W niedzielę, 28 stycznia, odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia na podstawie identyfikatora z hologramem ZTM Poznań bezpłatnie będą mogli podróżować komunikacją miejską nie tylko wolontariusze prowadzący zbiórkę, ale też pełnoletni opiekunowie podróżujący z wolontariuszami poniżej 16. roku życia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące wystąpienia silnego wiatru. Obowiązuje ono od jutra (środa, 24 stycznia) do godzin porannych w czwartek (25 stycznia).
W tym roku ferie w Wielkopolsce rozpoczną się 12 i potrwają do 25 lutego. Już teraz warto jednak pomyśleć o zimowym wypoczynku dla dzieci. Propozycje spędzania wolnego czasu dla młodych poznaniaków i poznanianek przygotowały miejskie instytucje kultury i sportu.
Barbara Wysoczańska, Lucinda Riley i Kristin Hannah - to autorki, których książki były najczęściej wypożyczane z Biblioteki Raczyńskich w ubiegłym roku. Na liście znalazł się również Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów, których akcja dzieje się w Poznaniu.
Na ul. 27 Grudnia realizowane są prace w ramach Programu Centrum. W piątek, 26 stycznia wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu w rejonie ul. 27 Grudnia, Ratajczaka i pl. Wolności.
Chirurdzy z miejskiego szpitala im. J. Strusia przeprowadzili pierwszą operację resekcji raka odbytnicy z użyciem robota da Vinci. Do tej pory tego typu nowotwory operowane były laparoskopowo.
1393 kamery, ponad 9 tysięcy skutecznych interwencji i 144 zatrzymanych przestępców - to podsumowanie pracy zespołu operatorów monitoringu miejskiego w 2023 roku. System działających całą dobę kamer zwiększa skuteczność strażników miejskich i policjantów, a dzięki temu także bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków.
Trwa nabór do programu Kawka Bis, pozwalającego otrzymać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów. Warto się pospieszyć. Jest wielu chętnych. Poza tym od stycznia posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny.
Wśród tegorocznych licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Poznania i regionu nie brakuje ciekawych ofert. Będzie można wcielić się w opiekuna zwierząt w ZOO, przeżyć przygodę na torze wyścigowym, spędzić dzień z czołgiem Abrams albo wylicytować hydrant przypominający... Jurka Owsiaka.
W niedzielę i poniedziałek w Poznaniu, tak jak w całej Polsce, obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. W Poznaniu mieszka niemal 150 tysięcy seniorów. Miasto przygotowało dla nich kompleksowe wsparcie i wiele propozycji na spędzenie wolnego czasu.
Za trzy miesiące powróci Next Fest Music Showcase & Conference. Przedstawiono kolejnych artystów, którzy wystąpią na przyszłorocznej edycji. Do Łony, Magdaleny Ostrowskiej, czy Kacperczyka dołączają między innymi Kaśka Sochacka i Oskar Cyms. Karnety dostępne są w sprzedaży.
Identyfikator mieszkańca strefy parkowania można wykupić bez wychodzenia z domu. Niepotrzebna jest wizyta w Biurze SPP.
Od piątku, 19 stycznia, Poznańskie Centrum Świadczeń przyjmuje wnioski o dodatek osłonowy. To wsparcie dla osób borykających się z rosnącymi cenami gazu i prądu.
Historyczne kostki brukowe ze Starego Rynku, spotkanie z koziołkami czy limitowane karty PEKA - to tylko niektóre fanty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka odbywa się pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".
W niedzielę obchodzimy Dzień Babci, a dzień później swoje święto będą mieli Dziadkowie. Najbliższy weekend to więc idealne święto na to, by razem z nimi posłuchać najpiękniejszych arii z operetek, pójść na koncert kolęd czy wybrać się do teatru.
Coraz więcej poznańskich lokali pozwala na zawieszenie paragonów. Dzięki temu prostemu gestowi każdy może pomóc potrzebującym - ufundować im ciepłe danie, pieczywo lub coś słodkiego. Do akcji mogą dołączać kolejne lokale - popularna aplikacja stworzyła już ich listę.
Na początku marca poznański Ratusz zostanie otwarty. Dla zwiedzających udostępniony zostanie parter i - po raz pierwszy od 27 lat - piwnice.
Już blisko 30 rodzin odebrało klucze do swoich nowych mieszkań. To w ramach Społecznej Agencji Najmu, czyli miejskiego programu, który pozwala na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem poznaniakom. Wciąż prowadzony jest nabór nieruchomości do jego pierwszej edycji.
Jak w ciągu zaledwie kilku lat stolica Wielkopolski zmieniła się z konserwatywnego miasta w najbardziej przyjazne miejsce dla społeczności LGBT+ w Polsce? Czy da się przenieść dobre poznańskie praktyki do innych miast? O tym rozmawiano podczas dyskusji w Lokum Stonewall, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Nowe nasadzenia zieleni na Piątkowie, remont chodnika w okolicy Szkoły Podstawowej nr 67, na ul. Wiatracznej i ul. Fabrycznej czy kontynuacja remontu jezdni na ul. Redarowskiej - wszystkie te prace mają wspólny mianownik - ich wykonanie omawiane jest z osiedlowymi radnymi.