Tzw. wystawki są odbierane bez dodatkowych opłat. Najczęściej spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe informują swoich mieszkańców na tablicy ogłoszeń o terminach odbioru. Właściciele domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej otrzymują harmonogramy od firmy zajmujących się wywózką odpadów. Informacje o terminach dla wybranego adresu w każdej chwili można sprawdzić na stronie internetowej www.poznan.pl/odpady lub w aplikacji Smart City Poznań.
Najlepiej odpady te wystawić wieczorem dnia poprzedzającego lub rano do godziny 6:00 tuż przed przyjazdem samochodu porządkowego.
Dlaczego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego terminu wystawienia odpadów? Straż miejska - powiadomiona o nieporządku na posesji - może nałożyć na zarządcę nieruchomości mandat. Ponadto niektóre z wystawionych odpadów mogą zostać poddane recyklingowi, a być może ponownie wrócić do użytku. Dlatego ważne jest, by w miejsce wystawki trafiły jak najpóźniej i na jak najkrótszy czas, by nie zdegradowały się bardziej.
Miejsce wystawki ma znaczenie
Pracownicy firmy obsługującej nasz rejon mają wskazane konkretne miejsce odbioru wystawionych przedmiotów i tylko stamtąd je zabiorą. Tereny te wybrano, dlatego, że są łatwo dostępne nawet dla dużych samochodów, a jeśli nie da się do nich dotrzeć bezpośrednio pojazdem, to jest to możliwe np. z wózkiem transportowym. Część wystawek może naprawdę sporo ważyć.
Jakie rzeczy możemy wystawić?
- Meble i inne odpady wielkogabarytowe: meble, wózki, dywany, materace, rowery, suszarki do ubrań, skrzydła drzwiowe, armaturę i ceramikę łazienkową oraz sanitariaty,
- Zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych: pralki, kuchenki, grzejniki i wentylatory elektryczne, odkurzacze, żelazka, komputery, telefony, radia, telewizory,
- Zużyte opony: rowerowe, motorowerowe, motocyklowe i samochodowe wyłącznie z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.
Czego nie możemy wystawić?
- Odpady budowlane i rozbiórkowe: papy, czysty gruz betonowy i ceglany.
- Części instalacji: rury pcv, wodociągowe, gazowe, panele podłogowe czy ścienne,
- Odpady poremontowe: resztki farb, klejów do podłóg czy tapet,
- Odpady niebezpieczne: w tym chemikalia i opakowania po nich,
- Części samochodowe: metalowe lub wykonane z tworzywa elementy karoserii, szyby,
- Baterie i akumulatory,
- Odpady podlegające selektywnej zbiórce.
Co wobec tego zrobić z ostatnią grupą odpadów? Należy oddać je do jednego z trzech poznańskich Gratowisk, czyli PSZOK-ów (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Za tę usługę również nie musimy dodatkowo płacić. Gratowiska to także najlepszy adres dla wszystkich odpadów wystawkowych, których chcemy się pozbyć nie czekając na termin odbioru wynikający z harmonogramu. Więcej o poznańskich Gratowiskach można znaleźć na stronie poznan.pl.
Gratowóz tego nie odbierze
Ponieważ zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy chcieli przekazywać odpady wystawkowe do Gratowozu, przypominamy, że nie jest to możliwe. Samochody obsługujące Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie ma technicznych możliwości, by odbierać odpady wielkogabarytowe jak meble, duży sprzęt AGD, czy opony.
Więcej o Grartowozie, ustalonej trasie przejazdu i harmonogramach można przeczytać na stronie poznan.pl.
JZ