Obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar Katynia i Sybiru w Kościele oo. Dominikanów. Stamtąd kombatanci oraz pozostali uczestnicy przeszli do Ogrodu Zamkowego, gdzie znajduje się Pomnik Katyński.
Monument, przy którym odbyła się uroczystość, upamiętnia polskich obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD oraz setki tysięcy Polaków zesłanych na Sybir i stepy Kazachstanu, gdzie znaczna część z nich poniosła śmierć.
- 84 lata temu z rąk Sowietów zginęli oficerowie, prawnicy, urzędnicy, nauczyciele, lekarze, policjanci, a także działacze polityczni i społeczni. Ofiarami Zbrodni Katyńskiej padły elity przywódcze i intelektualne naszego kraju. Prawdę o tym wydarzeniu przez lata ukrywano. Dziś możemy, a nawet musimy mówić o tym głośno. W ten sposób oddajemy hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku.