PIĄTEK, 27 WRZEŚNIA
Poznański Tydzień Różnorodności 2024
Tegoroczny tydzień zakończy m.in. międzypokoleniowa sesja dialogu na temat wolności i wspólnotowości, której goście będą mogli liczyć na poczęstunek z lokalnej piekarni oraz wziąć udział w nagraniach do kampanii społecznościowej na temat równości. Więcej informacji o wydarzeniach w szczegółowym harmonogramie, który znajduje się na miejskiej stronie.
Poznań, różne lokalizacje
Od godz. 10:00
Wstęp wolny (obowiązują zapisy)
Szczegóły na stronie
Noc Naukowców 2024
Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego poznańskie uczelnie i instytuty badawcze otworzą swoje drzwi, oferując warsztaty, pokazy i zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów. To także wieczór pełen naukowych niespodzianek, które w każdym rozbudzą ciekawość świata, niezależnie od wieku. Projekt finansowany przez Unię Europejską.
Poznań, różne lokalizacje
Od godz. 16:00
Wstęp wolny (na część wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja)
Więcej szczegółów na stronie
X Ofensywa Teatralna
Ofensywa Teatralna X to wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego będzie można podziwiać występy zarówno profesjonalnych aktorów scenicznych, jak i amatorów różnych nurtów. Oprócz spektakli, w programie przewidziano także warsztaty teatralne oraz wystawę prac graficznych studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Teatr Ósmego Dnia, ul. Franciszka Ratajczaka 44
Od godz. 18:30 (także w sobotę i niedzielę)
Na część wydarzeń wstęp darmowy, inne są odpłatne (na niektóre obowiązują zapisy) Szczegóły na stronie wydarzenia
II Międzynarodowy Festiwal Literatura do Poznania
Festiwal to 6 dni pełnych spotkań literackich, warsztatów i rozmów. Jego uczestnicy będą mogli odwiedzić m.in. Bibliotekę Raczyńskich, Bibliotekę Uniwersytecką i Uniwersytet Artystyczny, aby wziąć udział w Turnieju Jednego Wiersza, warsztatach z prof. Elżbietą Juszczak, dyskusjach o współczesnych kryzysach i wiele więcej. Festiwal zakończy się koncertem zespołu Trupięgi. Mile widziani są wszyscy miłośnicy literatury. Wydarzenie jest organizowane pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
Poznań, różne lokalizacje
Od godz. 12:00 (także w sobotę i niedzielę)
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
OFF Opera 2024 - festiwal sztuk społecznych
Festiwal OFF Opera powstał dziesięć lat temu z inicjatywy grupy pasjonatów tego gatunku. Z ogromnym entuzjazmem zorganizowali oni miejski festiwal muzyczny, w który zaangażowało się niemal 100 osób. Przez dekadę OFF Opera rozwijała się, realizując artystyczne i edukacyjne projekty, odkrywając potencjał kultury niezależnej. Dziś to wydarzenie wciąż zaprasza publiczność do aktywnego tworzenia, łącząc autentyczność z dojrzałością i doświadczeniem zdobytym przez lata.
Poznań, różne lokalizacje
Od godz. 10:00 (także w sobotę i niedzielę)
Wstęp wolny (na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy)
Szczegóły na stronie
Powiem Ci Tak: spotkanie filozoficzne w Bukiniście - Nietzsche o nadziei
Antykwariat Bukinista zaprasza na kolejne spotkanie filozoficzne z cyklu "Powiem Ci tak". Tym razem uczestnicy, opierając się na myślach Friedricha Nietzschego, szczególnie tych zawartych w dziele "Wiedza radosna", będą prowadzić rozważania na temat nadziei. Wprowadzenie do tematu poprowadzi Katarzyna Olak, studentka filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Antykwariat Bukinista, ul. Franciszka Ratajczaka 28
Godz. 18:30
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
"Torrnado" - spektakl dla dzieci w Scenie na Piętrze
Widowisko teatralne "Torrnado" to opowieść o siostrach Ali i Mili, które trafiają do magicznego świata śmieci i wyruszają na przygodę pełną zabawy, magii i psot. Spektakl promuje empatię, współpracę, a także recykling. Wydarzenie przeznaczone dla dzieci w wieku 5-8 lat.
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8
Godz. 18:00
Wstęp wolny (obowiązują zapisy)
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia
#LetsBaRock - Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz
#LetsBaRock to wyjątkowy projekt artystyczny stworzony przez światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz pianistę Aleksandra Dębicza. Do współpracy zaprosili oni znakomitych: Wojciecha Gumińskiego (bas) i Marcina Ułanowskiego (perkusja). Artyści łączą barokową muzykę z elementami współczesnego popu, tworząc nowe, unikalne brzmienia.
