Apel Pamięci w Forcie VII

Na zdjęciu delegacja składająca kwiaty - grafika rozmowy
W czwartek w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII odbył się uroczysty Apel Pamięci/ fot. MMW
Apel Pamięci w Forcie VII

W 85. rocznicę uruchomienia pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego - KL Posen w Forcie VII uczczono pamięć pomordowanych więźniów. Miasto Poznań reprezentował Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania i Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania.

10 października 2024 r. przypada 85. rocznica uruchomienia w Forcie VII w Poznaniu Konzentrationslager Posen - pierwszego, niemieckiego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich. KL Posen stał się miejscem eksterminacji Polaków - powstańców wielkopolskich i śląskich, przedstawicieli świata nauki i kultury, działaczy i urzędników samorządowych oraz państwowych, księży, harcerzy, członków organizacji konspiracyjnych. Obóz w Forcie VII zmieniał jeszcze dwukrotnie swą oficjalną nazwę, jednak przez Niemców nazywany był zawsze "obozem krwawej zemsty" - Lager der Blutrache.

W czwartek, 10 października w samo południe w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII odbył się uroczysty Apel Pamięci z asystą wojska z Garnizonu Poznań. Wzięli w nim udział mieszkańcy Poznania, a także rodziny więźniów Fortu VII, którzy odczytali zachowane wspomnienia swoich bliskich. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci.

W programie wydarzenia znalazło się również uroczyste poświęcenie kaplicy ekumenicznej w jednym z pomieszczeń Fortu VII. Powstała ona na wniosek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Utworzenie takiego miejsca modlitwy wpisuje się w oczekiwania więźniów, wyrażanych tuż po zakończeniu wojny.  

Obchody 85. rocznicy powstania KL Posen w Forcie VII będą kontynuowane w piątek, 11 października. Na ten dzień zaplanowano konferencję poświęconą historii obozu oraz edukacji w miejscach pamięci.

AJ