Zatrucia grzybami. Jak ich uniknąć?

Na zdjęciu widać muchomory. W tle widać trawę. - grafika rozmowy
Zatrucia grzybami. Jak ich uniknąć?, fot. pixabay.com.
Zatrucia grzybami. Jak ich uniknąć?

Sezon na grzyby zbliża się do końca. Wciąż jednak do szpitala miejskiego im. F. Raszei zgłaszają się osoby z podejrzeniem zatrucia.  W zeszłym tygodniu do placówki trafił pacjent, który pomylił czubajkę kanię z muchomorem sromotnikowym. W przypadku wątpliwości, co dokładnie znajduje się w koszyku, warto odwiedzić sanepid przy ul. Libelta, który udziela bezpłatnych porad grzybowych.

Specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu pomagają zidentyfikować zebrane grzyby, a przede wszystkim stwierdzić, czy wśród nich znajdują się te trujące.

Do poznańskiego sanepidu z grzybami można się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00. Porady grzybowe udzielane są bezpłatnie w siedzibie WSSE przy ul. Libelta 36. Do oceny należy przynosić całe owocniki (kapelusz oraz trzon). 

Od sierpnia do Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei trafiło 5 osób z niepokojącymi objawami - bólami brzucha, biegunką, wymiotami. 

- W jednym przypadku potwierdziliśmy zatrucie grzybami. Pacjent pomylił czubajkę kanię z muchomorem sromotnikowym, co często się zdarza - mówi dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze szpitala im. Raszei.

Grzyby - jako pokarm bardzo ciężkostrawny - nie powinny być jedzone przez osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego. Spożywać ich nie powinny także małe dzieci.

JZ