Sala Ziemi, Poznań Congress Center, ul. Śniadeckich 60
Godz. 20:00
Bilety od 223 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia
JAZZAMEK#58 - Kamil Piotrowicz Solo
Kamil Piotrowicz, uznany pianista i kompozytor, zaprezentuje swój najnowszy projekt "Wræżlivøść" podczas koncertu w ramach cyklu JAZZAMEK. To unikalne połączenie skrajnych emocji i stylów muzycznych, od postromantycznej pianistyki po radykalną elektronikę. Premiera płyty "Wræżlivøść", która powstawała na przestrzeni roku w różnych miejscach świata, odbędzie się tego samego dnia.
Sala Wielka, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 19:00
Bilety od 35 zł
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia
Koncert z okazji 30-lecia Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu
Z okazji swojego 30-lecia Uniwersytet WSB Merito zaprasza na jubileuszowy koncert w Parku Starego Browaru. Wystąpi zespół Signal Lost, z wokalistą będącym studentem wspomnianej uczelni, oraz duet Ania Leon i Kopera, który podbija scenę dark popu. Gwiazdą wieczoru będzie Gibbs, autor hitów "Stan" i "Drive".
Park obok Starego Browaru, ul. Ogrodowa 17
Godz. 17:30
Wstęp wolny
Szczegóły na stronie wydarzenia
Smaki Regionów
Po raz kolejny teren Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełni się aromatem świeżego pieczywa, wędlin, serów oraz domowych wypieków. To wszystko za sprawą Smaków Regionów, imprezy, w czasie której uczestnicy będą mogli spróbować naturalnych, lokalnych specjałów z niemal wszystkich województw. Co więcej, wydarzeniu będzie towarzyszyć scena kulinarna z pokazami gotowania, jak również warsztaty dla dzieci, które wcielą się w rolę małych piekarzy.
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Pawilon 3A, ul. Głogowska 14
Od godz. 10:00 (także w sobotę i niedzielę)
Wstęp wolny
Więcej szczegółów na stronie
SOBOTA, 28 WRZEŚNIA
Startują "Senioralni":
Rusza kolejna odsłona cyklu "Senioralni. Poznań". W sobotę klucze do Miasta zostaną przekazane starszym poznaniankom i poznaniakom. Zaplanowano również wręczenie wyróżnień w projekcie "Senioralna Mapa Poznania - Fest Miejscówka" oraz koncerty zespołu Partita i Bartosza Kuczyka.
Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17
Godz. 11:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie poznan.pl.
Koncert - Pomoc dla Powodzian
Koncert muzyki szantowej, turystycznej i żeglarskiej. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi (PCK) na pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź. Jak zapewniają organizatorzy, wsparcie powodzian w trudnych chwilach to dla nich priorytet, dlatego łączą siły, by pomóc muzycznie.
Pan Gar, Dom Tramwajarza, ul. J. Słowackiego 19
Godz. 20:00
Bilety 30 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia
W dawnym Poznaniu zabawa na fest
Ostatnia w tym roku podróż do XIX wieku z rekonstruktorkami i rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Krynolina. Podczas nadchodzącego spotkania będzie można poznać dawne gry i zabawy parkowe oraz stworzyć własny taumatrop. To doskonała okazja, by wspólnie z rodziną i przyjaciółmi spędzić czas w atmosferze dawnego Poznania.
Park Sołacki, ul. Litewska 22
Od godz. 12:00
Wstęp wolny
Szczegóły na stronie wydarzenia
Poznań maluje figurki
Kolejne spotkanie z malowaniem figurek na Przystanku Pireus. Wydarzenie nie tylko dla amatorów, ale i osób, którym to hobby jest znane. Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne materiały: pędzle, farby, modele, podstawki, mokre palety i trzymadełka. Warto się jednak wyposażyć we własne źródło światła o neutralnej barwie.
Przystanek Pireus, ul. Głogowska 35
Od godz. 13:00
Wstęp wolny
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia
Jedzielnia
Jedzielnia, popularny festiwal kulinarny, kończy sezon na placu Wolności. Ta wyjątkowa impreza słynie z niezapomnianych doznań kulinarnych w przystępnych cenach. Organizatorzy zapewniają, że zadowolą podniebienie każdego smakosza.
Plac Wolności
Od godz. 12:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Zorientuj się na Orient - Poznańskie spotkania z kulturą arabską i Maghrebu
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu zaprasza na cykl spotkań "Zorientuj się na Orient". Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z kulturą i kuchnią Egiptu czy Jemenu, a nawet wziąć udział w mini kursie języka arabskiego. Pierwsze spotkanie zatytułowane jest "Maroko - wspomnienie z wakacji".
