W Poznaniu, podobnie jak w całej Polsce, absolwenci liceów i techników przystąpili do matury. W stolicy Wielkopolski do tzw. egzaminu dojrzałości (zdawanego po raz pierwszy) zgłosiło się 7263 osób. Do tego dochodzą ci, którzy chcą poprawić swój wcześniejszy wynik.
Pierwszego dnia, we wtorek, 7 maja maturzyści zweryfikowali swoją wiedzę z języka polskiego. Tradycyjnie musieli zmierzyć się z pytaniami otwartymi i zamkniętymi (sprawdzającymi m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem) oraz dłuższą wypowiedzią pisemną. W przypadku tej ostatniej w tym roku do wyboru były dwa tematy:
- Bunt i jego konsekwencje dla człowieka
- Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
W swojej pracy maturzyści musieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Z związku z likwidacją gimnazjum matura w 2024 r., podobnie jak w ubiegłym roku, odbywa się w dwóch formułach: 2023 (dla absolwentów 4-letnich liceów oraz 5-letnich techników) oraz 2015 (dla absolwentów 3-letnich liceów i 4-letnich techników, chcących poprawić swój wcześniejszy wynik).
Ci drudzy do wyboru mieli 3 tematy tematy:
- Bunt czy pokora - którą postawę życiową powinien wybrać człowiek, by uczynić świat lepszym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury
- Co sprawia, że człowiek zyskuje szacunek innych ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Potopu Henryka Sienkiewicza oraz do wybranych tekstów kultury
- Zinterpretuj podany utwór ("Ulga na wiosnę" Urszuli Kozioł). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Na rozwiązanie zadań z języka polskiego maturzyści mieli maksymalnie 240 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła z 2015). Aby zdać egzamin, trzeba zdobyć minimum 30 proc. punktów.
Wyniki tegorocznych matur pisemnych zdający poznają 9 lipca. W sierpniu odbędzie się sesja poprawkowa. W czerwcu natomiast zorganizowane zostaną egzaminy dla tych, którzy z przyczyn losowych nie mogli do nich przystąpić w maju.
W 2024 r. każdy maturzysta obowiązkowo musi przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz minimum czterech egzaminów pisemnych - trzech na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz jednego na poziomie rozszerzonym.
W środę (8 maja) uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a w czwartek (9 maja) - z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Pisemne matury potrwają do 24 maja, a ustne do 25 maja.
AJ