- Koty, które do nas trafiają, w większości są nie zachipowane - mówi Katarzyna Frąckowiak, pracująca w Schronisku dla zwierząt w Poznaniu.- To powoduje, że nawet, gdy wyglądają i zachowują się jak domowe, często zostają w naszym schronisku, bo nie jesteśmy w stanie odnaleźć ich właścicieli. Ogłaszamy oczywiście na naszej stronie internetowej w zakładce "Nowoprzybyłe" wszystkie zwierzęta przybywające do nas, jak również obserwujemy profil FB Zaginione/Znalezione, jednak i to często nie pomaga.
Tak nie musiałoby się dziać, gdyby kot był zachipowany. W Poznaniu można to zrobić za darmo.
Domowe psy i koty z różnych przyczyn mogą uciec swoim właścicielom lub zgubić się. Nie zawsze łatwo jest je odnaleźć. Straż Miejska Miasta Poznania co roku odławia 600-700 takich zwierząt. Znakowanie to metoda, która pozwala na szybką identyfikację ich właścicieli. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa lub kota elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem. Dane o zaczipowanym zwierzęciu są następnie wprowadzane do Miejskiego Rejestru Psów i Kotów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych SafeAnimal. Ważne: każdy właściciel, który dostał lub kupił już zachipowane zwierzę, powinien upewnić się, że dane znajdują się w bazie.
Niezwykle ważne jest, aby właściciele aktualizowali w bazie swoje dane przy okazji każdej zmiany miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy też nazwiska. W przypadku znalezienia zwierzęcia pozwoli to na szybki kontakt i bezpieczny powrót kota lub psa do domu.
Ważne: znakowanie i rejestrację psa należy wykonać w ciągu 14 dni od jego kupna albo przygarnięcia, lub w czasie 6 miesięcy od jego urodzenia. Zachipowanie jest też konieczne, żeby skorzystać z bezpłatnej kastracji lub sterylizacji psa i kota, jakie zapewnia Miasto Poznań.
Więcej informacji: poznan.pl/
AW