- Serdecznie dziękuję narodowi tajwańskiemu i rządowi Tajwanu za wsparcie, którego udzielił bezpośrednio Ukrainie i polskim miastom, które przyjęły bardzo duża liczbę migrantów - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki temu wsparciu mogliśmy przeprowadzić szereg działań, których skutkiem była integracja obywateli i obywatelek Ukrainy w Poznaniu. Dziś są oni częścią naszej społeczności.
W maju Poznań otrzymał ponad 1,1 mln zł od rządu Tajwanu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie obywateli Ukrainy, którzy przebywają tu w związku z wojną w ich kraju. Umożliwią sfinansowanie porad psychologicznych i korepetycji dla dzieci, a także pomocy żywnościowej. Pozwolą na lepszą integrację osób z Ukrainy z mieszkańcami Poznania - w dużej mierze poprzez projekty kulturalne, w tym warsztaty i gry miejskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto zaplanowano prowadzenie punktu informacyjnego dla obywateli i obywatelek Ukrainy.
- Rząd Tajwanu od dłuższego czasu współpracuje z Poznaniem, udzielając wsparcia dla obywateli Ukrainy - mówiła Sharon S.N. Wu, ambasador Tajwanu. - Cieszę się, że dziś mogę zobaczyć to miasto. To okazja, by porozmawiać o współpracy także na innych płaszczyznach.
Przekazane w tym roku pieniądze to już kolejny gest solidarności ze strony Tajwanu. Jedną z konsekwencji pobytu Jacka Jaśkowiaka w Taipei w 2022 r. była decyzja tajwańskiego rządu o przekazaniu Poznaniowi 300 tys. dolarów (1,3 mln zł) na pomoc uchodźcom. Zostały one przeznaczone m.in. na aktywizację społeczną i zawodową migrantek z Ukrainy, integrację dzieci oraz wsparcie żywnościowe.
Razem dla Ukrainy
Prezydent Poznania i ambasador Tajwanu odwiedzili także Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska - Ukraina". Działa ono w Poznaniu od 2007 roku, przybliżając poznaniankom i poznaniakom kulturę sąsiedzkiego kraju. Jego główną i najbardziej znaną inicjatywą jest Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna, który od 2008 roku przełamuje bariery i stereotypy. Stowarzyszenie realizuje też liczne spotkania literackie, wymiany artystyczne, spektakle oraz wystawy, a także zapewnia pomoc społeczną i prawną. Organizuje również projekt "Centrum Koordynacji Pomocy dla Obywateli Ukrainy", którego powstanie było możliwe dzięki dobrej woli narodu i rządu Tajwanu.
Centrum ułatwia kontakt pomiędzy potrzebującymi wsparcia obywatelami Ukrainy a właściwą instytucją, placówką medyczną, notariuszem czy mediatorem. Członkowie organizacji towarzyszą im np. podczas wizyt u lekarza, w komisariacie policji czy w urzędzie, zapewniając nie tylko potrzebną pomoc tłumaczy, ale także poczucie bezpieczeństwa. Centrum udziela też wszelkiego wsparcia dzieciom, młodzieży, rodzicom, opiekunom, nauczycielom, dyrektorom szkół w integracji najmłodszych.
Ambasador Sharon S.N. Wu odwiedziła również Migrant Info Point (MIP). To miejsce, które powstało jesienią 2013 roku z myślą o cudzoziemcach mieszkających w Poznaniu. Celem działalności Fundacji Centrum Badań Migracyjnych jest wspieranie przybywających do Poznania osób i rodzin w adaptacji do nowych warunków, a także kompleksowa pomoc.
W MIP znajduje się Punkt informacyjno-doradczy dla obywatelek i obywateli Ukrainy - realizowany dzięki pieniądzom otrzymanym od Tajwanu. Jest otwarty 5 dni w tygodniu, oferując wieloaspektowe wsparcie udzielane w językach: ukraińskim, rosyjskim oraz polskim. Pomoc obejmuje m.in. zagadnienia administracyjno-prawne, kwestie związane z działaniem instytucji publicznych czy informacje o możliwych formach wsparcia i miejscach jego udzielania. MIP zapewnia też porady zawodowe i pomoc w integracji społecznej.
AW