Pozycja ławnika w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo ważna. To "sędzia społeczny", który pełni taką samą funkcję, jak sędzia zawodowy. Ławnicy uczestniczą w rozstrzyganiu spraw przed sądami pierwszej instancji, są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.
Na wniosek przekazany przez prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu rada miasta przeprowadza wybory uzupełniające ławników. Łącznie potrzebne są 93 osoby, w tym 71 do orzekania w zakresie prawa pracy. Można się zgłaszać do 31 lipca.
Ławnikiem może zostać każdy, kto ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw. Kandydat powinien mieć nieskazitelny charakter i skończone 30 lat (ale nie więcej niż 70). Musi pracować lub mieszkać w Poznaniu od roku lub dłużej, mieć wykształcenie co najmniej średnie i na tyle dobre zdrowie, by móc pełnić swoje obowiązki.
Do pełnienia tej funkcji nie mogą jednak zgłaszać się osoby zatrudnione w sądzie lub w prokuraturze, policjanci, żołnierze, pracownicy służby więziennej, adwokaci, radcowie prawni ani aplikanci. Swojej kandydatury nie mogą też zgłaszać duchowni i radni. Wykluczone są również osoby, wchodzące w skład organów, od których decyzji można odwoływać się w sądzie.
Jak zgłosić kandydata na ławnika
Mogą to zrobić: prezesi sądów, stowarzyszenia, zarejestrowane organizacje społeczne i zawodowe - z wyjątkiem partii politycznych. Swojego kandydata zgłosić może też grupa 50 osób, które na stałe mieszkają w Poznaniu i mają prawa wyborcze.
Aby zaproponować kandydata, należy najpierw pobrać ze strony www.poznan.pl/lawnicy kartę zgłoszenia, a następnie ją wypełnić i złożyć w Urzędzie Miasta Poznania (pok. 144 i 170, pierwsze piętro) przy placu Kolegiackim 17 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30) lub wysłać pocztą na adres urzędu.
Do karty trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty. Jeśli ławnika zgłasza stowarzyszenie lub organizacja, niezbędny będzie aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub potwierdzenie wpisu do innego rejestru lub ewidencji, dotyczące tej organizacji.
Jeśli ławnika zgłasza grupa poznaniaków, wtedy do karty zgłoszeniowej należy dodać listę co najmniej 50 osób popierających kandydata. Powinny się na niej znaleźć: imię (imiona), nazwisko, PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z tych osób.
Sam kandydat na ławnika powinien przygotować zaświadczenie o stanie zdrowia i dwie aktualne fotografie oraz zestaw innych dokumentów - ich dokładny wykaz można znaleźć na stronie internetowej miasta: www.poznan.pl/lawnicy.
Dodatkowych informacji w sprawie naboru oraz wyborów ławników udzielają pracownicy Urzędu Miasta Poznania pod numerem telefonu: 61 646 33 44.
Więcej szczegółów na temat wyborów, wzory karty zgłoszenia i dokładny wykaz wymaganych oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/lawnicy.