Dzień zdrowia psychicznego

Punkt Interwencji Kryzysowej to miejsce, gdzie każdy znajdzie pomoc - grafika rozmowy
Punkt Interwencji Kryzysowej to miejsce, gdzie każdy znajdzie pomoc
Dzień zdrowia psychicznego

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Poznaniu każdy może znaleźć pomoc m.in. w Punkcie Interwencji Kryzysowej, a także przy licznych organizacjach pozarządowych, z którymi współpracuje Miasto. Dorośli - a od kilku dni również młodzi ludzie - mogą zgłaszać się również do POSUM.  

Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) przy ul. Pamiątkowej 28 to miejsce, które oferuje szerokie i kompleksowe wsparcie dla wszystkich osób potrzebujących pomocy. Pracują w nim specjaliści - psychologowie i prawnicy. Mogą tam zgłaszać się nie tylko poznanianki i poznaniacy, którzy właśnie przechodzą kryzys - ale również tacy, którzy chcą go uniknąć.  

W PIK wsparcie może znaleźć każdy, kto ma problemy rodzinne czy w związku. To także miejsce dla osób, które straciły kogoś bliskiego, przeżywają kryzys rozwoju osobistego, zmagają się z uzależnieniem lub współuzależnieniem. Pomoc znajdą tam również wszyscy, którzy - niezależnie od płci - doświadczyli przemocy domowej, napadu czy gwałtu, wypadku komunikacyjnego, pożaru czy jakiejkolwiek innej katastrofy. 

Pomoc w Punkcie Interwencji Kryzysowej jest bezpłatna, finansowana z budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508) lub napisać mail (pik@m.poznan.pl). 

Wszystkie dzieci i młodzież mogą też skorzystać z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (ważne: osoby poniżej 18. roku życia muszą mieć zgodę opiekuna prawnego). Można zgłosić się po poradę, skorzystać z psychoterapii czy sesji wsparcia. W stolicy Wielkopolski taką pomoc oferują: Gabinety Lekarskie Medicor (ul. Powstańców Wielkopolskich 4, tel. 61 855 28 33) oraz Zespół Poradni Specjalistycznych Termedica (os. Bolesława Chrobrego 101, tel. 61 625 68 68). 

Umowę z NFZ ma Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, prowadzący poradnię zdrowia psychicznego dla dorosłych. Udzielane są w niej świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne dla dorosłych. Od kilku dni - komercyjnie - działa tam również Gabinet Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Z kolei szpital miejski im. F. Raszei to miejsce, w którym można leczyć alkoholowy zespół abstynencyjny.

Pełny wykaz ośrodków działających na terenie województwa wielkopolskiego dostępny jest na stronie: nfz-poznan.pl. W serwisie terminyleczenia.nfz.gov.pl można znaleźć najbliższe wolne terminy wizyt u specjalistów. Ważne informacje są również w wydawanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej "Kryzysowniku" - zawiera on m.in. wskazówki, jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego oraz informacje o tym, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej oraz gdzie zwrócić się o pomoc.

Miasto i organizacje pozarządowe - razem dla zdrowia psychicznego

W Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 w Poznaniu, a także w  gabinecie psychologicznym SUI przy ul. Grunwaldzkiej 19, prowadzone są warsztaty psychoedukacyjne dot. m.in. depresji, poczucia własnej wartości czy radzenia sobie ze stresem. To projekt realizowany we współpracy z Miastem przez Stowarzyszenie "Zdrowi My". Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 516 189 901 lub pod adresem e-mail: kontakt@zdrowi-my.pl.

W Rodzinnej Poradni Psychologicznej  "Na Śródce" przy ul. Bydgoskiej 6/7 można wziąć udział w zajęciach, podczas których poruszana jest m.in. tematyka radzenia sobie z trudnymi emocjami i asertywnej komunikacji. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 61 887 66 23, lub pod adresem e-mail: biuro@pogotowiespoleczne.org.pl. Projekt (przy wsparciu Miasta) realizuje Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne. 

Dla poznaniaków i poznanianek dostępne są również warsztaty dotyczące radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Działa też grupa wsparcia dla osób zmagających się z kryzysem. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 601 971 090, 516 140 928 lub  pod adresem e-mail: biuro@fundacja-akme.pl, info@zielonecentrum.org.pl Wszystko to w ramach projektu realizowany przez Fundację Akme oraz Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego "Zrozumieć i Pomóc" w lokalizacjach: ul. Mielżyńskiego 27, ul. Grunwaldzka 18, w Klubie Umiejętności Społecznych przy ul. Bolka 8 B, oraz ul. Garbary 47. Fundacja Akme prowadzi również warsztaty edukacyjne i grupy wsparcia dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. 

W 10 poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbywają się zajęcia dotyczące depresji i radzenia sobie z trudnymi emocjami. To placówki, które zgłosiły się do projektu "Włącz pozytywne myślenie" realizowanego przez Fundację Nowe Horyzonty. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: kontakt@nh.warszawa.pl.

Telefony zaufania i pomoc online

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia. 

Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin. Mogą tam zadzwonić wszyscy, którzy zastanawiają się, jak rozpocząć leczenie albo jak pomóc bliskim. 

Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 - 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy, zwłaszcza wobec dzieci i osób starszych.

W całej Polsce działają też inne telefony zaufania, z których można skorzystać. Są to: 

  • Kryzysowy telefon zaufania: 116 123
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBTQ+: 22 628 52 22
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
  • Całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800121212
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01 (Fundacji ITAKA)
  • Całodobowa Linia Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym: 800 70 2222
  • Telefon zaufania dla dzieci: 116 111 (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę")

Wsparcie można znaleźć również w internecie, m.in. na stronach takich jak: 

Pomoc także dla poznaniaków z Ukrainy

Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) Punkt Interwencji Kryzysowej zatrudnia również dwóch psychologów z Ukrainy, którzy udzielają wsparcia interwencyjnego dzieciom i dorosłym w języku ukraińskim lub rosyjskim. Dla osób z Ukrainy przeznaczono specjalny numer telefonu: 509 40 40 90.

Miasto - dzięki środkom otrzymanym od UNICEF - zapewnia też wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Po pomoc można zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 mieszczącej się przy ul. Józefa Chociszewskiego 56 (tel.  61 852 85 58) lub do Fundacji ORCHidea, która zapewnia nie tylko pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, ale także zajęcia terapeutyczne, ogólnorozwojowe i spotkania z logopedami (tel. 601 493 705, 782 271 227, 61 661 13 17). Zajęcia odbywają się przy ul. Hetmańskiej 15 oraz Wawrzyniaka 45.

AW