Nowy mural na Zawadach

Na zdjęciu mural na ścianie bloku - grafika rozmowy
Mural obrazuje dane dotyczące pieczy zastępczej
Nowy mural na Zawadach

Elewacja jednego z bloków mieszkalnych na Zawadach zyskała nową, plastyczną oprawę. Powstał pierwszy w stolicy Wielkopolski mural infograficzny na temat pragnień dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. To jednocześnie apel do poznaniaków i poznanianek, by decydowali się tworzyć dla nich rodziny zastępcze. 

Projekt jest dziełem studentek i studentów Pracowni Grafiki Informacyjnej, Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i powstał przy współpracy z Miastem.

W ostatnim roku dramatycznie zwiększyła się potrzeba znalezienia rodziców zastępczych dla poznańskich dzieci. Obecnie ponad 200 z nich przebywa w placówkach opiekuńczo -wychowawczych, a aż 90 nadal pozostaje w środowisku rodzinnym, oczekując na przyjęcie do pieczy zastępczej. Domy, które Miasto prowadzi, by chronić dzieci doświadczone krzywdą ze strony biologicznych rodziców, są niestety wypełnione. Dlatego Poznań  prowadzi kampanie informacyjne i promocyjne, aby zachęcić do zostania rodzicem zastępczym.

- W święta dzielimy się dobrem i życzymy sobie nawzajem radości w gronie rodziny. Dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej to szczególnie trudny czas, bo ich marzenie o mamie i tacie nie zawsze może się spełnić - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - W Poznaniu stale brakuje rodziców zastępczych i o tym mówi zarówno nasza kampania społeczna, jak i nowy mural na Zawadach mający zadanie poruszyć serca tych, którzy go zobaczą. Być może przy świątecznym stole w niejednym domu pojawi się refleksja na ten temat i chęć przyjęcia do siebie dziecka, które ogromnie potrzebuje miłości i opieki.

Mural obrazuje dane dotyczące pieczy zastępczej. Powstał we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, podczas zajęć dydaktycznych pod kierunkiem prof. dr hab Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej i dr Agaty Kulczyk w Pracowni Grafiki Informacyjnej.

- Studentki i studenci w ramach wewnętrznego konkursu podjęli się zadania zaprezentowania różnych form opieki nad dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej - mówi prof. Lucyna Talejko-Kwiatkowska. - To było zadanie trudne, angażujące autorki i autorów nie tylko na poziomie twórczym, ale i emocjonalnym. Prace miały zadanie przekazać ważne informacje o sytuacji dzieci i w ten sposób poruszyć odbiorców i skłonić do zastanowienia nad możliwością pomocy tym, którzy z różnych powodów nie wychowują się przy swoich biologicznych rodzicach. Powstało osiem propozycji, a autorami tej zwycięskiej stali się: Danuta Kobylacka, Julia Olszewska, Julia Pikul i Adrian Kornijewski.

Powstanie muralu jest kolejną inicjatywą łączącą Miasto z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu w ramach działań kierowanych bezpośrednio do mieszkanek i mieszkańców. Prace malarskie, w niełatwych warunkach pogodowych wykonało Murall Studio.

- Włączenie środowiska artystycznego do tworzenia komunikacji na temat ważnych zadań Miasta, jest nie tylko dobrą praktyką, ale stanowi przejaw troski o estetykę, jakość i skuteczność działań - mówi dr Agata Kulczyk, Prodziekana Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej. - Zwłaszcza w obszarze polityki społecznej, kierowanej wprost do ludzi, zastosowanie  graficznych form i sposobów przekazu może przynieść oczekiwany skutek.

Jak zostać rodzicem zastępczym

Miasto Poznań prowadzi szerokie działania promujące status rodzica zastępczego. Może nim zostać każdy, bez względu na stan cywilny, wiek czy narodowość. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej na ten temat, może zadzwonić pod numer tel. 61 648 60 49 i porozmawiać na temat potrzeb dzieci i własnych możliwości objęcia ich opieką. Poznań oferuje każdej chętnej osobie odpowiedni pakiet szkoleń przygotowujących do tej roli, a po przyjęciu dziecka pod swój dach - również świadczenia lub wynagrodzenie finansowe, specjalistyczną pomoc psychologiczną i pedagogiczną, udział w działaniach integrujących, a także dofinansowanie wypoczynku.

-Świadomość mieszkanek i mieszkańców na temat zasad funkcjonowania rodzin zastępczych nadal jest niewystarczająca - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Wielu utożsamia objęcie opieką dziecka w potrzebie z adopcją. To nie to samo. Mówimy, jakie są różnice, co konkretnie wynika z faktu zostania rodzicem zastępczym, także w aspekcie otrzymania odpowiednich świadczeń i wynagrodzenia oraz w jakim zakresie Miasto wspiera takie rodziny. 

Rodzicem zastępczym może zostać każdy, bez względu na wiek i stan cywilny.

Jakie są możliwości zastępczej opieki

Istnieje wiele możliwości zastępczej opieki nad dzieckiem. To:

  • Rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem - może ją stworzyć babcia, dziadek, starsza siostra lub brat. Rodzina otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+, dostaje pomoc finansową na utrzymanie dzieci. Nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego, nie deklaruje gotowości do przyjęcia innych dzieci pod opiekę. Może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
  • Rodzina zastępcza niespokrewniona z dzieckiem - może ją stworzyć każda osoba, która przygotuje się do tego zadania i spełni warunki. Rodzina otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+. Nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego i niedeklaruje gotowości do przyjęcia innych dzieci pod opiekę. Może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
  • Rodzina zastępcza zawodowa - może ją stworzyć każda osoba, która zostanie przygotowana do tej roli i spełni wymagane warunki, wyraża gotowość do opieki nad maksymalnie 3 dzieci. Rodzina otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+. Dostaje pomoc finansową na utrzymanie dzieci i wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego. Deklaruje stałą gotowość do przyjęcia dzieci pod opiekę - maksymalnie do 3 podopiecznych, może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
  • Rodzinny dom dziecka - może go stworzyć każda osoba, która ma już kilkuletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi w ramach pieczy zastępczej i wyraża gotowość do opieki nad maksymalnie 8 dzieci. Rodzinny dom dziecka otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+. Dostaje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego i pomoc finansową na utrzymanie dzieci. Deklaruje stałą gotowość do przyjęcia dzieci pod opiekę - maksymalnie do 8 podopiecznych, może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.

Dom zastępczej mamy i/lub taty to najlepsze, co może spotkać dziecko, którego biologiczna rodzina znalazła się w kryzysie. Kryzys może być krótki - wówczas dziecko wraca pod opiekę najbliższych. Bywa jednak, że biologiczni rodzice nie pokonują trudności i wówczas dziecko pozostaje do dorosłości poza domem, w którym się urodziło. Jeśli nie spotka dobrych ludzi, którzy staną się dla niego zastępczą mamą lub zastępczym tatą, na stałe przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej. 

Mimo ogromnych starań pracowników tych instytucji, dla rozwoju społecznego i emocjonalnego ich podopiecznych zawsze lepsza będzie relacja rodzinna. W ośrodkach dzieci najczęściej tęsknią za kimś, kto zaopiekuje się nimi i przyjmie je do siebie. Często nikt ich nie odwiedza, czują się niechciane i niekochane. Dlatego tak ważne, cenne i wartościowe jest tworzenie dla nich zastępczych rodzin.

WZiSS/AW