Co zrobić z jedzeniem pozostałym po świętach? Nie zjedzonych potraw nie trzeba wyrzucać. W Poznaniu są miejsca, do których można je zanieść i w ten sposób podzielić się z potrzebującymi.
Wybitna reżyserka teatralna i filmowa, wieloletnia dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 1989-1990 kierowała Ministerstwem Kultury i Sztuki, w 2013 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Poznania. Izabella Cywińska odeszła w wieku 88 lat.
Grudzień to czas finalizacji wielu prac w centrum Poznania. Jeszcze przed świętami udostępniona została znaczna część płyty Starego Rynku. Działa tam też druga linia oświetlenia, czyli latarnie wokół centralnych zabudowań. Z kolei przy placu Wolności posadzono nowe drzewa.
W okresie świąteczno-noworocznym nadal będzie można podziwiać miasto z perspektywy młyńskiego koła na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Atrakcja zostaje aż do 7 stycznia. Czynna będzie także w Boże Narodzenie, Sylwestra i Nowy Rok.
Radni przyjęli "Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040". To długoterminowa wizja, zawierająca konkretne cele w zakresie poprawy transportu na jej obszarze. Plan określa kierunki rozwoju transportu publicznego i prywatnego, które pozwolą połączyć oczekiwania mieszkańców i obecne wyzwania stojące przed Poznaniem i metropolią.
27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Aby uczcić pamięć Powstańców, tego dnia o godzinie 16:40 autobusy i tramwaje zatrzymają się na minutę. W związku z obchodami zmieni się też organizacja ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich.
Zakończył się remont jezdni ulicy Śródka. Nawierzchnia z kostki kamiennej została wyrównana.
Podpisano umowę z wykonawcą na przebudowę asfaltowego placu u zbiegu ulic Galla Anonima i Kassyusza, który stanie się parkiem kieszonkowym. To projekt z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
W środę, 27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzonego po raz trzeci jako święto państwowe. Oprócz oficjalnych uroczystości na mieszkańców czeka również inscenizacja historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, grupy rekonstrukcyjne i śpiewanie piosenek powstańczych.
Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali budżet Poznania na 2024 rok. Choć jego przygotowanie było trudnym zadaniem, dokument zapewni Miastu odpowiedzialną politykę finansową i dalsze możliwości rozwoju.
Zgodnie z zapowiedzią 23 grudnia tramwaj linii 24 po raz ostatni wyjedzie na trasę. Rozświetlony lampkami pojazd wozić będzie jednak pasażerów aż do święta Trzech Króli i skierowany zostanie do obsługi innych linii komunikacyjnych.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące wystąpienia silnego wiatru. Obowiązuje ono od dzisiaj (czwartek, 21 grudnia) do piątku wieczorem.
Elewacja jednego z bloków mieszkalnych na Zawadach zyskała nową, plastyczną oprawę. Powstał pierwszy w stolicy Wielkopolski mural infograficzny na temat pragnień dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. To jednocześnie apel do poznaniaków i poznanianek, by decydowali się tworzyć dla nich rodziny zastępcze.
Mieszkańcy Poznania będą mogli wkrótce korzystać z usługi ePłatności w aplikacji i serwisie mObywatel 2.0. Będzie można w niej zapłacić podatek od nieruchomości oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Na poznaniaków i gości, przebywających w naszym mieście w okolicach świąt czeka niespodzianka. Jarmark bożonarodzeniowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można odwiedzać nie do piątku, lecz soboty, 23 grudnia. Przypominamy też, że kiermasz świąteczny na placu Wolności trwa aż do 7 stycznia.
Na osoby, które odwiedzą w czwartek poznańską Śródkę, czeka atrakcyjne widowisko - Korowód Anielski. Uczestnicy marszu, wśród których będą uczniowie wszystkich śródeckich szkół, odwiedzą z prezentami instytucje mieszczące się w sąsiedztwie, a także udekorują choinkę i odśpiewają kolędy.
W tym roku termomodernizację przeszły szkoły podstawowe na osiedlu Oświecenia, a także przy ulicach: Dmowskiego oraz Sochaczewskiej. Pojawiło się w nich również energooszczędne oświetlenie.
Zofia i Jan to najczęściej nadawane imiona w stolicy WIelkopolski w 2023 roku. W aktach urodzenia pojawiły się też rzadziej spotykane imiona, które zostały nadane tylko raz, jak np. Joszko czy Aisha.
Bunia, Orfeusz, Helios, Tadzik, Eleonora i inne koty z poznańskiego schroniska prezentują swoje wdzięki na łamach Kociambrowego Kalendarza. Wszyscy modele czekają na adopcję. Pomyślano także o miłośnikach psów.
Ponad 300 km dróg w stolicy Wielkopolski przeskanował specjalny samochód wyposażony w kamerę 360 stopni. Zebrane dane pomogą ustalić, gdzie znajdują się nośniki reklamowe oraz ile ich jest. Ułatwi to późniejszą egzekucję przepisów uchwały krajobrazowej.