- Dowodzimy, że lepiej po prostu "otworzyć most", a nie "wdrożyć procedurę inicjacji swobodnego strumienia pojazdów mechanicznych na ukompletnionym odcinku przeprawy mostowej w ciągu drogi krajowej numer..." - żartują specjaliści z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. To właśnie tam uruchomione zostały studia podyplomowe "Prosty język w instytucjach publicznych". Ich kierownikiem został poznański językoznawca, prof. Jarosław Liberek.
Studia są kierowane do wszystkich tych, którzy piszą i wysyłają do różnych grup odbiorców oficjalne teksty w formie tradycyjnej lub elektronicznej.
- Polecamy je pracownikom różnego typu urzędów i instytucji: centralnych, wojewódzkich i miejskich, powiatowych i gminnych, urzędów skarbowych, organów kontrolnych, sądów, prokuratur itp. Kształcimy specjalistów, którzy będą umieli z jednej strony tworzyć teksty zgodne z regułami prostej polszczyzny, z drugiej zaś weryfikować inne teksty w taki sposób, aby były one zrozumiałe - tłumaczą twórcy kierunku.
Organizacja studiów
Studia trwają dwa semestry i są prowadzone w trybie zdalnym (z wyjątkiem pierwszego, inauguracyjnego spotkania i konferencji kończącej naukę). Do prowadzenia zajęć wykorzystywana będzie platforma MS TEAMS. Studenci powinni mieć dostęp do stabilnego łącza internetowego, komputera z systemem Windows, IOS lub porównywalnym. Zajęcia odbywać się będą w piątki (od godz. 16.00 do około 19.15) oraz w soboty (od 9.00 do 16.15). Niedziela zawsze będzie dniem wolnym od zajęć.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych otrzymają osoby, które uczestniczyły w zajęciach, uzyskały pozytywne oceny z poszczególnych przedmiotów i przygotowały pracę dyplomową, w której wykazały się praktycznymi umiejętnościami.
Spośród 180 godzin zajęć tylko 6 to wykłady (o stylu urzędowym), a 174 to zajęcia praktyczne. Absolwenci studiów podyplomowych dowiedzą się jak tworzyć proste i zrozumiałe, a zarazem poprawne językowo pisma a także jak dostosowywać do reguł prostoty cudze teksty.
Szczegółowe informacje o przedmiotach, kadrze prowadzącej, a także szczegóły organizacyjne można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.
Rekrutacja
Na studia przyjmowane są osoby z dyplomem licencjata lub magistra. Kandydaci składają następujące dokumenty:
a) odpis dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich,
b) podanie o przyjęcie na studia podyplomowe,
c) życiorys.
Podane dokumenty należy złożyć za pośrednictwem internetowego systemu rekrutacji UAM. To jedyny sposób rekrutacji. Znajdujące się w systemie podanie trzeba pobrać, wydrukować i podpisać, a następnie zrobić skan i dołączyć go do pozostałych dokumentów.
Zgłoszenia przyjmowane są do 18 października. Opłata za jeden semestr studiów wynosi 3 100 zł.
Prosty język w urzędzie miasta
Patronat nad kierunkiem "Prosty język w instytucjach publicznych" objął prezydent Poznania. Studia na UAM to nie jedyne działania, wspierane przez urząd miasta. W sierpniu Jacek Jaśkowiak podpisał zarządzenie, które jednoznacznie określa, że urzędnicy w komunikacji z odbiorcami powinni stosować jasny i zrozumiały przekaz.
Zarządzenie jest zwieńczeniem czteroletniego już projektu "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania". Wszystkie działania były realizowane w ramach trójstronnego porozumienia między UMP, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Na początku odbywały się szkolenia dla pracowników prowadzone przez językoznawców z UAM. Powstał też poradnik "Prosty język w pismach urzędowych", który trafi do wszystkich urzędników. W ostatnim czasie w każdym z wydziałów i biur zostali wytypowani liderzy, którzy zajmą się językiem pism w obrębie swoich komórek.
Pracownicy urzędu mogą korzystać z różnych pomocy przygotowanych przez językoznawców. Zupełnie nowym rozwiązaniem jest narzędzie "Proste Pismo" stworzone przez PCSS. Ma ono posłużyć jako baza uproszczonych tekstów, czyli wzorów pism. Każdy pracownik, który musi przygotować dokument, będzie mógł z takiej bazy skorzystać. Narzędzie ma także moduł AI, czyli szybkiej pomocy w trakcie upraszczania pism. Sztuczna inteligencja automatycznie zaproponuje, jak przeredagować tekst tak, aby przestrzegać zasad prostego języka.
AJ