Urodzinowy maj w Bibliotece Raczyńskich

Zdjęcie przedstawia elewację głównego gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności. - grafika rozmowy
Urodzinowy maj w Bibliotece Raczyńskich
Urodzinowy maj w Bibliotece Raczyńskich

Spotkania z pisarzami, tłumaczami i podróżnikami, wycieczki z przewodnikiem, pokazy filmowe, muzyka na żywo, a także liczne wystawy i warsztaty - to wszystko i wiele więcej czeka w tym miesiącu w Bibliotece Raczyńskich. Ta wyjątkowa poznańska instytucja świętuje 195 urodziny.  

5 maja 1829 roku uroczyście otwarto w Poznaniu Bibliotekę Raczyńskich. W wyjątkowe wydarzenia obfitować będzie jednak cały miesiąc. Atrakcje czekają na dzieci i dorosłych. 

Święto bibliotek i bibliotekarzy

8 maja to dzień bibliotek i bibliotekarzy. Wspólne świętowanie potrwa jednak przez kilka dni. Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie". Między 8 a 15 maja w filiach i gmachu głównym na młodszych i starszych czytelników czeka wiele spotkań i warsztatów, a także wycieczki z przewodnikiem. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie biblioteki.

Senioralna wiosna

W maju rusza nowa akcja "Senioralna wiosna w Raczyńskich". W sześciu filiach bibliotecznych osoby starsze będą mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach dostosowanych do ich wieku i możliwości - od dyskusji literackich, przez warsztaty genealogiczne, introligatorskie i teatralne, po spotkanie autorskie i integracyjny spacer ulicami Poznania.

Atrakcje na seniorów czekają w poszczególnych filiach:

  • Filia 2, os. Oświecenia 59, tel. 61-876-71-21, e-mail: filia2@bracz.edu.pl
  • Filia 8, ul. Osinowa 14/16, tel. 668-350-420, e-mail: filia8@bracz.edu.pl
  • Filia 15, ul. Fabianowo 2, tel. 61-830-40-16, e-mail: filia15@bracz.edu.pl
  • Filia 16, ul. Muszkowska 1A, tel. 61-848-85-47, e-mail: filia16@bracz.edu.pl
  • Filia 35, ul. Druskienicka 32, tel. 61-822-10-41, e-mail: filia35@bracz.edu.pl
  • Filia Naramowicka, ul. Rubież 14A, tel. 61-67-111-67, e-mail: filia.naramowicka@bracz.edu.pl

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie biblioteki. Zapisy i informacje szczegółowe w filiach.

Noc Muzeów  

Tak jak w poprzednich latach, Biblioteka Raczyńskich włącza się w obchody Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja. Tego dnia odwiedzić będzie można: Mieszkanie-Pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4/8), Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84), Pracownię-Muzeum J.I. Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14) oraz Galerię Atanazego (pl. Wolności 19). W każdym z tych miejsc, oprócz tradycyjnego zwiedzania, czekają też inne atrakcje - wystawy, wykłady i koncerty. Więcej informacji na stronie biblioteki

Osoby, które chcą dowiedzieć się, co jeszcze będzie działo się w tym miesiącu w Bibliotece Raczyńskich mogą zajrzeć do kalendarza. Bieżące informacje zamieszczane są także w zakładce aktualności

Trochę historii

Biblioteka Raczyńskich jest najstarszą w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i personelowi, biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1924 r. Miasto Poznań przejęło ją na swoje utrzymanie. 

Rozwój Biblioteki zahamował wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji hitlerowskiej miejsce to było dostępne wyłącznie dla Niemców. Niestety na początku 1945 r., podczas walk o Poznań, biblioteka została zniszczona. Budynek legł w gruzach, spłonęło ponad 90 proc. księgozbioru. 

Po wojnie biblioteka działała w budynku po dawnej szkole przy ul. Św. Marcin. Zgromadzono w nim ocalałe resztki księgozbiorów z terenu całego miasta, przystąpiono także do systematycznego uzupełniania nowych zbiorów. Odbudowę zabytkowego gmachu przy placu Wolności zapoczątkowano w 1953 r., trzy lata później oddano go do użytku. 

Pod koniec XX wieku rozpoczęła się publiczna dyskusja na temat rozbudowy Biblioteki Raczyńskich. Po przyznaniu dofinansowania z Unii Europejskiej w 2009 r. można było przystąpić do powiększenia książnicy. Nowy gmach otwarto 29 czerwca 2013 r. Mieszczą się w nim czytelnie, wypożyczalnia, biblioteka dla dzieci, filia dla niewidomych i niedowidzących oraz zbiory specjalne.

W kwietniu 2022 r. otwarto dla czytelników zabytkowy budynek biblioteki po modernizacji. Na pierwszym piętrze znajduje się tam Filia Sztuki, w jej zasobach znajduje się ok. 32 tys. książek i ok. 34 tys. zbiorów muzycznych.

Dziś Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach, filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta oraz muzea: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego. Od maja 2022 r. Biblioteka oferuje także wypożyczanie książek za pośrednictwem 11 książkomatów w rejonach, gdzie nie ma filii bibliotecznych.

Więcej o historii biblioteki można przeczytać na stronie

AJ