Plan ogólny - nowy rozdział w planowaniu przestrzennym Poznania

Na zdjęciu panorama Poznania z lotu ptaka, na pierwszym planie drzewa, w tle wysokie budynki - grafika rozmowy
Plan ogólny zastąpi wkrótce "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego"
Plan ogólny - nowy rozdział w planowaniu przestrzennym Poznania

Poznań przygotowuje się do wprowadzenia Planu ogólnego - czyli dokumentu, który od 2026 roku będzie podstawą dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w całym mieście.  Podczas wtorkowej sesji radni podjęli już odpowiednią uchwałę.

Nowy dokument planistyczny, który od stycznia 2026 roku zastąpi dotychczasowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" jest odpowiedzią na zmiany w przepisach prawa. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada na miasta i gminy obowiązek dostosowania się do nich. W związku z tym, obecne "Studium...", uchwalone przez radę miasta w lipcu 2023 roku, straci moc, ustępując miejsca nowemu dokumentowi - Planowi ogólnemu. 

- Poznań od lat buduje swoją przyszłość na solidnych fundamentach - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Studium Poznania, uchwalone w 2023 roku, to nasza konstytucja przestrzenna, która wyznacza kierunki rozwoju miasta. Plan ogólny pozwoli nam jeszcze skuteczniej realizować te założenia, dostosowując nasze działania do współczesnych wyzwań i potrzeb mieszkańców.

Zanim projekt uchwały o Planie ogólnym trafił na radę miasta, Miejska Pracownia Urbanistyczna przeprowadziła wiele analiz i przygotowań. Aktualne Studium, które wyznacza kierunki zagospodarowania, również powstało na bazie licznych analiz, badań i koncepcji, a przede wszystkim przy bardzo aktywnym udziale mieszkańców. Jednak w odpowiedzi na obecne wymogi ustawowe, Poznań musi dostosować swoją politykę przestrzenną do obowiązujących przepisów.

Co to jest Plan Ogólny i czy różni się od Studium?

Plan ogólny to cyfrowy dokument planistyczny, który ma ułatwić realizację skutecznej polityki przestrzennej miasta. Będzie obejmował cały obszar Poznania, oprócz tzw. zamkniętych terenów wojskowych. Zostaną w nim zawarte najważniejsze wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego miasta. To m.in. strefy planistyczne oraz podstawowe parametry zabudowy - takie jak powierzchnia biologicznie czynna, powierzchnia i wysokość zabudowy oraz jej nadziemna intensywność. W ramach tego dokumentu również możliwe będzie wyznaczenie dodatkowych elementów, takich jak obszary uzupełniania zabudowy, tereny zabudowy śródmiejskiej czy gminne standardy dostępności społecznej. 

Ustalenia zawarte w Planie ogólnym będą stanowiły podstawę dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z ustaleniami nowego dokumentu będą musiały być zgodne także tzw. decyzje o warunkach zabudowy, czy decyzje lokalizacji inwestycji celu publicznego. Plan ogólny - w odróżnieniu od "Studium...", które jest dokumentem kierunkowym - będzie aktem prawa miejscowego. Dokument ten ma zapewnić większą precyzję i zgodność realizowanych projektów z długoterminową wizją rozwoju Poznania.

Każdy będzie mógł wyrazić opinię 

W tworzeniu Planu ogólnego bardzo ważna jest rola poznaniaków i poznanianek, którzy będą mogli wziąć aktywny udział w pracach nad projektem dokumentu. Przewidziane są liczne konsultacje społeczne - pierwszy ich etap rozpocznie się na przełomie września i października. Będzie doskonałą okazją do wyrażenia opinii i zgłaszania propozycji w formalnych wnioskach.

Zastępując Studium, nowy dokument będzie narzędziem dostosowanym do współczesnych wymogów prawnych i społeczno-ekonomicznych. Jednocześnie będzie stanowił gwarancję kontynuacji spójnej polityki przestrzennej. Plan ogólny ma zapewnić rozwój miasta zrównoważonego, funkcjonalnego i przyjaznego dla wszystkich. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy wzięli aktywny udział w jego tworzeniu.

AW