W najbliższą niedzielę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie Strefa Zdrowia przygotowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. To doskonała okazja, by zadbać o profilaktykę, a przy okazji wrzucić coś do puszek wolontariuszy.
W strefie zdrowia, która będzie w hali Poznan Congress Center (poziom 1), będzie można wykonać wiele bezpłatnych badań, dostępnych dzięki współpracy urzędu, organizacji pozarządowych i innych jednostek. Badania w mobilnych busach będzie można też wykonać przy Iglicy. Każdy będzie mógł zrobić sobie prześwietlenie klatki piersiowej i zbadać słuch, a także wziąć udział w badaniu znamion skórnych dermatoskopem. Jest ono ważnym elementem profilaktyki czerniaka - raka skóry, który szybko wykryty daje duże szanse na skutecznie leczenie.
Dla chętnych przygotowano również przesiewowe badanie wzroku - wstępnie pozwala ono określić wady i zaburzenia widzenia. Będzie też okazja, by profesjonalnie wyczyścić okulary w myjce ultradźwiękowej.
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych przygotowały porady dotyczące nietrzymania moczu - na ich stoisku będzie można dobrać odpowiednie produkty i otrzymać poradniki.
Pojawią się również propozycje skierowane szczególnie do kobiet - takie jak mammografia (dla pań w wieku od 45 do 74 lat) czy badanie gęstości kości (od 50 lat), które pozwala szybko wykryć początki osteoporozy.
Przedstawiciele NFZ opowiedzą o programach profilaktycznych i innych narzędziach, które pomagają prowadzić zdrowy tryb życia, a przy okazji podpowiedzą, jak wyrobić kartę EKUZ, przydatną podczas wyjazdów poza granice Polski.
Na stoisku poznańskiego sanepidu palacze będą mogli zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu i dowiedzieć się, jak bezpiecznie i skutecznie rzucić palenie. Będzie też można dowiedzieć się więcej o profilaktyce HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Każdy będzie mógł założyć alkogogle na własne oczy zobaczyć, jak alkohol wpływa na sprawność psychoruchową. Dla najmłodszych przygotowano instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów.
Więcej o zębach będzie można dowiedzieć się na stoisku Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - przygotowano porady dla rodziców i dzieci, a także quiz wiedzy i pokaz szczotkowania.
Nie zabraknie też innych propozycji dla dzieci - Komenda Miejska Policji w Poznaniu przygotowała dla nich gry i zabawy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i pokaz sprzętu, a strażnicy miejscy - gadżety, a Stowarzyszenie "Pogotowie Społeczne" - warsztaty robienia przypinek. Na stoisku Centrum Inicjatyw Rodzinnych młodzi poznaniacy i poznanianki będą mogli stworzyć dzieła sztuki z materiałów z recyklingu, a dorośli - dowiedzieć się więcej o Poznańskim Centrum Świadczeń.
Grajmy w zielone - bezpłatne wejściówki
Dzień przed Finałem - w sobotę, 27 stycznia - Miasto Poznań i Wydział Gospodarki Komunalnej oraz Estrada Poznańska zapraszają najmłodszych i ich rodziców lub opiekunów na dwa spektakle Teatru Mozaika pt. "Grajmy w zielone - koncertowo!". Przedstawienia odbędą się na Scenie na Piętrze przy ul. Masztalarskiej 8 o godz. 11:00 i godz. 13:00. Udział w nich jest bezpłatny, ale każdy może wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przez wpłatę datków na konto fundacji lub wrzucając datek do puszki WOŚP, która będzie dostępna w dniu spektakli.
W holu Sceny na Piętrze będzie stoisko edukacyjne Oddziału Edukacji Ekologicznej.
Aby obejrzeć spektakl "Grajmy w zielone - koncertowo!", wystarczy do piątku, 26 stycznia, do godz. 13 napisać mail na adres eko-edukacja@um.poznan.pl. Należy w nim podać imię i nazwisko zgłaszającego, telefon kontaktowy, a także określić liczbę osób, które wezmą udział w przedstawieniu (maksymalnie 5 wejściówek, liczniejsze rodziny proszone są o kontakt), preferowaną godzinę spektaklu. Następnie wystarczy zaczekać na maila potwierdzającego rezerwację miejsc.
Koncertowa odsłona spektaklu "Grajmy w zielone!" to muzyczny program Teatru Mozaika, podczas którego widzowie usłyszą szereg piosenek związanych z ekologią i prawidłowym postępowaniem z odpadami komunalnymi. To przede wszystkim muzyka na żywo, ciekawe aranżacje utworów, kolorowa scenografia, ale również możliwość aktywnego udziału w sztuce, ponieważ aktorzy włączają widzów do zabawy. Spektakl trwa 45 minut i jest skierowany do dzieci od 3 roku życia.
WOŚP w Poznaniu
Główny poznański 32. Finał WOŚP odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 28 stycznia. Początek imprezy zaplanowano na godz. 10:00.
Hasłem tegorocznej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". Wiele atrakcji przygotowały dwa największe lokalne sztaby - Ławica i Politechnika Poznańska. Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl.
Jak co roku w działania Orkiestry zaangażował się także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który przekazał na aukcje kilka przedmiotów. To m.in historyczne kostki brukowe ze Starego Rynku, spotkanie z koziołkami czy limitowane karty PEKA. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie poznan.pl.
AW