W złym stanie technicznym była już rzeźba wieńcząca pomnik, podstawa oraz cokół. W obliczu postępującej degradacji konieczne było przeprowadzenia działań konserwatorskich. Prace już się rozpoczęły i potrwają do kwietnia 2024 r. Obejmują one m.in. oczyszczenie wszystkich elementów pomnika, naprawienie pęknięć i uzupełnienie spoinowania, a także odkucie orła w jego pierwotnej formie według materiałów ikonograficznych.
Prace pozwolą na przywrócenie walorów estetycznych i właściwości technicznych pomnika oraz zabezpieczą obiekt przed postępującym niszczeniem.
Dodatkowo, na wniosek Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, planowane jest umieszczenie w obrębie cokołu pomnika tablic inskrypcyjnych, upamiętniających żołnierzy z tej jednostki.
Pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, mieszczący się u zbiegu ulic Ludgardy i Paderewskiego, wykonano przed 1927 rokiem. Rzeźba została zaprojektowana przez Mieczysława Lubelskiego, natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Adam Ballenstedt. Rzeźbę wykonali Benedykt Kasznia oraz Józef Murlewski. W 2009 r. monument wpisany został do rejestru zabytków. Stanowi on element zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta.
Na wykonanie prac konserwatorskich przeznaczono 735 tys. zł.
PD