Pomoc po sąsiedzku to wsparcie dla osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność nie mogą samodzielnie wykonać podstawowych czynności dnia codziennego. To głównie seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami.
W zależności od indywidualnej sytuacji mogą oni skorzystać z sąsiedzkiej pomocy, usług opiekuńczych (także specjalistycznych) w miejscu zamieszkania czy opieki wytchnieniowej (krótkotrwałego pobytu dziennego i całodobowego). Z kolei opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie w zwiększeniu ich kompetencji.
Zainteresowani skorzystaniem z tej oferty mogą zgłaszać się do jednej z filii MOPR. Pracownicy socjalni skontaktują się ze zgłaszającym, by sprawdzić na miejscu, co jest najbardziej potrzebne danej osobie.
Na przykład sąsiedzkie usługi polegają na podstawowej opiece, robieniu zakupów, w przygotowaniu i podaniu posiłków, posprzątaniu mieszkania, pomocy w uiszczeniu opłat czy towarzyszeniu na spacerach.
Z kolei wykonywaniem usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania zajmują się Spółdzielnia Socjalna Feniks oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS). Zakres i wymiar takiego wsparcia jest szerszy, a pomoc sprowadza się głównie do zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, przeprowadzania zabiegów higienicznych, pomocy w kupnie leków czy pielęgnacji zaleconej przez lekarza.
Dla rodzin osób niesamodzielnych czy też opiekunów osób z niepełnosprawnością bardzo ważna jest możliwość zapewnienia podopiecznemu całodobowej opieki. Takie rozwiązanie daje odciążenie od codziennych obowiązków i szansę na zajęcie się sprawami służbowymi, urzędowymi czy związanymi z własnym stanem zdrowia. Taki krótkoterminowy pobyt dzienny w miejscu zamieszkania organizują: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Koło" w Poznaniu, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Iska", Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży Sprawnej Inaczej "Śmiałek". Natomiast pobyt całodobowy zapewnia Dom Krótkiego Pobytu "Poranek" przy ulicy Płowieckiej.
Na realizację projektu "Pomoc sąsiedzka - rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla mieszkańców Poznania" miasto przeznaczyło ponad 20 milionów złotych.
Projekt "Pomoc po sąsiedzku - rozwój systemu usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla mieszkańców Poznania" został dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 -2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Gdzie się zgłaszać?
Zgłoszenia przyjmują filie MOPR właściwe miejsca zamieszkania klienta - pod numerami telefonów:
- Grunwald - 61 878 4922
- Jeżyce - 61 878 18 88
- Nowe Miasto - 61 878 18 18
- Stare Miasto - 61 878 18 51
- Wilda - 61 878 19 36; 61 878 19 37
AW