Bardzo ważnym działaniem w ochronie środowiska jest maksymalna redukcja odpadów, albo ponowne wykorzystywanie pełnowartościowych przedmiotów. Dotyczy to również zniczy - ale tylko tych szklanych. Są one zrobione z materiału, który nie podlega recyklingowi jak butelki czy słoiki (ma różnego rodzaju dodatki chemiczne, a także inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe).
Na poznańskich cmentarzach na Junikowie i Miłostowie funkcjonują punkty, w których można udostępniać innym osobom niezniszczone szklane znicze. Przed ich pozostawieniem należy usunąć plastikowy wkład.Na Junikowie są 23 "zniczodzielnie", natomiast na Miłostowie 26. Regały są zlokalizowane przy wypożyczalniach sprzętu ogrodowego, obok wejść oraz w okolicy głównych ciągów komunikacyjnych.
Można zarówno oddać niepotrzebny znicz, jak i wykorzystać już się tam znajdujący. To doskonała okazja zarówno do ochrony środowiska, jak i zaoszczędzenia w dobie panującego kryzysu. Szklane znicze są z reguły trwałe, nie niszczą się, dlatego możliwe jest ich wieloletnie eksploatowanie.
PD