- Nie od dziś wiadomo, że w Poznaniu realizowanych jest wiele wartościowych działań społecznych. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkursu Inicjatory, który pozwala docenić i wyróżnić działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta. Nie bez znaczenia jest, że gala konkursu odbywa się w trakcie Poznańskiego Targu Dobra, który jest świętem organizacji społecznych - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Konkurs "Inicjatory" powstał, by promować przedsięwzięcia pozarządowe oraz wyróżnić najlepsze projekty realizowane dla Poznania i jego mieszkańców. W niedzielę, 8 września, w MDK nr 1 ogłoszono laureatów jego 9. edycji. Nominowane do konkursu mogły być poznańskie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały inicjatywy obywatelskie. W tym roku zgłoszonych zostało 41 inicjatyw.
- Kapituła konkursowa musiała wybrać zwycięzców, lecz jej członkowie zgodnie uznali, że wygranymi są wszyscy autorzy inicjatyw - tłumaczy Magdalena Pietrusik - Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Wybór był bardzo trudny i wzbudził wiele emocji oraz wymagał podjęcia bardzo trudnych decyzji. Każdy z projektów był wyjątkowy i w pełni zasługiwał na miano Inicjatora, jednakże tytuł w każdej z kategorii jest jeden, choć postanowiliśmy dodatkowo wyróżnić kilka projektów.
Tegoroczni nagrodzeni
W tegorocznej odsłonie konkursu - tak jak w latach ubiegłych - kapituła wytypowała zwycięzców w czterech kategoriach: Inicjator Roku, Inicjator Wspierający, Inicjator Aktywizujący, Inicjator Nowatorski. Piątą kategorią jest Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa,czyli nagroda specjalna od poznanianek i poznaniaków (upamiętniająca zmarłego Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz byłego dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP).
Nagrody zwycięzcom wręczali: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta, Jędrzej Solarski - zastępca prezydenta Poznania, Ewa Gałka - przewodnicząca Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Małgorzata Białas - żona zmarłego Andrzeja Białasa.
Zwycięzcą w kategorii "Inicjator Roku" została Fundacja TAKpełnosprawni za projekt "Oddech dla Mam". To nowatorska - w skali całego kraju - inicjatywa wspierająca i aktywizująca matki-opiekunki dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Ma na celu dawanie "oddechów", chwil przyjemności kobietom - matkom, które zmuszone były zrezygnować z aktywności zawodowej, towarzyskiej na rzecz sprawowania opieki nad swoimi dziećmi. "Oddechy" to wspólne, kilkugodzinne aktywności, o które uczestniczki projektu prosiły w wypełnianych wcześniej ankietach.
"Inicjator Wspierający" to nagroda za pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, zaangażowanie w rozwój infrastruktury miejskiej oraz ochronę klimatu i środowiska. W tym roku laureatem w tej kategorii została Rowerowa kawiarenka naprawcza "Zębatka" zrealizowana przez Stowarzyszenie "Akademia Myśli". W ramach tej inicjatywypoznaniaki i poznaniacy mogą wziąć udział wwarsztatach serwisowania rowerów. Projekt ma walor edukacyjny i integrujący lokalną społeczność. Promuje zrównoważony transport i aktywność fizyczną.
W tej kategorii kapituła konkursu postanowiła także wyróżnić Fundację Miłosierdzie za Park Kieszonkowy z wykorzystaniem przyrody ruderalnej na nieużytkach przy ul Krańcowej 10 oraz Fundację Akceptacja za Przychodnię Akceptacja dla osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy.
W kategorii "Inicjator Aktywizujący" - nagrody za przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia - laureatem została "Ziemia wspólna". Za przedsięwzięciemstoi Stowarzyszenie Schron Kultury Europa."Ziemia wspólna" to ogród społeczny, który powstał dzięki zaangażowaniu uczestników i uczestniczek oraz organizatorów projektu Pracownia Aktywności Lokalnej - Kolektyw Aktywne Miasto. Działka przy ulicy Wspólnej na terenie osiedla Wilda, która służyła głównie jako psia toaleta, w ciągu kilku miesięcy zmieniła się w nową zieloną przestrzeń sąsiedzką.
Wyróżnienia trafiły do: Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO- za projekt Trening bez barier, Fundacji Matecznik - za inicjatywę Mamy głos w Poznaniu, Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza - za pomysł Panda Claus, Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka" - za akcję Rozkręcamy Dębiec.
W kategorii "Inicjator Nowatorski" oceniane były działania będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane formy aktywności. Ta nagroda trafiła do Stowarzyszenia Ziarno Dobra za projekt "Niezbędnik Menstruacyjny dla kobiet w kryzysie bezdomności".Celem tej inicjatywy jest zapewnienie potrzebującym dostępu do podstawowych środków higienicznych.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Fundacja Be Yourself - która zrealizowała Inscenizację projektu edukacyjnego w wirtualnej rzeczywistości, Fundacja In_Spire - autor projektu Wrażliwcy_kultura bez barier oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze Jeże" - inicjatorzy akcji edukacyjnej oraz wydarzenia Dzień Jeża 2023.
"Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa" to nagroda, którą w otwartym głosowaniu przyznają poznaniacy i poznanianki. W tym roku wzięło w nim udział blisko 3000 osób. Jej laureatem została inicjatywa Stowarzyszenia "Akademia Myśli" pt. "Rowerowa kawiarenka naprawcza Zębatka", która otrzymała także nagrodę Inicjatora Wspierającego.
Patronem nagrody jest Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.
Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu "Inicjatora" i statuetki, otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. złotych.
Poznański Targ Dobra
Nagrody przyznano podczas Poznańskiego Targu Dobra. Na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 pojawiło się ponad stu wystawców, ulokowanych w siedmiu strefach tematycznych: kultury, sportu, środowiska, równości, zdrowia, edukacji i aktywności społecznej.
Organizacje pozarządowe przygotowały wiele atrakcji. Chętni mogli m.in. samodzielnie wysiać miniłączki z nasion, wziąć udział w warsztatach z improwizacji i kolażu oraz arteterapii, badaniu pamięci, zajęciach judo, konkursach czy grach zręcznościowych, a także zrobić samodzielnie przypinki, magnesy i własny zielnik. W programie znalazły się także pokaz sprzętu ratowniczego i samochody wyścigowego, nauka pierwszej pomocy - także u psów i kotów oraz rejs po Warcie drewnianą, historyczną łodzią wiosłowo-motorową.
Targom towarzyszył Kiermasz Społeczny, na którym można było kupić wyroby rękodzielnicze wytwarzane przez podmioty ekonomii społecznej.
AJ