W odcinku rozpoczynającym drugi sezon słuchacze usłyszą wiele ciekawostek na temat łąk kwietnych, których w zielonej stolicy Wielkopolski nie brakuje.
Tylko na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu mamy łąki kwietne o powierzchni ok. 1 ha. Znajdują się przy ul. Olgi Sławskiej- Lipczyńskiej/Hezjoda (ok. 3000 m2), w parku Rataje (ok. 5000m2), w parku Tysiąclecia (1200 m2) oraz w parku na os. Batorego/Śmiałego (1000 m2).
We wskazanych lokalizacjach rośnie rumian barwierski, w większości przekwitły już rumianki polne, są jeszcze tradycyjne chwasty polne, takie jak kąkole, chabry i maki, pasowo występują gatunki ozdobne, między innymi maczek kalifornijski, lnica marokańska czy żmijowiec babkowaty. Skład gatunkowy łąk zmienia się z biegiem lat. W niektórych z nich już można zaobserwować więcej marchwi, cykorii, złocienia właściwego oraz innych gatunków wieloletnich.
- Łąki kwietne to trend widoczny w wielu polskich miastach. Z Piotrem Kotlińskim z Fundacji Łąka rozmawiamy o tym, dlaczego i gdzie warto je zakładać, a kiedy należy odpuścić. Serdecznie zapraszamy - mówi Klaudia Beker, rzeczniczka ZZM oraz prowadząca podcast.
"Zielone blubranie" to podcast o ekologii i środowisku, przygotowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Nagrania dostępne są miejskich kanałach na YouTube, Spotify i Google Podcast.
ZZM/PD