Żeby stolica Wielkopolski była brana pod uwagę w Badaniu Klimatu Rowerowego, musiało być wypełnionych przynajmniej 200 ankiet. Wynik ten został przekroczony już kilka dni po rozpoczęciu badania. Dotychczas mieszkańcy Poznania wypełnili 1235 ankiet. To więcej niż podczas całego badania w 2020 roku.
Badanie Klimatu Rowerowego, które prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach, poszukuje odpowiedzi na pytania: Czy twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego? Czy jazda rowerem w twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2022 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).
Wyniki umożliwią stworzenie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom, czyli wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach w Polsce, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy i jakości przestrzeni publicznych.
Badania w Polsce będą robione co dwa lata. Ta cykliczność jest ważna, żeby można było obserwować trendy w danym mieście czy gminie.
W pierwszej edycji w 2020 roku uczestniczyło 90 miast i gmin z całego kraju. Udział, podobnie jak dwa lata temu, jest dla samorządów bezpłatny.
Rezultaty badań kierowane są do samorządowców, osób decyzyjnych i odpowiedzialnych za kształtowanie ruchu.
Udział w trwającym do grudnia Badaniu Klimatu Rowerowego 2022 jest możliwy po wejściu na stronę www.rowerowyklimat.pl, gdzie znajduje się ankieta. Składa się ona z 30 pytań merytorycznych i 9 tzw. metryczkowych. Dotyczą kilku obszarów - klimatu ruchu drogowego, wartościowania korzystania z rowerów, bezpieczeństwa, komfortu jazdy i infrastruktury.
W badaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie.
Jedna osoba może wypełnić formularz tylko raz. Ankieta posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed przesyłaniem wielokrotnych odpowiedzi.
Wyniki badania oraz raporty dla poszczególnych gmin zostaną opublikowane w maju 2023 roku.
Działania związane z akcją w mediach społecznościowych łączy hasztag #BKR2022 i #rowerowyklimat.