Ambasador O'Connell pełni swoje stanowisko od 2018 roku. W tym czasie niejeden raz odwiedzała Poznań. W piątek, 3 czerwca, przyjechała do stolicy Wielkopolski, by oficjalnie się pożegnać.W spotkaniu wziął udział również Krzysztof Schramm, wicekonsul honorowy Irlandii w Poznaniu.
- Cieszę się, że ponownie mogłam tutaj przyjechać - mówiła ambasador. - Widać, że wiele się w Poznaniu zmieniło od mojej ostatniej wizyty. Kiedy byłam tu ostatni raz, plac Kolegiacki był miejscem budowy, teraz przed urzędem jest piękna i przyjazna przestrzeń.
Podczas spotkania rozmawiano m.in o polityce "smart city", a także o wyzwaniach, jakie stoją przed Polską i całą Europą w związku z najazdem Rosji na Ukrainę.
- W Poznaniu udało nam się pomóc tysiącom uchodźców dzięki dobrej współpracy z lokalnymi samorządami, przedstawicielami rządu oraz wieloma firmami i instytucjami - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta. - Ogromne wsparcie zapewniły organizacje pozarządowe oraz sami mieszkańcy Poznania. Przed nami nadal jednak wiele wyzwań, związanych z napływem obywateli Ukrainy. Zdajemy sobie sprawę, że ich rozwiązanie nie będzie łatwe, ale musimy podjąć tę próbę.
Związki Poznania z Irlandią są silne: w stolicy Wielkopolski do najważniejszych irlandzkich inwestorów należą linie lotnicze Ryanair i grupa Origin Enterprices - właściciel firmy Agrii Polska Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją i dystrybucją nowoczesnych nawozów, pasz oraz środków ochrony roślin. W Poznaniu działa też firma Sonalake z kapitałem polsko-irlandzkim, która otworzyła tu centrum usług IT.
Współpraca kwitnie również na polu nauki i kultury. Na Wydziale Anglistyki UAM działa Pracownia Studiów Celtyckich - studenci mogą działać m.in w kole języka irlandzkiego. W Poznaniu ma też siedzibę Fundacja Kultury Irlandzkiej, która organizuje wiele wydarzeń i projektów.
AW