11 listopada to świąteczny dzień obchodzony w całej Polsce, ale w Poznaniu od 30 lat celebrowany jest w radosny i przyjacielski sposób. W tym roku w korowodzie przez centrum miasta przejechały kolorowe platformy, przeszli artyści cyrkowi, aktorzy, sportowcy, Bamberka, a także ułani - a razem z nimi tysiące poznanianek i poznaniaków. Parada zakończyła się na placu Mickiewicza, gdzie Święty Marcin odebrał klucz do miasta z rąk prezydenta Poznania.
Na świąteczny poniedziałek zaplanowano wiele koncertów i atrakcji - na głównej scenie tuż po korowodzie pojawili się muzycy formacji Fanfara Awantura w odsłonie "Prawdziwe Polskie Techno", czyli wariacjach na temat melodii ludowych z południowo-wschodniej Polski. Spacerując ulicą Święty Marcin spotkać można było Pana Kataryniarza, formacje taneczne oraz zajrzeć do strefy NGO, czyli organizacji pozarządowych, które prezentują swoje działania dobroczynne. Koncertowy finał rozpocznie się o godz. 18, na scenie przy krzyżach - rozpocznie go zespół Na Górze, a o 19.30 wystąpi Voo Voo.
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce w parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich - wziął w nich udział m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, a także jego zastepca, Mariusz Wiśniewski. O godz. 12:00 rozpoczął się tam piknik rodzinny, a na nim - stoiska wojska, straży pożarnej, policji, sanepidu, leśników i wielu innych instytucji.
Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzyły dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. Na szczyt można było wejść 11 listopada w godz. 11:00-16:00.
AW