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu, ul. Biedrzyckiego 13
Godz. 16:00
Wstęp wolny (na niektóre z wydarzeń obowiązują zapisy)
Szczegóły na stronie wydarzenia
Muzyka z XIII- i XIV-wiecznych klasztorów klarysek polskich
Wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpią Ensemble Peregrina - zespół poświęcony muzyce średniowiecznej, prowadzony przez Agnieszkę Budzińską-Bennett. Wraz z nią zaprezentują się Lorenza Donadini, Hanna Järveläinen i Grace Newcombe. Zespół wykona utwory z XIII- i XIV-wiecznych klasztorów klarysek polskich, z repertuaru poświęconego świętej Klarze oraz Maryi.
Kościół św. Wojciecha w Poznaniu,
Godz. 20:00
Wstęp wolny
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia
Piramida Chopina - Speaking Concert
Niepowtarzalny Speaking Concert, który przybliży twórczość Fryderyka Chopina - jednego z najważniejszych kompozytorów romantyzmu. W programie usłyszymy jego najsłynniejsze utwory na fortepian solo oraz z towarzyszeniem orkiestry. Ponadto dyrygent i prelegent Marcin Sompoliński odkryje przed publicznością tajemnice życia i twórczości tego artysty, odpowiadając m.in. na pytania: Czy Chopin był egoistą?, Dlaczego nie pomógł Mickiewiczowi?, Co łączyło go z George Sand? I dlaczego nie powinien jeździć na Majorkę?
Aula UAM, ul. Henryka Wieniawskiego 1
Godz. 20:00
Bilety od 61 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Wielki Finał Driftowych Mistrzostw Polski 2024
Już w ten weekend najlepsi drifterzy z Polski i Europy staną do zaciętej rywalizacji, aby zdobyć tytuł mistrza sezonu. Na kibiców czeka wiele emocjonujących przeżyć, jak i możliwość zobaczenia ponad 100 zabytkowych samochodów.
Tor Poznań, wjazd od ul. Wyścigowej, Przeźmierowo
Od godz. 10:00 (także w niedzielę)
Bilety od 79 zł
Szczegóły na stronie wydarzenia
NIEDZIELA, 29 WRZEŚNIA
Exotic Fest Poznań
Exotic Fest to doskonała okazja do zobaczenia kilkuset gatunków i odmian zwierząt terrariowych i akwariowych, takich jak gady, płazy, ryby, mięczaki, owady oraz pajęczaki. Oferowane będą również rośliny, zarówno popularne, jak i kolekcjonerskie perełki. Wystawcy pomogą w wyborze wymarzonego zwierzaka oraz podpowiedzą, jak skompletować dla niego pełną wyprawkę. Ponadto na miejscu do nabycia będą również rośliny, dekoracje, elementy wyposażenia terrariów oraz rękodzieło. A o dobrostan oferowanych zwierząt zadba weterynarz.
Hala nr 4, Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14
Od godz. 10:00
Bilety od 17 zł
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia
"Smaczne, wyborne, pyszne! Szlakiem kawiarni i restauracji w dawnych i współczesnych Jeżycach" - XXXII Przechadzki po mieście
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim zaprasza na wyjątkowy spacer po Jeżycach, zatytułowany "Smaczne, wyborne, pyszne! Szlakiem kawiarni i restauracji w dawnych i współczesnych Jeżycach". Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć ciekawe historie i anegdoty o eleganckich lokalach, legendarnych kawiarniach oraz kultowych barach.
Miejsce zbiórki u zbiegu ul. Sienkiewicza i ul. Kraszewskiego
Godz. 11:00
Udział bezpłatny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Śródka: spektakl w autobusie
Co zdarzyło się dawno temu w Glutendorfie? Dowiedzą się tego osoby, które zobaczą niedzielny spektakl... w zabytkowym autobusie Jelcz. Mieszkańcy i mieszkanki osiedla Główna odtworzą nieopowiedzianą dotąd historię tego rejonu miasta, nawiązując do idei nieistniejącego już w Poznaniu teatru ludowego. Wydarzenie towarzyszy 10. edycji festiwalu OFF Opera.
Most Biskupa Jordana (zbiórka: Brama Poznania, ul. Gdańska 2)
Godz. 16:00 i 18:00
Wstęp wolny, obowiązują wejściówki
Więcej informacji na stronie poznan.pl
Niedzielne Spacery Wildeckie 2024 vol.5 - Południowa Wilda
Podczas przechadzki będzie można lepiej poznań południowe rubieża dzielnicy oraz zobaczyć nieoczywiste skarby Wildy, takie jak plac Lipowy, cmentarz parafii Bożego Ciała czy Topolowy Fyrtel. Projekt dofinansowany jest przez Miasto Poznań.
