Narodowe Czytanie w Bibliotece Raczyńskich

Zdjęcie przedstawia prezydenta Poznania i przewodniczącego Rady Miasta Poznania podczas wspólnego czytania. - grafika rozmowy
Akcja Narodowego Czytania odbywa się od 2012 roku. W poprzednich latach czytano m.in."Balladynę" Juliusza Słowackiego
Narodowe Czytanie w Bibliotece Raczyńskich

"Z gwiazd obłąkanych, z włosów czesanych iskry padają" - to jedne z pierwszych słów słynnego dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian". Już w nadchodzącą sobotę - 7 września, w ramach Narodowego Czytania właśnie ten utwór wybrzmi w całej Polsce. Również Poznań dołączył się do tego przedsięwzięcia.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu zaprasza na odczyt wspomnianego dramatu, który odbędzie się w sobotę, o godzinie 11:00 w Filii Sztuki przy Placu Wolności 19, w sali numer 5. Potem Biblioteka Raczyńskich zaprasza także do udziału w czytaniu powszechnym, które rozpocznie się o godzinie 13:00 (zgłoszenia pod adresem e-mail: zapisy@bracz.edu.pl). Udział w akcji jest bezpłatny.

Tradycyjnie spotkanie przy książce zgromadzi przedstawicieli poznańskiego środowiska kulturalnego, naukowego i politycznego, a wszystko po to aby podkreślić jednoczącą moc literatury. W inicjatywę włączą się także uczestnicy slamu poetyckiego, a wszystko po to aby wejść w dialog z romantycznym dziewiętnastowiecznym tekstem i emocjami młodego bohatera utworu, zestawiając je tym samym z twórczością współczesnych autorów.

Narodowe Czytanie to coroczne wydarzenie, zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" autorstwa Adama Mickiewicza. Jego celem jest popularyzacja polskiej literatury poprzez wspólne czytanie najwybitniejszych dzieł znanych i cenionych twórców. W akcję mogą włączyć się wszyscy chętni, w tym instytucje społeczne, edukacyjne i kulturalne, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kolejna edycja akcji odbędzie się już w najbliższą sobotę - 7 września. Ubiegłoroczną lekturą Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", w poprzednich latach zgłębiano też m.in. "Moralność pani Dulskie" Gabrieli Zapolskiej, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Informacje o poznańskiej akcji można znaleźć także na stronie Biblioteki Raczyńskich.

BS