Wyszukiwarka cmentarna jest dostępna online oraz w miejskiej aplikacji Smart City. W wersji na telefon wystarczy kliknąć w odpowiedni kafelek aplikacji, by przejść do formularza. W nim trzeba podać imię lub nazwisko osoby leżącej w grobie. Można też wskazać datę zgonu lub pogrzebu, a także nazwę cmentarza - to pozwoli na doprecyzowanie wyników wyszukiwania.
Po kliknięciu w przycisk rozpoczynający wyszukiwanie, na ekranie wyświetli się lista osób. Następnie wystarczy wybrać pole z danymi szukanego zmarłego, aby zobaczyć mapę. Wskaże ona dokładne miejsce na cmentarzu wraz z dodatkowymi informacjami. Wyświetli się również przycisk, który umożliwi wytyczenie trasy z aktualnej lokalizacji.
Wyszukiwarka cmentarna dostępna jest także w przeglądarce internetowej na stronie poznan.pl/cmentarze. Kafle zostały podzielone na osobne kategorie tematyczne, od ubiegłego roku są wśród nich pojawiły się dwa nowe działy. To "Dawne cmentarze", które zostały poświęcone historii nekropolii w Poznaniu od średniowiecza do współczesności oraz "Cmentarze na mapie" umożliwiają sprawdzenie dokładnego położenia wybranych miejsc.
Informacje o cmentarzach komunalnych, parafialnych, Cytadeli i cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan zostały zaktualizowane o nowe wpisy na temat ich historii.
Wyszukiwarka grobów pomoże również znaleźć dane o powstankach i powstańcach wielkopolskich 1918-1919 oraz o olimpijkach i olimpijczykach spoczywających na cmentarzach znajdujących się na terenie Poznania. Uwaga: przy wyszukiwaniu tych grup nie jest wymagane podanie imienia lub nazwiska.
Miejska aplikacja Smart City Poznań powstała, by udoskonalić sposoby komunikacji z mieszkańcami Poznania, jest dostępna na system Android oraz iOS.
AW