Sztafeta pobiegnie stacjonarnie w Krakowie, ale wirtualnie - w wielu miejscach na świecie, również w Poznaniu. Główne zapisy do biegu zakończyły się w czerwcu z rekordową liczbą ponad 40 tys. biegaczy. Nadal jednak można do nich dołączyć w ramach pakietu wirtualnego do 6 września - wystarczy wejść na stronę pbr.pl, zarejestrować swoją drużynę i wybrać pakiet Virtual Eco (z wirtualnym medalem i numerem startowym).
Biegacze i biegaczki Poland Business Run 2024 pobiegną dla 23-letniego Macieja z Nowego Tomyśla, któremu z powodu choroby nowotworowej w listopadzie 2023 roku amputowano lewą nogę na poziomie uda. Obecnie porusza się o kulach, ale jest w trakcie przygotowania do oprotezowania.
- Jestem studentem IV roku fizjoterapii na AWF Gorzów - mówi pan Maciej. - Od początku studiów działam na rzecz osób z niepełnosprawnością, współpracuję z różnymi fundacjami i organizuję spotkania wsparcia dla pacjentów onkologicznych. Zostałem też radnym gminy, by być głosem osób chorych i z niepełnosprawnościami. Moim marzeniem jest zostać dobrym fizjoterapeutą, wyzdrowieć i zwiedzić cały świat. Dzięki biegaczom i biegaczkom Poland Business Run 2024 otrzymam dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego oraz do protezy - będę mógł normalnie funkcjonować, studiować oraz dalej działać jako doradca i motywator dla pacjentów onkologicznych w swoich mediach społecznościowych
Na wsparcie czeka także 46-letni Andrzej z Turku. W 2016 r. miał wypadek, w wyniku którego doznał urazu rdzenia kręgowego i od tamtego czasu porusza się na wózku. Przed wypadkiem był bardzo aktywny, 10 lat trenował lekkoatletykę (sprint), pływał na windsurfingu i żaglówką, grał w tenisa ziemnego i koszykówkę, jeździł na snowboardzie. Mimo tego trudnego doświadczenia, nie zrezygnował z pracy i uprawiania sportów.
- Prowadzę gabinet rehabilitacji, gdzie łączę akupunkturę z tradycyjnymi metodami rehabilitacji, przy czym specjalizuję się w medycynie chińskiej jako akupunkturzysta i ciągle się szkolę w tej dziedzinie - mówi pan Andrzej. - Współpracuję też z kadrą narodową i jeżdżę na zgrupowania paraolimpijczyków lekkoatletycznych. Dofinansowanie do zakupu wózka aktywnego pomoże mi w uprawianiu sportów, jak i w codziennej aktywności i pracy. Moim marzeniem jest nauczyć się pływać na sit-kitesurfingu, a w przyszłości może nawet samemu przekazywać wiedzę na temat tego sportu i szkolić inne osoby jeżdżące na wózku
Jak otrzymać dofinansowanie w ramach Poland Business Run 2024?
Do Fundacji Poland Business Run każdego roku dociera kilkaset historii pacjentów, którzy stają w obliczu choroby, amputacji czy mastektomii. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji, nauki chodu o protezie i wsparcia psychologa, by normalnie żyć i pracować. Tymczasem koszt protezy lub sprzętu ortopedycznego to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a sprzęt ten trzeba serwisować i wymieniać.
Wciąż trwa nabór na beneficjentów Poland Business Run 2024. Wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać wniosek - poprzez formularz online na stronie internetowej lub tradycyjnie pocztą. Komplet dokumentów wraz z załącznikami jest dostępny na stronie polandbusinessrun.pl w zakładce "Dla Beneficjentów". Wszystkie dokumenty rozpatrzy komisja, kierując pomoc przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących.
- Pomagamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby, a wnioskodawcy mogą się ubiegać o dofinansowania do protez, wózków, sprzętu ortopedycznego, pomocy psychologicznej i rehabilitacji. Dzięki uczestnikom i uczestniczkom biegu pomogliśmy już ponad 1000 osób - podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, inicjatorka i organizatorka sztafety.
Sponsorami Strategicznymi wydarzenia zostały firmy: UBS, Standard Chartered, Enea.
Więcej informacji na stronie pbr.pl.
AW