Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Poznaniowi 14 mln zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z unijnego programu, który wspiera rozwój infrastruktury, a także działania na rzecz klimatu i środowiska. W przypadku naszego miasta w konkursie zwyciężył projekt, zakładający przywracanie terenów zieleni.
- Dzięki tym pieniądzom zrealizujemy m.in. projekt zagospodarowania stadionu Szyca. Tereny te będą zwrócone mieszkańcom, zyskają nową funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną. Na nowo zagospodarowany zostanie też dziedziniec szkoły na Łazarzu. Asfalt będzie zastąpiony przez m.in. ogród sensoryczny. To działania na rzecz klimatu, które mają także walor edukacyjny. Zmiany będą widoczne też na Ratajach, gdzie powstanie nowa atrakcyjna przestrzeń parkowa - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wszystkie te projekty przewidują likwidację powierzchni betonowych czy asfaltowych na rzecz powierzchni biologicznie czynnych, co jest bardzo istotne z punktu widzenia ograniczania skutków zmian klimatycznych, takich jak chociażby wyspy ciepła. Dodatkowo, zieleń przyuliczna, zielone skwery, lasy kieszonkowe czy parki sprawiają, że przestrzeń publiczna w mieście jest po prostu bardziej przyjazna.
Tereny wokół stadionu Szyca
W przypadku terenów wokół stadionu Szyca zmiany nastąpią na obszarze łączącym istniejący Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (zlokalizowanym przy skrzyżowaniu ul. Dolna Wilda i Królowej Jadwigi) z parkiem im. św. Jana Pawła II.
Zagospodarowanie terenu położonego wzdłuż ul. Dolna Wilda stworzy zielony korytarz, umożliwiający przejście od strony dawnego stadionu w głąb centrum miasta. Główną atrakcją tego miejsca będzie przestrzeń z licznymi kolorowo kwitnącymi nasadzeniami oraz miejscami do rekreacji i odpoczynku. W wyniku planowanych zmian i odbetonowania terenu zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna, co znacząco wpłynie na poprawę warunków życia w mieście. Planuje się również niecki retencyjne i infiltracyjne zasilane wodami opadowymi.
- To kolejny krok w przywracaniu tych terenów mieszkańcom. W pierwszej kolejności Miasto nabyło nieruchomość, a w ubiegłym roku został rozpisany i rozstrzygnięty konkurs na koncepcję urbanistyczną zagospodarowania tego obszaru - tłumaczy Szymon Prymas, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. terenów zieleni miejskiej.
Pierwsze miejsce zajęła koncepcja "Studia Fikus" z Gliwic, która zakłada powstanie tam m.in. skąpanego w zieleni parku Wilda ze strefą ciszy, zbiornikiem wodnym, strefami sportu i rekreacji oraz punktami widokowymi. Planowana realizacja jest zgodna z założeniami zwycięskiej pracy konkursowej w części dotyczącej obszaru od strony ul. Dolna Wilda, w zakresie przywrócenia zieleni na tym terenie.
Szkoła na Łazarzu
Unijne dofinansowanie otrzymał także projekt zagospodarowania terenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na poznańskim Łazarzu. Znajdujący się przed budynkiem dziedziniec jest dziś pokryty asfaltem. Zastąpi go zieleń. Projekt zakłada też powstanie wewnętrznej instalacji nawadniania, czyli małej retencji oraz montaż oświetlenia i małej architektury.
- Dzięki zastosowaniu różnorodnych gatunków roślin, dzieci i młodzież mogą poszerzać wiedzę na temat fauny i flory, zjawisk fizycznych i ekologii - wylicza Szymon Prymas.
Przy szkole stworzona zostanie ciekawa przestrzeń dla najmłodszych, przy jednoczesnym wsparciu bioróżnorodności. Powstanie tam ogród sensoryczny - z krzewami i bylinami, kolorową nawierzchnią, wykonaną z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny, umożliwiające edukację sensoryczną. Prace realizacyjne już trwają.
Odbetonowanie dziedzińca to wspólna inicjatywa ZSO nr 33 i Rady Osiedla Św. Łazarz, która środki na ten cel otrzymała w konkursie grantowym. Miasto Poznań otrzyma refinansowanie tej inwestycji.
Osiedle Piastowskie
Miasto Poznań otrzymało też dofinansowanie na likwidację zdegradowanych asfaltowych pozostałości po dawnej makiecie Rataj na os. Piastowskim, na terenie Parku nad Wartą. Projekt obejmuje sporządzenie dokumentacji, wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń oraz przeprowadzenie robót budowlanych.Planowana inwestycja zakłada stworzenie nowej atrakcyjnej przestrzeni parkowej z nowymi nasadzeniami.
- Obecnie teren pokryty jest nawierzchnią asfaltową w bardzo złym stanie technicznym. Obszar ten nie jest użytkowany. Dlatego konieczne jest jego odzyskanie. Planowane zadanie zakłada usunięcie obecnej nawierzchni, a następnie zastąpienie jej zielenią, jako dopełnienie parku nad Wartą - tłumaczy Szymon Prymas.
Zieleń to nie wszystko. W miejscu dawnej makiety powstać mają też retencyjne oczka wodne okresowo wypełniane wodą.
Projekt, który otrzymał unijne dofinansowanie powstał we współpracy Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania i Pełnomocnika ds. terenów zieleni miejskiej.
AJ