Najbliższe dni w Bibliotece Raczyńskich będą okazją do wielu spotkań - a ich tematem przewodnim będzie miłość. W poniedziałek, 5 lutego godz. 18.00 artyści z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu zagrają w Filii Sztuki na koncert walentynkowy. W programie muzyka instrumentalna i klasyka piosenki, pisana i wykonywania z miłością.
We wtorek (6 lutego) o godz. 18.00 Dom Literatury zaprasza na spotkanie autorskie Jakuba Żmidzińskiego. To poeta, literaturoznawca, autor książek "Pieniny w literaturze polskiej" oraz "Wzór nieznany. Stanisław Vincenz a muzyka". "Sonety - próby" to jego czwarty tom poetycki.
W czwartek (8 lutego) o godz. 18.00 w Filii Sztuki o niebezpiecznych związkach, chemii i emocjach opowie dr inż. Wojciech Smułek, autor książki "Wyprawy do świata biochemii". Nie zabraknie też wątków związanych ze znanymi z literatury eliksirami miłosnymi, a także truciznami.
Nowy miesiąc to także nowe terminy oprowadzań po Bibliotece - najbliższe z nich już 10 lutego o 11.00. Zgłoszenia można wysyłać na adres: zapisy@bracz.edu.pl.
Spotkania nie tylko z pisarzami
12 lutego (poniedziałek) biblioteka zaprasza na spotkanie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli", opowiadającej historię wielkopolskiej rodziny od przełomu XIX i XX wieku do lat 60 XX wieku. Tego samego dnia będzie można porozmawiać z Oliwią Panek, która od lat tworzy bookmedia jako @ksia_zkowe, a w połowie lutego ukazuje się jej debiutancka powieść "W rytmie uczuć".
20 lutego (wtorek) o godz. 16.00 Ryszard Śliwiński, student III roku fizjoterapii na UM w Poznaniu, opowie seniorom, czym się różni fizjoterapia od rehabilitacji. Będzie to doskonała okazja, by porozmawiać o aktywności fizycznej w codziennym życiu seniorów.
Jak mówić: szpiegini, szpieżka czy szpieżyca? Na to pytanie odpowie prof. Jarosław Liberek, językoznawca i kierownik Telefonicznej Poradni Językowej, który 21 lutego (środa) opowie o feminatywach - zjawisku nienowym, a jednak ciągle wywołującym emocje. Co w języku już było i dziś jest na nowo odkrywane, jakie potrzeby spełniają feminatywy i w jaki sposób dyskusja o nich służy świadomości językowej? Początek spotkania o godz. 18:00.
29 lutego (środa) o godz. 18:00 rozpocznie się spotkanie z cyklu "Sztuk-mistrze". Tym razem o sztuce jubilerskiej opowie Ilona Rosiak-Łukaszewicz z galerii biżuterii artystycznej YES w Poznaniu.
Kopernik i Sienkiewicz - bohaterowie wystaw
Nie zabraknie też ciekawych wystaw. Od 10 lutego w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84) będzie można oglądać nową wystawę: "Trójkąty miłosne u Sienkiewicza: odsłona II, Rodzina Połanieckich. Aranżacja ekspozycji opiera się na grze słowa i obrazu, literatury ze sztukami plastycznymi. Henryk Sienkiewicz w swojej wydanej 130 lat temu powieści obyczajowej nie tylko próbował pokazać wycinek znanej mu rzeczywistości, ale nasycił tę historię również wieloma symbolicznymi obrazami, nawiązaniami do dzieł sztuki i filozoficznych tradycji. Podczas wernisażu będzie można wysłuchać koncertu muzyki z epoki oraz wykładu o miłości na przełomie XIX i XX wieku. Ekspozycja będzie czynna do 26 października.
Z kolei 16 lutego (piątek), o godz. 16:00, w sali 1 i Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich rozpocznie się wernisaż wystawy "Astronomia i księgi. Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika". Prezentowane będą na niej woluminy trzech wydań dzieła sławnego astronoma "De revolutionibus orbium coelestium", w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r. Pozostała część wystawy to dzieła przed- i pokopernikańskie. Będą to inkunabuły i starodruki, w tym dzieła takich autorów jak Ptolemeusz, Galileusz, Heweliusz, de Sacrobosco, Tycho Brahe i innych. Podczas wernisażu wykład "Wielkie księgi, wielkie syntezy wszechświata: Ptolemeusz, Kopernik, Brahe, Kepler" wygłosi prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie.
Więcej informacji na temat lutowych wydarzeń w Bibliotece Raczyńskich można znaleźć w jej kalendarium.
AW