Plan ogólny Poznania - ruszają konsultacje

Na zdjeciu Poznań widziany z lotu ptaka, widać dachy kamienic - grafika rozmowy
Ruszyły konsultacje dotyczące Planu ogólnego Poznania
Plan ogólny Poznania - ruszają konsultacje

Plan ogólny to nowe narzędzie zarządzania przestrzenią miejską. 3 września, podczas sesji, radni zdecydowali o przystąpieniu do prac nad jego projektem. Teraz każdy ma szansę, by wyrazić swoją opinię na ten temat - ruszają konsultacje. 

Plan ogólny Miasta Poznania zastępuje dotychczasowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego". To bardzo ważny dokument: wszystkie plany miejscowe oraz decyzje administracyjne - takie jak warunki zabudowy czy lokalizacja inwestycji celu publicznego - będą musiały być zgodne z ustaleniami Planu ogólnego. 

Tak istotne dokumenty nie mogą powstawać bez udziału poznanianek i poznaniaków. Dlatego w środę, 18 września, ruszyły konsultacje społeczne dotyczące Planu Ogólnego Miasta Poznania. Potrwają do 31 października. Mogą w nich wziąć udział mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski, organizacje pozarządowe oraz inwestorzy. 

- Rozpoczynamy prace nad Planem ogólnym - nowym narzędziem zarządzania przestrzenią miejską, które będzie miało kluczowy wpływ na rozwój naszego miasta - podkreśla Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Plan ogólny określi zasady zagospodarowania przestrzeni, w tym podział miasta na strefy planistyczne. Konsultacje społeczne to istotny element prac nad tym ważnym projektem. Umożliwią nam dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Zapraszam do udziału w konsultacjach i składania wniosków do projektu Planu ogólnego.

Wnioski można składać do 31 października. Uwaga: trzeba składać je na specjalnym formularzu (dostępnym tutaj) - tak zdecydowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Instrukcję wypełniania tego formularza można znaleźć na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz na portalu konsultacyjnym Miasta Poznania. 

W poniedziałek, 23 września, odbędzie się zdalne spotkanie informacyjne, w którym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Podczas spotkania będzie mowa o tym czym jest Plan ogólny oraz z jakich elementów będzie się składał, jak również będzie również wyjaśnione w jaki sposób należy składać wnioski do tego projektu.  Więcej informacji o spotkaniu i dane do logowania można znaleźć na stronie MPU.

Zaplanowano także spotkania z przedstawicielami rad osiedli i organizacjami pozarządowymi (będą miały miejsce w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu). Zaproszenia do wyznaczenia swoich przedstawicieli zostały skierowane do wszystkich poznańskich rad osiedli oraz do organizacji pozarządowych, działających na obszarze Poznania. Odbędą się w następujących terminach:

  • 26 września 
  • 30 września
  • 3 października
  • 7 października 

Konsultacje społeczne to szansa, aby wyrazić swoje pomysły, które będą analizowane przy tworzeniu ostatecznego kształtu projektu Planu ogólnego. Każdy głos ma znaczenie i może wpłynąć na to, jak będzie wyglądał Poznań w przyszłości.

Co znajduje się w Planie ogólnym?

Jednym z kluczowych elementów dokumentu będzie podział obszaru miasta na tzw. strefy planistyczne. Dla nich określone zostaną podstawowe parametry - m.in. takie jak maksymalna wysokość, powierzchnia czy intensywność zabudowy, a także minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. 

Ponadto w Planie ogólnym można również wyznaczyć dodatkowe elementy - takie jak np. obszary uzupełnienia zabudowy. To tereny, na których będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, co daje większą kontrolę nad realizowanymi w Poznaniu inwestycjami. Będzie można określić również obszary zabudowy śródmiejskiej - czyli tereny przeznaczone pod bardziej intensywne zagospodarowanie, co sprzyja rozwojowi centrów miast. W dokumencie mogą być również określone gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej (np. szkoły publiczne, czy terenu zieleni publicznej). 

Podstawowym elementem planu ogólnego są tzw. strefy planistyczne - w Poznaniu można wydzielić ich 13. To między innymi:

  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (SW)
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną (SJ) 
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (SZ)
  • Strefa usługowa (SU)
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego (SH)
  • Strefa gospodarcza (SG)
  • Strefa produkcji rolniczej (SR):
  • Strefa infrastrukturalna (SI)
  • Strefa zieleni i rekreacji (SN) 
  • Strefa cmentarzy (SC)
  • Strefa górnictwa (SG)
  • Strefa otwarta (SO)
  • Strefa komunikacyjna (SK). 

Więcej informacji o tym, czym charakteryzują się poszczególne strefy, można znaleźć na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

AW