- Spotykamy się w miejscu szczególnym, w którym pielęgnujemy pamięć o marszałku Fochu - osobie niezwykle zasłużonej dla Polski, ale również dla Poznania i Wielkopolski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu traktat rozejmowy z Trewiru uwzględnił sukces Powstania Wielkopolskiego i uznał nasz region, jako część odrodzonej Polski. Było to dla nas niezwykle ważne, bo miało zakończyć walki, ale również określało linię demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami - powiedział Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania.
- Powstanie Wielkopolskie to nie tylko wysiłek, determinacja i waleczność Wielkopolan, ale też sprzyjające okoliczności międzynarodowe. To m.in. wsparcie, jakiego udzieliły nam Stany Zjednoczone, ale również zaangażowanie marszałka Focha. W traktacie podpisanym w Trewirze uznano wysiłek Powstańców, jako część wysiłku państw sprzymierzonych. Od tej pory Niemcy nie mogli mówić, że jest to ich wewnętrzna sprawa i nie podlega negocjacjom międzynarodowym - mówił Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Rozejm w Trewirze miał zakończyć agresywne działania pomiędzy Polakami a Niemcami. Pomimo formalnej deklaracji walki toczyły się jednak do czerwca, a ostatecznie położył im kres traktat wersalski.
W obchodach rocznicowych wzięli udział także m.in. Igor Kraszewski - konsul honorowy Francji w Poznaniu, a także przedstawiciele: Rady Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerstwa oraz szkół.
Podczas uroczystości odczytano list od Wojewody Wielkopolskiego. Wydarzenie zakończył występ artystyczny młodzieży z I LO im. Karola Marcinkowskiego.
Organizatorem uroczystości było Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, współorganizatorem m.in. Miasto Poznań.
JZ