Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams otwarte

Na zdjęciu grupa osób przecinająca wstęgę - grafika rozmowy
W Poznaniu otwarto Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams
Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams otwarte

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych uroczyście otwarto Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams. Dzięki temu poznańska placówka może stać się kluczowym miejscem dla utrzymania tego sprzętu wojskowego nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie europejskim.

Symboliczna ceremonia otwarcia Regionalnego Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams to kolejny krok do tego, by Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne uzyskały pełny potencjał w zabezpieczeniu tych pojazdów w całym kraju. 

W uroczystości udział wzięli m.in. Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolski, Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Za cztery dni miną dwa lata od momentu, gdy Rosja najechała Ukrainę - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Pierwszymi krajami, jakie jej pomogły, były Stany Zjednoczone i Polska. Przekazaliśmy wówczas 370 naszych czołgów, by armia ukraińska miała się czym bronić, a także dostaliśmy zapewnienie możliwości zakupu najnowocześniejszego sprzętu z USA. Poznań ma bogate tradycje dotyczące serwisowania i produkcji uzbrojenia. Jesteśmy wiarygodnym partnerem. To nie przypadek, że stacjonuje tu armia amerykańska, a w Krzesinach mieści się 31. Baza Lotnictwa Taktycznego. Centrum Kompetencyjne to kolejny ważny krok w rozwoju naszego Miasta. 

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Będąodpowiedzialne za zabezpieczenie obsług, napraw, remontów, a także przyszłych modyfikacji i modernizacji czołgów Abrams. Pozwoli to zagwarantować pełną sprawność techniczną tych pojazdów, eksploatowanych w poszczególnych jednostkach, tak aby mogły skutecznie bronić polskich granic.

Obecnie w ramach Centrum prowadzone są prace związane z deprocessingiem kolejnych egzemplarzy czołgów M1A1 FEP pozyskanych dla Sił Zbrojnych RP - to standardowa procedura, która polega na oczyszczeniu pojazdów po transporcie morskim i wymianie w nich płynów. Mają one potrwać do końca tego roku, po czym ma się rozpocząć deprocessing 250 egzemplarzy czołgów M1A2.

Centrum będzie mogło pracować na pełną skalę swoich możliwości po przekazaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej pełnej dokumentacji technicznej, przeszkoleniu pracowników, a także zawarciu odpowiednich umów. Kluczowe jest strategiczne partnerstwo z producentem czołgów Abrams - firmą General Dynamics Land Systems. WZM rozpoczęły już proces zawarcia z nią umowy licencyjnej. Podobny proces dotyczy innych firm, będących dostawcami najważniejszych komponentów i podzespołów.

Poznańska placówka ma być też wsparciem dla innych europejskich państw, które zakupiły lub zakupią czołgi Abrams.

Abramsy to jedne z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Mają wysoką skuteczność prowadzonego ognia, a także charakteryzują się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając załodze najwyższy poziom ochrony. Napęd czołgu zapewnia mu wysoką prędkość oraz mobilność w każdym terenie.

AW