Przy wielu poznańskich ulicach można zobaczyć kwitnące kwiaty. Szczególnie duży podziw budzą róże. Ten gatunek doskonale nadaje się też do przydomowych ogródków. Jakie odmiany rosną na danej ulicy, rondzie, czy też skwerze?
Rekordem kraju Anety Konieczek w biegu na 2000 m z przeszkodami kobiet, oraz kilkoma rekordami stadionu i mityngu zakończył się tegoroczny Memoriał Czesława Cybulskiego.
Uczniowie w całej Polsce skończyli już rok szkolny, a na Strzeszynie budowana jest zupełnie nowa placówka. Harmonogram zakłada, że powstająca szkoła w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego będzie gotowa na rok szkolny 2025/2026.
Już po raz dwudziesty Miasto przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych. W tym roku nagrody odebrało 14 młodych naukowców.
Koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, seanse filmowe, pokazy kulinarne, spacery z przewodnikiem - to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji Imienin Patronów Poznania: świętych Piotra i Pawła. Wszystko to czeka na poznanianki i poznaniaków na placu Kolegiackim, Ostrowie Tumskim i Śródce pod koniec czerwca. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Od 25 do 30 czerwca odbywać się będzie 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Poznaniacy i poznanianki będą mieli okazję zobaczyć setki filmów z całego świata. Wygrana w jednym z konkursów ułatwia drogę do oscarowej nominacji.
W niedzielę, 23 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 68. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców i mieszkanek Poznania kwiaty złożył Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta miasta.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące wystąpienia burz z gradem. Obowiązuje ono od dzisiaj, od godz. 19 do soboty (do godz. 8 rano).
Wybrano laureatów X edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową. Nagrody wręczono podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru.
Trwa kolejny etap remontu nawierzchni jezdni na ul. Umultowskiej. Prace obejmują teraz pas w kierunku Umultowa, od skrzyżowania z ul. Stoińskiego. Po ich zakończeniu kolejny odcinek tej ulicy będzie miał nową nawierzchnię.
U zbiegu ul. Kassyusza i Galla Anonima powstał park kieszonkowy. To realizacja zwycięskiego projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego "Cała wuchta zieleni dla Jeżyc!".
Pierwszy weekend wakacji oferuje wachlarz możliwości spędzenia wolnego czasu nie tylko dla najmłodszych. Na mieszkańców i mieszkanki miasta czekają muzyczne doznania podczas Festiwalu Ethno Port 2024, sportowe emocje na Enea Poznań Open 2024, okazja do rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu podczas pikniku Poznań w formie i wiele więcej atrakcji.
W piątek odbyło się zakończenie roku szkolnego. Oznacza to, że dzieci i młodzież rozpoczęli długo oczekiwane wakacje. Młodzi poznaniacy i poznanianki, którzy spędzają lato w mieście, nie muszą się nudzić. Czekają na nich spektakle teatralne, seanse filmowe, różnorodne warsztaty, spacery z przewodnikiem, zajęcia sportowe, wycieczki, a nawet spływy kajakowe.
Estrada Poznańska zaprasza na letnie atrakcje pełne kulturalnych wrażeń. Już w czerwcu rozpoczną się 3 wydarzenia, które umilą wakacyjne dni mieszkańcom i mieszkankom miasta. Czeka na nich Lato z Estradą, Festiwal Animator oraz Kulturalny Stary Rynek.
Bezpłatne badania i konsultacje, warsztaty i konkursy dla dzieci, a także rozmowa z olimpijczykami - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na wszystkich poznaniaków i poznanianki, którzy wezmą udział w najbliższym pikniku "Poznań w formie".
Rekordzista świata w biegu na 400 m i mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Wayde van Niekerk wystartuje przed poznańską publicznością. Znakomici lekkoatleci pojawią się także na tyczkarskim rozbiegu i w kole do rzutu młotem. Memoriał Czesława Cybulskiego już w niedzielę, 23 czerwca.
Pod pomnikiem adwokatów broniących uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich i innych instytucji złożyli kwiaty. W imieniu poznanianek i poznaniaków hołd bohaterom oddał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta, a radę miasta reprezentował jej wiceprzewodniczący, Łukasz Kapustka.
Piętnaście poznańskich restauracji znalazło się w zestawieniu przygotowanym przez Przewodnik Michelin Guide 2024. Restauracja Muga drugi rok z rzędu otrzymuje prestiżową gwiazdkę. Do Fromażerii i TU., które utrzymały wyróżnienie Bib Gourmand, dołączył wildecki SPOT. Na karty przewodnika trafiły nowe poznańskie lokale: Cucina, Marino Bistrot, Port Sołacz i Pasodobre.
Nie tylko przystanek autobusowy, ale także nowy skwer powstał przy zbiegu ulic Roboczej i Umińskiego. To efekt współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Dróg Miejskich oraz rady osiedla.
W rejonie skrzyżowania ulic Strzeleckiej, Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej powstaje nowa infrastruktura rowerowa. Obecnie wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach na terenie parku im. Tadeusza Mazowieckiego.
Po turniejach dziecięcych Enea Cup Poznań 2024 nadszedł czas na seniorskie Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Już od piątku, 21 czerwca, przez cały weekend nad Jeziorem Rusałka kibice podziwiać będą ponad dziewięćdziesiąt najlepszych drużyn z całej Polski, a także gości z zagranicy. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.
W głównym holu szpitala im. F. Raszei odsłonięto tablicę poświęconą prof. Janowi Fibakowi. Ten znakomity traumatolog przez ponad 30 lat był ordynatorem oddziału chirurgicznego tej miejskiej placówki.
Mała sala sesyjna nr S3 urzędu miasta wróciła po remoncie do swojego pierwotnego wyglądu. Pomieszczenie, które dawno temu było klasztorną kuchnią, odzyskało surowy klimat. Już wkrótce będą korzystać z niego radni i goście.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Poznania ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące wystąpienia burz z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru oraz możliwym gradem. Mogą się one pojawić w ciągu najbliższej nocy.
Ethno Port 2024, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Etnicznej powraca. To już 17. edycja wydarzenia, pozwalającego odkrywać brzmienia i tradycje różnych regionów świata. Na poznaniaków i poznanianki czekają 4 dni muzycznych doznań i różnorodnych atrakcji towarzyszących.
W sobotę, 22 czerwca, czyli dzień po zakończeniu roku szkolnego na liniach miejskich i podmiejskich ZTM zostanie wprowadzony wakacyjny rozkład jazdy. Będzie on obowiązywać do niedzieli, 1 września.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji przy ul. Kopanina w Poznaniu. W miejscu ośmiu baraków mieszkalnych w niedalekiej przyszłości powstaną trzy budynki ze 161 lokalami.
W tym roku mija 68. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. Ten pierwszy zryw robotniczy w historii powojennej Polski był też pierwszym wystąpieniem przeciwko nowej, komunistycznej władzy. By podkreślić jego wagę, przygotowano wiele wydarzeń związanych z tą ważną datą.
W czwartek i piątek, 20 i 21 czerwca, wykonawca mostów Berdychowskich planuje kolejne transporty wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Na czas dostaw konieczne będą zmiany w organizacji ruchu na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego.
Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe umowy z wykonawcami odbierającymi odpady komunalne. Usługa będzie realizowana przez kolejne 3 lata. Oznacza to kilka zmian, ale opłata za odpady nie zmieni się. Nie trzeba też składać nowych deklaracji.