Konkurs jest skierowany do mieszkańców Poznania. Zgłoszenia są przyjmowane od 8 lipca do 2 sierpnia, w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania (ul. 28 Czerwca 1956 r.). Karty można składać również w siedzibie swojej rady osiedla, a w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych - w wybranym ROD, po wcześniejszym kontakcie z Biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.
Obiekty konkursowe oceniane są w ośmiu kategoriach:
· zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne;
· balkony, tarasy, loggie i okna;
· ogrody przydomowe;
· ogródki przy budynkach wielorodzinnych lub osiedlach mieszkaniowych (w tym: spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy budynków komunalnych);
· działki na terenach rodzinnych ogrodów działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców;
· pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią w roku poprzedzającym daną edycję konkursu i wiosną w roku trwania bieżącej edycji konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych;
· zielone dachy jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych;
· inne formy zieleni miejskiej (ukwiecone i zazielenione elewacje, ogrody społeczne, skwery utworzone z naturalnej roślinności, którymi zajmują się mieszkańcy, przestrzenie z prywatnymi ukwieconymi aranżacjami przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych).
Konkurs składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. W pierwszym zgłoszone obiekty oceniane są przez przedstawicieli rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. Ten etap trwa do 16 sierpnia. W kolejnym, który potrwa do 6 września, balkony, tarasy, ogrody i inne miejsca, które otrzymały najwyższe noty, będą oceniane przez Miejską Komisję Konkursowa złożoną z przedstawicieli: Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta. Wybór najciekawszych i najwyżej punktowanych obiektów, zgłoszonych w ośmiu kategoriach konkursu, Miejska Komisja Konkursowa zarekomenduje prezydentowi Poznania.
W tym roku dodatkowo zostaną przyznane wyróżnienia Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu za "Pnącza w ogrodzie" oraz Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za "Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej".
Zgłoszone do konkursu ogródki, działki i balkony muszą znajdować się na terenie osiedli i ROD, gdzie działają komisje konkursowe. Udział w zabawie jest bezpłatny.
W dotychczasowych trzydziestu edycjach konkursu "Zielony Poznań" wzięło udział blisko 95 tys. osób. Organizatorem zabawy jest Miasto Poznań - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.
Harmonogram konkursu "Zielony Poznań", regulamin oraz karty zgłoszeniowe znajdują się w załączniku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.poznan.pl/zielonypoznan.
AJ/ WDGiR