czujnikiem każdy z lokatorów otrzymuje ulotkę z podstawowymi informacjami, jak należy eksploatować piec kaflowy i jak prawidłowo z niego korzystać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.

W Polsce pożarów domów i mieszkań jest prawie 30 000 rocznie. Żeby uniknąć zagrożenia ogniem, warto zastosować czujnik, który przyda się w każdym pomieszczeniu mieszkania. Wykrywa on dym unoszący się z pieca węglowego, wadliwej instalacji elektrycznej, źle działającej kuchenki lub po prostu palącej się patelni lub spalonego czajnika. Według straży pożarnej najczęstszym powodem zapłonu są błędy w eksploatacji kotłów lub pieców węglowych i usterki podczas ich działania. Ogień może wywołać niedopałek papierosa, czajnik pozostawiony na działającej kuchence lub spięcie w instalacji elektrycznej. 

Jednym z pierwszych objawów powoli rozwijającego się pożaru jest smuga dymu, która niedostrzeżona może szybko się rozwinąć w tlący się ogień, a potem może eskalować do większych rozmiarów. Zamontowany czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Właśnie dlatego ZKZL prowadzi akcję bezpłatnego przekazywania najemcom mieszkań komunalnych urządzeń, które powinny być zamontowane wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zatrucia dymem. 

ZKZL/PD