Ładne rzeczy i dobre prezenty

Na zdjęciu przedmioty z filcu ozdobione główkami poznańskich koziołków - grafika rozmowy
Pod marką Klunkry Wielkopolskie rękodzieło produkują liczne stowarzyszenia i spółdzielnie działające w Poznaniu/ fot. Klunkry Wielkopolskie
Ładne rzeczy i dobre prezenty

Wyjątkowe świeczki, mydelniczki, ozdoby świąteczne, ekologiczne termofory czy fartuchy z symbolami Poznania - to tylko niektóre propozycje świątecznych prezentów, jakie można będzie kupić już w sobotę, na kiermaszu poznańskich organizacji ekonomii społecznej. 

Kiermasz odbędzie się w najbliższą sobotę, w Pracowni "ładne rzeczy" (ul. Św. Marcin 57) w godz. 10:00-15:00. Będzie można kupić tam przedmioty, które sprzedawane są pod marką Klunkry Wielkopolskie. Pod tym szyldem rękodzieło produkują liczne stowarzyszenia i spółdzielnie działające w Poznaniu.

Spółdzielnia Socjalna Furia zaprezentuje notesy, breloki, magnesy oraz wyjątkowe plecakotorby. Będzie można też kupić wiele innych nietypowych produktów - m.in. kosmetyczki. Wśród wystawców będzie również Fundacja Dzieciaki i Zwierzaki, która w ramach marki Klunkry Wielkopolskie szyje termofory z pestek wiśni. Będzie można kupić także inne produkty wykonywane w fundacji - w tym między innymi ozdoby świąteczne. Nie zabraknie również świeczek, mydelniczek i ceramicznych naczyń, tworzonych przez przedstawicieli Fundacji Ubabrane.

Podczas kiermaszu każdy będzie też mógł stworzyć własną kartkę świąteczną lub zakładkę do książki. Podpowiedzi i inspiracje podsuną członkowie Fundacji Dzieciaki i Zwierzaki. Będzie też okazja, by zrobić sobie przypinkę - pomogą w tym przedstawiciele Fundacji Fiona.

Ekonomia społeczna to - najprościej mówiąc - łączenie działalności dla dobra innych ze sprzedażą wytworzonych produktów lub usług. W poznańskich podmiotach ekonomii społecznej działają i pracują ludzie, którym trudno odnaleźć się na standardowym rynku pracy - to osoby z niepełnosprawnościami, chorobami, walczące z uzależnieniem, wychodzące z kryzysu bezdomności.

Rzeczy powstające w instytucjach i organizacjach ekonomii społecznej są różnorodne, często ręcznie robione, także na indywidualne zamówienia. Można zaprojektować sobie na przykład biżuterię. Niemal codziennie w ofercie pojawiają się kolejne nowości. Kupując je, można zyskać podwójnie - nie tylko zdobyć piękne przedmioty, ale również pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia.

AW