- Pracownicy socjalni wykonują bardzo odpowiedzialną i potrzebną pracę, choć nie zawsze docenianą. Wymaga się od nich profesjonalizmu, wiedzy z wielu dziedzin, odporności na stres, ale muszą też być osobami o dużej wrażliwości, empatycznymi - mówi Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Ośrodki pomocy społecznej najczęściej kojarzą się z wypłatą zasiłków.
- W praktyce podstawą naszych działań jest praca socjalna, której celem jest umożliwienie mieszkańcom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych, w których się znaleźli na przykład z powodu choroby, utraty pracy czy niepełnosprawności - tłumaczy Anna Krakowska.
Pomoc jest dostosowana do potrzeb danej osoby czy rodziny. - Wspieramy mieszkanki i mieszkańców Poznania, ale ich nie wyręczamy. Pomagamy za ich zgodą i przy ich aktywnym udziale - podkreśla Anna Krakowska. - Osoby, które zmagają się z problemami, zawsze mogą liczyć na wsparcie naszych pracowników.
Praca socjalna stanowi najistotniejszą aktywność MOPR, ale poznaniacy mogą też korzystać ze wsparcia asystentów rodzin, psychologów, pedagogów, usług opiekuńczych, pomocy dziennej i całodobowej, świadczeń niepieniężnych i pieniężnych.
MOPR wspiera również rodzicielstwo zastępcze, seniorki i seniorów, osoby w kryzysie bezdomności, podnosi jakość życia osób z niepełnosprawnością.
- Cały czas wzbogacamy naszą ofertę, realizując między innymi projekty unijne - mówi Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR. - Jednym z nich jest program "Pomoc po sąsiedzku" adresowany do osób starszych, schorowanych, niesamodzielnych czy z niepełnosprawnościami. W ramach tego projektu proponujemy sąsiedzkie usługi opiekuńcze, opiekę wytchnieniową, szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych, usługi opiekuńcze i specjalistyczne w miejscu zamieszkania.
Tak szeroki wachlarz usług wymaga ludzi, którzy zapewnią ich realizację. W poznańskim ośrodku zatrudnionych jest 449 osób, z tego 174 to pracownicy socjalni. Ważne jest to, że rozwijane są rozwiązania służące podnoszeniu komfortu pracy.
21 listopada, wszyscy pracownicy ośrodka mają swoje święto - Dzień Pracownika Socjalnego. - Z tej okazji ogromnie dziękuję pracownikom MOPR, a także naszym partnerom, organizacjom pozarządowym, radnym i władzom Poznania, na których wsparcie zawsze możemy liczyć. Wspólnie możemy lepiej, efektywniej i skuteczniej pomagać mieszkańcom - zaznacza Anna Krakowska.
MOPR/AW