- Next Fest doskonale wypełnił lukę po festiwalu Spring Break, co pokazała już ubiegłoroczna, pierwsza edycja. Bardzo mnie cieszy, że wydarzenie promuje młodych artystów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dla uczestników to doskonała okazja do spotkania z obiecującymi debiutantami, którzy już za chwilę podbiją polską scenę muzyczną. Z drugiej strony w program imprezy umiejętnie wplatani są znani już odbiorcom i lubiani artyści, a nawet ikony polskiej estrady. Przykładem może być chociażby zaplanowany podczas tegorocznego Next Festu występ Małgorzaty Ostrowskiej, Vito Bambino czy Tymona Tymańskiego z zespołem Kury.
Po sukcesie premierowej edycji stało się jasne, że Poznań tęsknił za wiosennym powiewem muzycznej świeżości, a krajowa branża przypomniała sobie, jak brzmią dźwięki doskonale wyselekcjonowanej muzyki debiutantów zmieszane z brzmieniami sprawdzonych marek.
Mocnym punktem tegorocznego programu są koncerty na placu Wolności. To tutaj wystąpią headlinerzy, jak Kaśka Sochacka, Vito Bambino, Kacperczyk, Ania Rusowicz, Małgorzata Ostrowska i Kasia Lins. Na te koncerty można wybrać się niezależnie od reszty festiwalu, kupując oddzielne bilety.
Wśród ogłoszonych artystów i artystek tegorocznej edycji Next Festu znaleźli się zachwycający wspólnym materiałem Łona x Konieczny x Krupa; jedna z najbardziej wyrazistych postaci na polskiej scenie hip-hopowej ostatnich lat - Avi; podbijająca zagraniczne sceny Kinga Głyk; finalistka "America's Got Talent" Sara James, powracający po przerwie Fismoll czy debiutujący solo Tomek Ziętek.
Jednymi z głównych gwiazd będą poznanianki Małgorzata Ostrowska, która prapremierowo zaprezentuje swój długo wyczekiwany, nowy album, a także Anna Rusowicz, Rosalie czy Kasia Lins. Mocną reprezentację kobiet uzupełnia Iwona SKV, a Poznań wybrzmi na festiwalu także za sprawą m.in. Rusiny i Bango Balenciego. Stawkę wieńczą debiutanci z projektu My Name Is Poznań, wśród których usłyszymy m.in. artystów takich jak Stan Zapalny, Siding, Massel czy duet dj-ski Korea, a to jeszcze nie wszyscy.
Oprócz nich festiwalowy line-up wypełniają nazwiska nowe, nieodkryte, przez co intrygujące. W programie jest ponad 100 koncertów debiutujących zespołów.
Nowością w programie są zagraniczne przeglądy zespołów z Węgier, Ukrainy, Finlandii, Francji czy Luksemburga. Next Fest daje też przestrzeń do prezentacji muzyki niezależnym wytwórniom, jak Fonobo Label, Antena Krzyku, Peleton Records, 33 Records i Niebieski Label, Agora Muzyka i Kayax.
Miejsce wymiany doświadczeń
Next Fest Music Showcase & Conference to nie tylko koncerty. Podobnie jak przy pierwszej edycji, nieodłączną częścią festiwalu są panele dyskusyjne z przedstawicielami rodzimej branży muzycznej. Poznańskie wydarzenie to okazja do rozmowy o tym, co jest obecnie najistotniejsze dla ciągle zmieniającego się rynku muzycznego, w jakim kierunku on zmierza oraz o tym, jakie działania pomagają tym, którzy stawiają na scenie pierwsze kroki.
To miejsce wymiany doświadczeń i przetarcia szlaku z osobami z branży, które stale poszukują nieodkrytych na szeroką skalę artystów. A także, a może przede wszystkim, warsztaty z uznanymi markami, dzielącymi się swoją wiedzą i wsparciem z twórcami i twórczyniami, którzy chcą poszerzać grono swoich słuchaczy.
Wśród tegorocznych tematów paneli nie mogło zabraknąć wątku obecności kultury w mieście i miasta w kulturze. Niezwykle istotnym (jeśli nie najistotniejszym) zagadnieniem jest kwestia zdrowia psychicznego w branży muzycznej oraz związane z nią pułapki i zagrożenia. Na koniec - mityczne Gen Z, czyli pokolenie, które zmienia krajobraz świata, w tym także muzyki i sposobów konsumowania jej samej oraz treści z nią związanych.
Wśród warsztatów zaplanowano nie lada gratkę - lekcja tekściarstwa z udziałem Pauliny Przybysz i Łony. To jednak nie wszystko. Jedni wolą wyrażać emocje słowem, drudzy dźwiękiem, a trzeci obrazem i to dla nich przeznaczony będzie warsztat poświęcony fotografii koncertowej, którego uczestnicy z teorii przejdą do praktyki.
Festiwalowe dni dają możliwość networkingu nie tylko w trakcie oficjalnej części konferencyjnej, ale także podczas nieformalnych spotkań organizowanych w przestrzeniach festiwalowych.
Oferta wydarzeń towarzyszących w tym roku jest bardzo bogata. W CK Zamek odbędzie się giełda winyli, pokaz premierowego filmu i rozmowa z LemOnem i twórcami. Zaplanowano też specjalne spotkanie, które organizuje Radio 357 z m.in. Małgorzatą Ostrowską i Dimonem. Na placu Wolności odbędzie się Silent Disco z Radiem Nowy Świat i Fiszem. Sobotnią atrakcją będzie nextowa bimba, czyli specjalne przejazdy tramwaju z dj setem Nimm2.
Gdzie będą koncerty?
Sercem Next Fest Music Showcase & Conference jest Centrum Kultury Zamek, gdzie mieścić się będzie centrum festiwalowe i odbędzie sięczęść koncertów. Zespoły zagrają na placu Wolności, w Scenie na Piętrze, Tamie, Blue Note, Lokum, Dragon Social Club, The Dubliner Irish Pub, Schronie, Muchos, Pod Minogą, Barock Club, Sarp Social Club oraz w Psie Andaluzyjskim. W programie dodatkowo szeroka oferta afterparties, wystaw, warsztatów oraz miejskich atrakcji.
Koncertowe przestrzenie wybrano według klucza, jakim jest odległość. Miejsca zlokalizowane są w centrum Poznania, dzięki czemu przemieszczanie się między nimi nie zajmuje dużo czasu i pozwala dotrzeć na wyczekiwany koncert w kilka lub kilkanaście minut. Ułatwi to festiwalowa aplikacja. Oprócz szczegółowej rozpiski koncertowej znajduje się w niej m.in.informacja o zaprzyjaźnionych kawiarniach i lokalach gastronomicznych, które na czas trwania festiwalu przygotowują dla jego uczestników specjalną ofertę.
Bilety
Karnety na festiwal i bilety upoważniające do udziału w koncertach na placu Wolności są dostępne w sprzedaży na stronie Eventim.pl. Można też kupić je przez Ebilet.pl.
Najnowsze informacje znajdują się na profilach Next Fest na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz na stronie Next Fest.
Organizatorami wydarzenia są poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Miasta Poznań. Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny, a partnerem strategicznym - CK Zamek. Partnerami wydarzenia są: Ania Kruk, Estrada Poznańska, PayPo, Veolia, Zaiks. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Rozwój Sektorów Kreatywnych.