W sobotę, 26 października, o godz. 10:00 w budynku Bramy Poznania ICHOT rozpocznie się bezpłatne spotkanie edukacyjne dla kobiet z rakiem piersi. Pacjentki dowiedzą się m.in. tego, czym jest rak HER2-low, kiedy ta informacja ma kluczowe znaczenie i gdzie znaleźć ją w swojej dokumentacji medycznej. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii "Sprawdź, czy jesteś HER2-low", a poprowadzi je onkolożka, lek. Daria Świniuch, od lat zaangażowana w poprawę losu chorych w województwie wielkopolskim.
Po spotkaniu będzie można aktywnie włączyć się w dyskusję i zadać nurtujące pytania. Wśród organizatorów są: "Rakujemy jak Chcemy" - Stowarzyszenie dla Dziewczyn z Rakiem Piersi, Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" oraz Drużyna Szpiku - Fundacja Anny Wierskiej "Dar Szpiku". Patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Poznania.
Z kolei dzień później, w niedzielę, 27 października, Zakład Zagospodarowania Odpadów zaprasza poznaniaków i poznanianki do włączenia się w akcję "Serce od Serca". Jej celem jest wsparcie kobiet po mastektomii. Uczestnicy wydarzenia będą szyć specjalne poduszki, które zostaną przekazane pacjentkom Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Poduszki przyniosą ulgę osobom po operacji mastektomii. Dzięki specjalnemu kształtowi będą pomagać w zmniejszeniu bólu i dyskomfortu, wspierając proces rekonwalescencji.. Akcja skierowana jest zarówno do osób, które potrafią szyć, jak i tych, którzy chcą pomóc w inny sposób - na przykład przy przygotowywaniu materiałów, wypełnianiu poduszek czy organizacji wydarzenia.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 i potrwa do godz. do 14:00. Każdy, kto chce wziąć w nim udział, może zgłosić się pod numerem telefonu: 601 728 663.
Organizatorzy zapewniają materiał na poduszki, wypełnienie i opiekę koordynatorek projektu "Serce od Serca". Dodatkowo wykwalifikowana kadra będzie przypominać o profilaktyce. Na uczestników wydarzenia czekać będzie drobny poczęstunek.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Z roku na rok liczba zachorowań rośnie. Szacuje się, że co roku tę chorobę rozpoznaje się u około 1,7 mln kobiet.
AW