Liczba wyników na stronie
30

12 miesięcy - tyle mają przedsiębiorcy i firmy reklamowe na dostosowanie swoich nośników do przepisów poznańskiej uchwały krajobrazowej. Ci, którzy tego nie zrobią, będą musieli liczyć się z dotkliwymi karami. W audycie reklam pomoże specjalny samochód wyposażony w zestaw czujników i kamer.

Lech Poznań awansował do 3. rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy dzięki pokonaniu w dwumeczu łotewskiego Żalgirisu Kowno. Zagra w niej ze słowackim FC Spartak Trnava. Jeżeli pokona tego przeciwnika, to w decydującej o awansie do fazy grupowej rundzie nie będzie jednak rozstawiony i może trafić na silną drużynę. 

Przy ul. Sypniewo, na odcinku pomiędzy wjazdem na teren ogródków działkowych a ul. Wspólną w Szczytnikach, zostaną zainstalowane latarnie. Dzięki ulicznemu oświetleniu poprawi się widoczność na drodze i bezpieczeństwo.

Trwa przebudowa trasy tramwajowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a os. Lecha, która obejmuje także okoliczny układ drogowy. Dobiegają końca prace związane z nowym odcinkiem tzw. ringu Łacina. Wykonawca uzyskał już zgodę nadzoru budowlanego na użytkowanie drogi, która zostanie otwarta w sobotę, 5 sierpnia.

Główna nagroda w wysokości 1000 zł, a także albumy, oficjalne gadżety Miasta oraz możliwość zaprezentowania swoich zdjęć przed szeroką publicznością na wystawie plenerowej - wszystko to czeka na autorów najlepszych kadrów zgłoszonych do konkursu fotograficznego. Jest on organizowany z okazji jubileuszowej edycji architektonicznej Nagrody Quadro.

Sprawny umysł jest ważny - wiedzą o tym seniorzy i seniorki, którzy uczęszczają na zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku. Część poznańskich uczelni zaczęła już rekrutację na kolejny rok akademicki dla starszych poznanianek i poznaniaków. 

"Ryjek", czyli wóz motorowy nr 1 z 1932 roku, w najbliższy weekend będzie kursował na Maltance. Można również przejechać się po mieście liniami turystycznymi, które obsługiwane są historycznymi autobusami i tramwajami.

W nadchodzący weekend na ulice stolicy Wielkopolski wyjdą poznańscy Bambrzy w ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich. Nie zabraknie także koncertów, spektakli oraz seansów filmowych - także plenerowych. Będzie także coś dla miłośników spacerów i historii a także fanów sportowych legend.

Zbliża się ostatnia faza prac drogowych w obrębie węzła Grunwaldzka na granicy Poznania i Plewisk. Zgodnie z zapowiedziami, w piątek, 4 sierpnia, zlikwidowane zostaną wahadła po obu stronach przejazdu pod torami kolejowymi. Przez kolejne dni należy liczyć się jeszcze ze zmianami wynikającymi z prac nawierzchniowych, a w połowie sierpnia nowy układ drogowy będzie w pełni przejezdny. 4 sierpnia zmieni się też organizacja ruchu pieszych i rowerzystów, którzy będą mogli korzystać z nowej kładki.

Od końca czerwca trwa remont nawierzchni północnej (prowadzącej w kierunku centrum) jezdni ul. Warszawskiej, na odcinku od ul. Św. Michała do ul. Krańcowej, a także skrzyżowania ulic Warszawskiej i Krańcowej. Wraz z postępem prac zmieni jest organizacja ruchu. Zostanie wprowadzona w nocy z 3 na 4 sierpnia. 

Była wykorzystywana podczas II wojny światowej, nie wiadomo jednak przez jaką formację lub służby - oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą o numerze K470 można już oglądać na ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma. Urządzenie do Poznania przyjechało dzięki Agencji Wywiadu.

W czwartek, 3 lipca, odbędzie się rewanżowe spotkanie Lecha Poznań z Żalgirisem Kowno w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. W pierwszym meczu poznańska drużyna wygrała dwiema bramkami."Kolejorz" gra o awans do 3. rundy eliminacji LKE. 

8 sierpnia obchodzone jest w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających. Znaczenie tych małych mieszkańców Ziemi jest ogromne. Przekonać się będzie można o tym podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji w całym Poznaniu. Odbędą się m.in. warsztaty, wystawy edukacyjne, spotkania i spektakle. Będzie to okazja do poznania nie tylko pszczół miodnych, ale przede wszystkim tych dziko żyjących.

Ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna czy zjeżdżalnia z wykorzystaniem prawdziwego polodowcowego głazu - to tylko niektóre instalacje, jakie można znaleźć w nowo otwartym Rzecznym Ogrodzie EkoEdukacji. Znajdujące się w sąsiedztwie Bramy Poznania miejsce umożliwia prowadzenie warsztatów w zakresie ochrony środowiska, a także jest otwartą dla wszystkich przestrzenią rekreacji i wypoczynku.

Poznańskie Centrum Świadczeń rozpoczęło przyjmowanie wniosków o  świadczenia rodzinne, z funduszu alimentacyjnego oraz stypendia szkolne. Dokumenty można złożyć osobiście. Aby ułatwić mieszkańcom wypełnienie formalności, PCŚ w wybrane dni wydłuży godziny pracy.

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zmienia się dla swoich pacjentek i pacjentów. Od sierpnia łatwiej będzie dodzwonić się do kolejnych poradni. Dzięki wsparciu pracowników miejskiej infolinii, Biura Poznań Kontakt. Wystarczy też jeden SMS, żeby odwołać wizytę u specjalisty - dzięki temu skracają się kolejki, a czekające osoby mogą szybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Mieszkańcy korzystają już z przebudowanej ul. Hodowlanej na Morasku. To kolejna osiedlowa ulica, która zyskała nowy chodnik i równą nawierzchnię jezdni. Pojawiła się ona na całym odcinku pomiędzy ulicami Morasko a Szklarniową.

Cykl festynów "Poznań w formie" łączy siły z "Festiwalem Tradycji Poznańskich", by przypomnieć o zdrowym życiu w mieście, poznańskiej kulturze i dziedzictwie. 5 sierpnia na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta i placu Kolegiackim na poznaniaków i poznanianki czekać będą atrakcje kulturalne, bezpłatne badania profilaktyczne, tańce, animacje i warsztaty.

Pogłębiające się zmiany klimatyczne powodują trudne warunki pogodowe, takie jak bardzo wysokie temperatury na zmianę z gwałtownymi, ulewnymi deszczami. Wiąże się to z coraz większymi problemami m.in. z suszami lub powodziami. Dużą pomocą okazuje się tutaj gromadzenie deszczówki.

Mieszkańcy Jeżyc mają szansę spotkać członków najsłynniejszej poznańskiej rodziny. Wykreowanych przez Małgorzatę Musierowicz Borejków, bohaterów kultowej Jeżycjady, oglądać można na muralu, który od niedawna zdobi kamienicę przy ul. Słowackiego.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych pozyskał 22 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pomogą przeprowadzić m.in. prace modernizacyjne miejskiej kamienicy na Starym Mieście oraz wesprą budowę nowego bloku przy ul. Darzyborskiej.

Od środy, 2 sierpnia, do soboty zmieni się organizacja ruchu na ul. Św. Marcin. Prace nawierzchniowe będą prowadzone na wyłączonej z ruchu północnej jezdni tej ulicy, między al. Niepodległości a mostem Uniwersyteckim. To już ostatnia prosta do zakończenia prac zaplanowanych w tym zakresie Programu Centrum.

Liczba wyników na stronie
30