Co zrobić z nadmiarem bioodpadów?

Zdjęcie przedstawia pojemniki na odpady. - grafika rozmowy
Bioodpady można przechowywać wyłącznie w pojemnikach, te zaś powinny być w kolorze brązowym
Co zrobić z nadmiarem bioodpadów?

Wiosna to okres wzmożonych prac w przydomowych ogrodach. Często wiąże się to z gromadzeniem większych ilości bioodpadów. Wyjaśniamy, w jaki sposób pozbyć się organicznych resztek, które np. nie zmieszczą się w pojemniku.

Poznaniacy mają do wyboru kilka rozwiązań dotyczących bioodpadów. Przede wszystkim, planując harmonogramy odbioru śmieci, powinno się uwzględnić fakt, że od wiosny do późnej jesieni ilość odpadów organicznych w zabudowie jednorodzinnej rośnie. Dlatego, Miasto Poznań w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada zwiększa częstotliwość odbiorów do jednego w tygodniu (poza sezonem jest to raz na dwa tygodnie).

Zgodnie z obowiązującymi w stolicy Wielkopolski zasadami, mieszkańcy samodzielnie dokonują zakupu pojemników na bioodpady. Każdy z nich (bez względu na liczbę) musi zostać zgłoszony do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. Wiąże się to z koniecznością ich prawidłowego oznakowania i umieszczenia czipów. W zgłoszeniu należy podać wielkość pojemnika i frakcję odpadów, do jakiej będzie przeznaczony. To warunek konieczny, by zostały one odebrane z posesji. Zgłoszenia nowego pojemnika można dokonać pisząc na adres odpady@um.poznan.pl lub przez infolinię Poznań Kontakt pod nr: 61 646 33 44.

Przy zakupie pojemnika (lub kilku) ważne jest, by dobrze oszacować jego wielkość, uwzględniając powierzchnię terenów zielonych nieruchomości, z której będą odbierane odpady. Posiadanie więcej niż jednego pojemnika na bioodpady nie zwiększa opłaty miesięcznej za odpady.

W sytuacji, gdy mieszkaniec wytworzył większą masę bioodpadów, które nie mieszczą się w pojemniku/pojemnikach, nadmiar można przekazać na Gratowiska (czyli do PSZOK-ów). W ramach opłaty za odbiór odpadów resztki organiczne można zawieźć w jedno z trzech miejsc: Dębiec, Wschód i Morasko. Jeżeli ktoś nie ma możliwości, by zrobić to samodzielnie, może zlecić ich transport wyspecjalizowanej firmie (która może transportować odpady). Wymaga to wypełnienia przez mieszkańca oświadczenia, że do Gratowiska trafiają odpady komunalne wytworzone w gospodarstwie domowy na terenie Poznania. Oświadczenie (załącznik nr 2 do regulaminu PSZOK) można znaleźć na stronie Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Bioodpady i odpady zielone należy gromadzić w brązowych pojemnikach, spełniających określone normy. Należy wrzucać je luzem lub w workach biodegradowalnych/kompostowalnych (nie wolno umieszczać ich w workach i opakowaniach z tworzyw sztucznych). 

Właściciele nieruchomości zamieszkanych w zabudowie jednorodzinnej mogą założyć przydomowy kompostownik i tam składować odpady organiczne. Jego zgłoszenie pozwala obniżyć miesięczną opłatę za odbiór śmieci o 2 złote.

WGK/ AJ