Festiwal - po raz pierwszy prowadzony pod egidą Dominiki Kulczyk - potrwa od 7 do 15 września. Skupiony będzie wokół dwóch tematów: kobiecości oraz natury i troski o planetę. Już pierwszego dnia festiwalu miejskie ulice wypełnią artyści i sztuka w swoim najlepszym wydaniu. Pojawi się na nich m.in. "Dominoes", czyli kilkukilometrowa ruchoma instalacja złożona z tysięcy ogromnych kostek domina, które będą przecinać ulice, parki, centra handlowe, dziedzińce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na poznan.pl.
Koncerty, spektakle i artyści z całego świata
Festiwal będzie można zobaczyć w przestrzeni całego miasta. Plac Wolności zamieni się w wielką pracownię malarską, na której Compagnie Lucamoros rozstawi gigantyczną sztalugę: scenę plenerowego, plastyczno-muzycznego spektaklu "Żółw Gaugina" (13 września). Serce festiwalu będzie jednak bić nad Maltą, gdzie 14 września L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra wraz z zaproszonymi artystkami i artystami zaprezentują muzykę z filmu "Chłopi" i wzniosą toast "Za miłość". Wśród gości są m.in. Kayah i Kwiat Jabłoni. Tego samego wieczoru, na tej samej scenie wystąpi australijski duet Hollow Coves. Koncertów plenerowych będzie jednak znacznie więcej.
Nie zabraknie także znanych nazwisk. Tim Robbins, uhonorowany Oscarem aktor, znany m.in. z filmu "Skazani na Shawshank" po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Do Poznania przyjedzie z reżyserowanym przez siebie greckim wodewilem "Do góry nogami". Z kolei Krzysztof Warlikowski razem z Nowym Teatrem zaprezentuje swoją najnowszą premierę "Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem".
Festiwal odwiedzi także nominowana do pokojowego Nobla aktywistka, Jaha Dukureh, która podzieli się z maltańską publicznością swoim przesłaniem. Orhan Pamuk, uhonorowany nagrodą Nobla pisarz najpierw zasiądzie w Teatrze Wielkim, by wysłuchać opery opartej o jego najsłynniejszą książkę, a następnie spotka się z uczestniczkami i uczestnikami festiwalu. Malta zaserwuje także interpretacje utworów Wisławy Szymborskiej i Johna Maxwella Coetzeego.
Siła kobiet, siła natury
Hitem festiwalu będzie "Sun and Sea", czyli opera klimatyczna stworzona przez Linę Lapelyte, Vaivę Grainyte i Rugile Barzdziukaite. Po zdobyciu Złotego Lwa Biennale w Wenecji dla Litewskiego Pawilonu zwiedziła najważniejsze festiwale i sceny Nowego Jorku, Paryża, Lizbony, Londynu czy Singapuru. To jedyny w swoim rodzaju spektakl, który publiczność ogląda z antresoli, patrząc na sztuczną plażę usypaną z kilkunastu ton piasku.
Zaplanowano też sekcję programową "Wiedźmy". Rozpocznie ją odsłonięcie rzeźby autorstwa Alicji Białej. Dzieło ma stanąć w parku Stare Koryto Warty, na terenie Chwaliszewa. Tego dnia obędzie się także występ prowadzonego przez Ewę Łowżył Chóru Czarownic. Filmy dokumentalne Dominiki Kulczyk pokażą obraz współczesnej kobiecej duchowości w różnych częściach świata. Przygotowano także całą serię warsztatów i spotkań, które na nowo określą wizerunek czarownic.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie: malta-festival.pl.
AW