O ochronie dzieci w Poznaniu

Na zdjeciu sala konferencyjna, na pierwszym planie publiczność, przy stole dwie kobiety - grafika rozmowy
Wszystkie organizacje i instytucje, które mają kontakt z dziećmi, muszą opracować i wprowadzić standardy ich ochrony
O ochronie dzieci w Poznaniu

"Razem chronimy dzieci" - pod takim hasłem w Poznaniu zebrali się eksperci i ekspertki, by wypracować najlepsze rozwiązania zapobiegające przemocy wobec młodych ludzi. Gościem specjalnym konferencji była Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. 

W budynku urzędu marszałkowskiego w Poznaniu spotkali się w środę, 28 lutego, przedstawiciele policji, prokuratur, sądów, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, a także zespołów interdyscyplinarnych oraz organizacji pozarządowych. Konferencję poświęconą ochronie dzieci współorganizowało Miasto Poznań wraz z Fundacją "Dziecko w Centrum", Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. 

Punktem wyjścia dyskusji była tzw. ustawa Kamilka, która weszła w życie w tym miesiącu. Jej projekt został złożony po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma. Chłopiec był wcześniej wielokrotnie maltretowany. 

- Ta ustawa nie została stworzona z powodu tego, co stało się Kamilowi - podkreślała Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. - Pisaliśmy ją już wcześniej. Jednak to, co wydarzyło się w Częstochowie, przelało czarę goryczy. To nie jest kolejny akt prawny, który powstał, by mnożyć biurokrację. On istnieje, ponieważ - jak wiele obecnych tu dziś osób - chcieliśmy zapobiec krzywdzie dzieci. Stworzyć dla nich świat przyjazny i bezpieczny.  

Aby dzieci były bezpieczne

Na mocy nowych przepisów wszystkie organizacje i instytucje, które mają kontakt z dziećmi, muszą opracować i wprowadzić standardy ich ochrony. Czyli stworzyć jasny zbiór zasad, które będą wskazywać dorosłym, jak tworzyć dla nich bezpieczne środowisko.

- W Poznaniu od wielu lat podejmujemy szereg działań po to, żeby dzieci w naszym mieście czuły się bezpiecznie i by móc skutecznie chronić ich prawa - mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Czynimy to międzysektorowo, współpracując z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Prace nad wprowadzeniem standardów ochrony dzieci są już w Poznaniu prowadzone. Wierzymy, że ich doprecyzowanie nie będzie stanowiło tylko regulacji, ale będzie podstawą do lepszej opieki nad dziećmi.

Głównym celem konferencji było wzmocnienie merytoryczne kadry pracującej z młodymi ludźmi. To od poziomu wiedzy, wrażliwości i uważności dorosłych zależy odpowiednia reakcja i pomoc. 

- Jestesmy na etapie wprowadzania standardów ochrony przez wszystkie instytucje pracujące z dziećmi, poczynając od żłobków, przez szkoły, organizacje pozarządowe, a także placówki medyczne, kluby sportowe czy hotele - podkreślała Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolski. -  Wydaje się oczywiste, że uczymy dzieci, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze czy nad wodą. Wyzwaniem jest jednak przekonanie dorosłych, by pamiętali o dawaniu dobrego przykładu.

Organizatorzy zadbali o to, aby tematy poruszane podczas konferencji były aktualne i inspirujące, a także by dotyczyły bardzo konkretnych problemów. 

- Dziecko nie jest niczyją własnością. Jest podmiotem prawnym tak samo jak dorosły - tylko z mniejszym doświadczeniem - podkreślała Paulina Stochniałek z zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Dziękuję Państwu za tak liczną obecność na dzisiejszej konferencji, to świadczy o tym, że dobro dzieci jest dla nas ważne. Wierzę, że wyjdziemy stąd z mnóstwem konkretnych rozwiązań. 

Podczas poznańskiej konferencji Rzeczniczka Praw Dziecka odznaczyła państwowym odznaczeniem Marzenę Affeldt - prezes poznańskiej Fundacji "Dziecko w Centrum" - za szczególne zasługi dla ochrony praw najmłodszych.

- Marzena Affeldt to osoba obdarzona wyjątkową wrażlilwością na otaczający świat - mówiła w laudacji Monika Horna-Cieślak. - Jest uważna na potrzeby dzieci, które zbyt szybko doświadczyły w życiu trudności. Jako zasłużona terapeutka, pedagog i mediator rodzinny jest dla najmłodszych nieocenionym wsparciem. Pani Marzena od lat realizuje misję ochrony poraw dzieci - w szczególności prawa do życia bez przemocy.

Każdy dorosły musi reagować

Zaplanowane prelekcje dotyczyły nie tylko standardów ochrony dzieci. Mowa była również o możliwościach rozpoznania i diagnostyki stosowanej wobec nich przemocy. Uczestnicy poznali funkcjonujące w polskim systemie prawnym instrumenty reagowania na krzywdzenie dzieci, a także narzędzia profilaktyki. 

Kilka danych statystycznych dotyczących dzieci i młodzieży przywołał insp. Tomasz Olczyk, komendant wojewódzki policji.

- W 2022 roku było 91 prób samobójczych i skutecznych samobójstw w województwie wielkopolskim - mówił. - W 2023 już 117. Te liczby pokazują, jak wrażliwego i poważnego dramatu dotykamy.

Najnowszy raport  Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje, że prawie 80 procent dzieci przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło krzywdzenia. Doświadczają go najczęściej ze strony swoich rówieśników i bliskiej osoby dorosłej.

Każdy, kto podejrzewa, że w jego otoczeniu krzywdzone są dzieci, powinien zgłosić to do odpowiednich instytucji: 

  • Do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu, ul. Sienkiewicza 22, tel.  61 878 17 29, mail: zi@mopr.poznan.pl.
  • Do Punktu Interwencji Kryzysowej: ul. Pamiątkowa nr 28, nr tel. 509 111 508 mail: pik@m.poznan.pl. 
  • Na policję: ul. Szylinga 2, tel. alarmowe: 997 lub 112, mail: dyzurny.poznan@po.policja.gov.pl.
  • Na Niebieską Linię: 800 12 00 02

AW