Złota Pieczęć dla Wojciecha Pawłowskiego

Na zdjęciu prezydent Poznania razem z laureatem, obaj trzymają w rękach Złotą Pieczęć - grafika rozmowy
Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania jest przyznawana jeden raz w roku
Złota Pieczęć dla Wojciecha Pawłowskiego

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania trafiła w tym roku do Wojciecha Pawłowskiego. To wybitny przedsiębiorca, mecenas sztuki i filantrop, który od lat pomaga poznańskim artystom i angażuje się w działalność charytatywną.

- Pan Wojciech Pawłowski od dawna wspiera życie muzyczne Poznania - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Patronuje karierom młodych, utalentowanych artystów, przyczynił się też do wskrzeszenia Wydawnictwa Poznańskiego, które dzięki niemu odzyskało prestiż, autorów i czytelników. Ale oprócz rozwijania biznesu i sponsorowania kultury, pomaga też ludziom w potrzebie. Kupował sprzęt dla szpitali, pomagał hospicjom i domom dziecka, angażował się w opiekę nad uchodźcami z Ukrainy. To wyjątkowy człowiek, który zasługuje na najwyższe poznańskie odznaczenie.

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania jest przyznawana jeden raz w roku. Jej symbolika nawiązuje do oryginalnej repliki tłoku pieczętnego z pierwszej połowy XIV wieku. Pieczęć zawiera herb Miasta Poznania i wklęsły napis gotycki "Sigillum Civitatis Poznanie".

- Wyróżnienie Wielką Złotą Pieczęcią Miasta Poznania bardzo szanuję - mówił Wojciech Pawłowski. - Szanuję przede wszystkim ludzi, którzy zostali nią wyróżnieni wcześniej - za to, co dokonali i co do tej pory można podziwiać. Dziękuję prezydentowi Poznania za to, że dostrzegł moje pozabiznesowe zaangażowanie na rzecz kultury czy działania o charakterze dobroczynnym i dopisał mnie do tego zacnego grona. Tę Złotą Pieczęć traktuję nie tylko jako symbol docenienia, ale również jako zobowiązanie do wspomagania dalszych projektów, których celem jest rozwój naszego miasta. Tak, by przysłowiowa poznańska gospodarność nie kojarzyła się tylko ze sferą gospodarczą, ale również ze sferą szeroko pojmowanej kultury. Jestem przekonany, że tak pojmowana gospodarność jest bliska zarówno panu prezydentowi, jak i wszystkim gościom dzisiejszej uroczystości. 

Wielkim wsparciem dla tegorocznego laureata Wielkiej Złotej Pieczęci Miasta Poznania jest jego rodzina. Dlatego Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podziękował upominkiem także Dorocie Pawłowskiej, jego żonie, która razem z nim wspiera poznańskich muzyków.

Wojciech Pawłowski to wybitny przedsiębiorca, prezes zarządu spółki VRP należącej do tzw. sektora private capital. To także twórca sukcesu Huty Szkła "Warta" w Sierakowie oraz Warta Glass Group, międzynarodowej marki opakowań szklanych oraz jednej z większych, prywatnych grup kapitałowych w Polsce. To współzałożyciel Polskiej Izby Opakowań oraz wieloletni przewodniczący jej rady, a także członek Polskiej Rady Biznesu oraz Biznes Center Club.

Organizuje staże dla młodzieży oraz konkurs dla małych, średnich firm i startupów - "Impuls do Biznesu". Jest też prezesem zarządu spółki VRP, która zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. To inicjator i promotor wielu działań na rzecz ekonomicznej kreatywności. 

Jego pasją jest kultura. Wspiera Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, jest sponsorem Filharmonii Poznańskiej. Wspiera młodych i pomaga w szerzeniu miłości do muzyki wśród dzieci. Przyczynił się do odnowy Wydawnictwa Poznańskiego i sfinansował przebudowę Galerii Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, w której prezentowany jest zbiór zabytków kultury i sztuki nubijskiej. Pospieszył też z pomocą "Tygodnikowi Powszechnemu", wspierając go finansowo.

Angażuje się w działalność charytatywną - już na początku pandemii COVID-19 przekazał poznańskim szpitalom wsparcie finansowe na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego. Pomagał również uchodźcom z Ukrainy. 

Wojciech Pawłowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Odznakę Honorową "Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej". 

Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Mecenas kultury", Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego "Za czynienie dobra" oraz Nagrody Komedy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania jest przyznawana jeden raz w roku. Jej symbolika nawiązuje do oryginalnej repliki tłoku pieczętnego z pierwszej połowy XIV wieku. Pieczęć zawiera herb Miasta Poznania i wklęsły napis gotycki "Sigillum Civitatis Poznanie".

AW