Miejsce zbiórki na skwerze Klementyny Śliwińskiej, u zbiegu ul. R. Traugutta, 28 Czerwca 1956 r. i Hetmańskiej
Godz. 11:00
Udział bezpłatny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Spacery po Fest Fyrtlach
Niedzielne spacery po trzech śródmiejskich dzielnicach Poznania, a to wszystko w ramach działań miejskich Fest Fyrtli i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. W trakcie 120-minutowych przechadzek z przewodnikiem uczestnicy odkryją najciekawsze, choć nie zawsze najbardziej znane miejsca, postacie i historie Jeżyc, Łazarza oraz Wildy. Najbliższy spacer pozwoli na nowo odkryć ostatni z tych fyrtli.
Miejsce zbiórki róg ul. Niedziałkowskiego i Górnej Wildy
Godz. 11:00
Udział bezpłatny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Targowisko Różności w KontenerART
W każdą niedzielę od 12:00 do 19:00 plaża KontenerART zmienia się w bezpłatną przestrzeń wystawienniczą dla lokalnych artystów, rzemieślników, kolekcjonerów vintage, gdzie można zaopatrzyć się w unikatowe rękodzieło, ręcznie robioną biżuterię czy kupić wymarzony obraz. Tie-dye, ceramika, fikuśne krzesło znalezione na strychu, a może coś z nowej kolekcji lokalnego artysty? Tu nie ma ograniczeń.
KontenerArt, ul. Ewangelicka
Godz. 12:00
Wstęp wolny
Więcej szczegółów na stronie
Fifne - targi sztuki, edycja jesienna
Fifne to wyjątkowe targi sztuki, designu i rękodzieła. Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli wspaniałą okazję odkryć różnorodne prace lokalnych artystów, projektantów i rzemieślników. W ofercie znajdą się m.in. ilustracje, grafiki, ceramika, rzeźby, tkaniny, biżuteria, malarstwo, rysunki, plakaty, wyroby z drewna oraz wiele innych pięknych przedmiotów. Wszystko to w kameralnej przestrzeni sprzyjającej inspiracji, rozmowom z twórcami oraz wymianie doświadczeń.
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21
Od godz. 11:00
Wstęp wolny
Szczegóły na stronie
Spektakl dla dzieci - Kraj Naj. Historia trójkątnej rewolucji
Przedstawienie za pomocą przyjaznej narracji zadaje pytania o sens życia w ograniczeniach oraz o wartość ustalonego porządku. Czy życie obwarowane zakazami jest właściwe? Jakie są konsekwencje buntu? "Kraj Naj" w kreatywny sposób porusza ważne tematy, takie jak wolność i indywidualizm. W tej opowieści mieszkańcy trójkątnego świata, w którym panują surowe zasady i nakazy, muszą zmierzyć się z nieobliczalnym kołem, które wkracza w ich monotonny kraj. Wydarzenie skierowane do małych mieszkanek i mieszkańców Poznania.
Teatr Animacji, Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 11:00
Bilety od 40 zł
Więcej informacji na stronie
Miki Yamanaka Trio - koncert
Miki Yamanaka to 34-letnia pianistka z Japonii. Od 2012 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie szybko zyskała status jednej z czołowych osobowości jazzowych. Jej charyzma przyciąga zarówno krytyków, jak i publiczność. Swoją popularność Miki zdobyła głównie dzięki występom w kluczowych nowojorskich klubach, takich jak Smalls i Mezzrow. Podczas pandemii stworzyła cykl koncertów na żywo "Miki's Mood", prezentujący jej ogromną wiedzę na temat jazzowych standardów. Yamanaka współpracowała też z wieloma uznanymi artystami, w tym saksofonistą Antonio Hartem, który twierdzi, że Miki zostanie uznana za jedną z najznakomitszych artystek swojego pokolenia.
Blue Note, ul. Kościuszki 79
Godz. 19:00
Bilety od 115 zł
Więcej szczegółów na stronie
Spektakl gościnny - żONa - komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju
Spektakl opowiada historię polityka z sukcesami, który startuje w wyborach na mera miasta. Idealny wizerunek Françoisa, liberalnego polityka z wysokim poparciem, wkrótce zostanie podważony w festiwalu kłótni i niespodziewanych rewelacji, które bawią do łez, a jednocześnie skłaniają do refleksji. Na scenie wystąpią m.in. Renata Dancewicz czy Piotr Polk.
Kino Teatr Apollo, ul. Franciszka Ratajczaka 18
Godz. 16:00 i 19:00
Bilety od 139 zł
Szczegóły na stronie
BS