Poznań dobrze zna się na recyklingu

Grafika podzielona na sześć części z odpadami - grafika rozmowy
Poznań dobrze zna się na recyklingu
Poznań dobrze zna się na recyklingu

Stolica Wielkopolski może pochwalić się bardzo wysokim poziomem przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu. Ponad 50% z nich może zostać ponownie wykorzystana lub przetworzona. To zasługa dobrze zorganizowanego i sprawnie funkcjonującego systemu, ale również to sukces mieszkańców, którzy coraz lepiej segregują odpady.

W 2021 roku poziom selektywnej zbiórki odpadów dla Poznania wyniósł nieco ponad 40%. Już wtedy był to imponujący wynik, znacznie przekraczający wymagania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (według niej w 2021 roku ten poziom powinien osiągnąć co najmniej 20%, a w 2022 roku - 25%). Raport za ubiegły rok pokazał, że miasto poprawiło ten wskaźnik o dziesięć punktów procentowych.

Uzyskany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów został zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Kolejnym etapem będzie zatwierdzenie sprawozdania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Miasto samo gospodaruje odpadami

O tym, jak dobry jest to wynik, świadczy fakt, że tak wysokim wskaźnikiem recyklingu w Polsce może się pochwalić niewiele miast. Osiągnięcie cieszy tym bardziej, że obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi Poznań realizuje samodzielnie dopiero od 1 stycznia 2022 roku. Pierwszy rok pracy był sporym wyzwaniem, celem było bowiem, aby mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie miasta w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany (związane z wystąpieniem z Międzygminnego Związku GOAP). Niezmienione pozostały stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców m.in. dzięki zoptymalizowaniu kosztów systemu, jednocześnie utrzymano wysoki poziom świadczonych usług.

Efektywny system i edukacja

Uzyskany wysoki poziom przygotowania odpadów do ponownego użycia i recyklingu to wypadkowa kilku elementów. Po pierwsze, wspomniane już sprawne przeprowadzenie zmian wynikających z przejęcia przez Poznań obowiązku gospodarowania odpadami. Po drugie, system jest nieustannie udoskonalany m.in. poprzez wprowadzanie efektywniejszych sposobów postępowania z odpadami. W 2022 roku udostępniono mieszkańcom  specjalistyczne pojemniki do selektywnego zbierania zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii i akumulatorów. Po trzecie, wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców Poznania. Prawidłowa segregacja odpadów u źródła, czyli w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach, ma kluczowe znaczenie dla możliwości ich ponownego użycia i odzysku.

Nie bez znaczenia jest też fakt prowadzenia przez miasto cyklicznych działań edukacyjnych podczas festynów, targów, konferencji oraz ekolekcji w przedszkolach, szkołach czy domach seniora.

PD