PIĄTEK 4.08
"Bezmiar" w kinie #NaWolnym
Tego lata odbyło się już pięć pokazów filmów na Wolnym Dziedzińcu. Można było obejrzeć m.in. "Fabelmanów", "LaLaLand" czy "IO". Tym razem zobaczyć będzie można "Bezmiar" z Penelope Cruz i przenieść się do Rzymu lat 70. ubiegłego wieku.
Wolny Dziedziniec, plac Kolegiacki 17
Godz. 21:30
Wstęp wolny
Więcej o Kinie #NaWolnym na stronie internetowej
Łazarskie Lato
Łazarskie Lato to cykl wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i społecznych dla dzieci i dorosłych. Obecnie trwa już szósty tydzień akcji odbywającej się na rynku Łazarskim. W ten weekend będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach plastycznych i klubie szydełkowym, obejrzeć wystawę fotograficzną "Byłem Polakiem, obywatelem Ukrainy" oraz spektakl Teatru Fuzja, czy też posłuchać i potańczyć na koncercie Kamili Górnej i Jakuba Herforta.
Rynek Łazarski
Godz. 15:00 (piątek), 12:00 (sobota), 14:00 (niedziela)
Udział bezpłatny
Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia
BAiKA
Już 4 sierpnia restauracja Browarna Przystań zaprasza na koncert w ramach cyklu Browarna Summer Nights. Posłuchać będzie można duetu BAiKA. To skrót od Banach i Kafi. Zespół powstał w 2015 roku na bazie doświadczeń gitarzysty i producenta Piotra Banacha, założyciela i lidera zespołów Hey i Indios Bravos, oraz świeżości i żywiołowości wokalistki Katarzyny "Kafi" Figaj.
Browarna Przystań, ul. Browarna 37
Godz. 20:00
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Przedpremiera "Reality"
"Reality" to zamknięte w 90 minutach spotkanie, pokazujące portret współczesnej dziewczyny w wersji 2.0. W tej roli Sydney Sweeney pokazuje, że ma wystarczający talent, by zostać wielką aktorką. Kinomani mogą ją kojarzyć m.in. z seriali "Euforia", "Biały Lotos", "Opowieść Podręcznej" czy "Ostre przedmioty". Pokaz w kinie Muza będzie przedpremierowy.
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30
Godz. 19:00
Bilety: od 19 zł
Więcej na stronie kina Muza
Fūsy
W efekcie owocnego poszukiwania odpowiedniego ujścia twórczej energii w ciągu pół roku powstał repertuar instrumentalny. Wokalista idealnie uzupełnił całość, nadając dźwiękom treść i przesłanie. Tak oto na dnie muzycznego undergroundu pozostały pełne post-punkowego aromatu chłodno-falowe Fūsy.
Pan Gar/Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21,
Godz. 20:00
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Salsa i Bachata na Fyrtlu
W każdy piątek przez całe lato można na Food Fyrtlu wspólnie odkrywać pasję do tańca i rozwijać umiejętności. To wydarzenie zarówno dla tych, którzy kochają tańczyć i uwielbiają rytmy latino, ale także tych, którzy zawsze marzyli o tym, by nauczyć się kroków i zaskoczyć swoich znajomych na imprezie. Nie jest ważne, czy jest się początkującym tancerzem czy ma się już pewne doświadczenie - instruktorzy poprowadzą chętnych przez świat ekscytujących stylów tanecznych.
Fontanna przed Food Fyrtlem, Posnania, ul. Pleszewska 1
Godz. 20:30
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Muzyczna podróż dookoła świata
Uczestnicy wyposażeni w mapę wyruszą odkrywać niezwykłe brzmienia instrumentów z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W każdym zakątku świata czekać będą ciekawe zadania i zagadki do rozwiązania. Wydarzenia dla dzieci w wieku 6-12 lat. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Muzeum Instrumentów Muzycznych, Stary Rynek 45
Godz. 11:00
Wstęp: dziecko 20 zł, opiekun bezpłatnie
Więcej na stronie cyklu "Wakacje w muzeum"
Kajakarskie mistrzostwa nad Maltą
Dopiero co zakończyły się w portugalskim Montemor-o-Velho Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, a już w najbliższy piątek najlepsi kajakarze z całej Polski znów wrócą do rywalizacji. Tym razem ścigać się będą w Poznaniu, a stawką będą medale w aż trzech imprezach: 38. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, 22. Mistrzostwach Polski Młodzików i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w kajakarstwie.
Tor Regatowy Malta
Wstęp wolny
Więcej na stronie Wielkopolskiego Związku Kajakowego
Spacer śladami kryptologów
W piątek będzie można także wziąć udział w oprowadzaniu po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma i Dzielnicy Zamkowej. Jego uczestnicy poznają początki prac polskich kryptologów nad niemiecką maszyną szyfrującą.
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78 (start spaceru)
Godz. 17:00
Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie lub przez rezerwację telefoniczną)
Więcej informacji na stronie Centrum.
Wieczorne zwiedzanie katedry
Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń będzie można odkryć podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach poznańskiej katedry, którą uczestnicy będą eksplorować za pomocą światła latarek. W trakcie wydarzenia dowiedzą się m.in. tego, co świątynia ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka.
Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Ostrów Tumski 17
Godz. 20:00
Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odbioru na placu przed katedrą)
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
SOBOTA 5.08
"Kino, kawiarnia i spacer"
W ramach cyklu będzie można przejść się po Śródce trasą sacrum. Spacer rozpocznie się przy moście biskupa Jordana. Następnie jego uczestnicy zobaczą Ostrów Tumski i Archidiecezję Poznańską, kościół św. Małgorzaty, budynek dawnej Kongregacji Filipinów i przejdą na rynek Śródecki. Obejrzą zespół poklasztorny reformatów, kościół św. Kazimierza, a także Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Przechadzka zakończy się przy Bramie Poznania ICHOT. Urozmaiceniem spaceru będzie pokaz filmu o tematyce związanej ze Śródką. Na uczestników czekać będzie również poczęstunek przygotowany przez lokalną restaurację oraz konkurs z nagrodami.
Zbiórka przy moście Biskupa Jordana
Godz 10:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Festiwal Tradycji Poznańskich - Poznań w formie
Podczas rodzinnego festynu jak zwykle będzie okazja do bezpłatnych badań i porad lekarskich. Młodsi poznaniacy i poznanianki będą mogli m.in. obejrzeć spektakle Teatru Mozaika i poznać "Tajemnice glinianych dzbanków". Na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta i placu Kolegiackim na gości w każdym wieku czekać będą atrakcje kulturalne, bezpłatne badania profilaktyczne, tańce, animacje i warsztaty.
Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta
Godz. od 11:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie poznan.pl
Festiwal Tradycji Poznańskich - spotkanie ze sportowymi legendami
W samo południe na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowych tradycjach Poznania. W dyskusji udział wezmą: Andrzej Juskowiak - były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt - trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań - do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Wykład inauguracyjny "Sport w dawnym Poznaniu" wygłosi prof. Ryszard Wryk.
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8
Godz. 12:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Wielki Dzień Pszczół 2023
Zbliża się Wielki Dzień Pszczół. Znaczenie tych małych mieszkańców Ziemi jest ogromne. Przekonać się będzie można o tym podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji w całym Poznaniu. Odbędą się m.in. warsztaty, wystawy edukacyjne, spotkania i spektakle. Będzie to okazja do poznania nie tylko pszczół miodnych, ale przede wszystkim tych dziko żyjących.
Różne lokalizacje
Wstęp wolny (na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy)
Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl.
"Fleabag" w Pałacowym
Monodram "Fleabag" to nie tylko obsypany nagrodami spektakl, który stał się inspiracją dla kultowego serialu BBC, ale też prawdziwa sceniczna jazda bez trzymanki. Waller-Bridge z uwagą przygląda się głównej bohaterce i jej z pozoru zwykłemu życiu, bezlitośnie, celnie i przezabawnie puentując absurdy życia współczesnej młodej kobiety. Po rekordowym sukcesie frekwencyjnym w 2019 roku, ten uwielbiany przez widzów i krytyków spektakl, wraca na kinowe ekrany. Monodram zarejestrowano na żywo na londyńskim West Endzie.
Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 19:00
Bilety: od 30 zł
Więcej na stronie CK Zamek
Klub Gier Fantastycznych
W sobotę odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Gier Fantastycznych we współpracy z Centrum Szyfrów Enigma. Na chętnych czeka masa świetnych gier i ludzi. Jak to działa? Przychodzi się na spotkanie, wybiera grę albo siada do stolika z osobami, które chcą w coś zagrać.
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Św. Marcin 78
Godz. 10:00 - 18:00
Udział - bezpłatny
Więcej na stronie wydarzenia
Botaniczna Piątka
Chętni będą mogli pokonać 5 kilometrów podczas letniej edycji biegu. Trasa poprowadzona została malowniczymi alejkami Ogrodu Botanicznego. Udział w imprezie ma więc walory rekreacyjne i poznawcze nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Przy okazji głównego biegu przygotowano również zmagania nieco młodszych biegaczy na dystansach zależnych od wieku sportowca - od 100 do 1000 metrów.
Ogród Botaniczny, ul. Dąbrowskiego 165
Start: od 9:00
Bilety: od 39 zł
Więcej na stronie wydarzenia
Targ Śródecki
Targ nie jest zwyczajną biesiadą i nieprzypadkowo odbywa się właśnie na Śródce, w miejscu, które miało niebagatelny wpływ na powstanie i rozwój Poznania. Archeolodzy podają, że to właśnie tutaj około drugiej połowy X wieku odbywać się miała stała wymiana handlowa, która w późniejszych wiekach przerodziła się w regularne targi, odbywające się w każdą środę tygodnia. Uważa się, że Śródka swoją nazwę wzięła właśnie od tych cotygodniowych spotkań. Podczas Targu Śródeckiego znaleźć będzie można m.in. produkty regionalne i rękodzieła, wziąć udział w pokazach kulinarnych, konkursach, spacerze po Śródce i posłuchać występów muzycznych.
ul. Filipińska (plac przed muralem)
Godz. 10:00 - 16:00
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
O Królewsko - Cesarskim Trakcie w jednym akcie
Spektakl ten to niezwykle wesoła przygoda z historią. Dwoje bohaterów - uczniów zabiera młodego widza w pasjonującą podróż przez wieki. By przyjrzeć się bliżej dziejom państwa polskiego, aktorzy wędrują Traktem Królewsko-Cesarskim w Poznaniu śladami władców. Dzięki lekkim i zabawnym scenom okazuje się, że poznawanie odległej przeszłości nie jest wcale nudne, a wręcz przeciwnie - może być niesamowicie interesujące.
Sobota: nad jeziorem Rusałka, niedziela: nad Wartą (Stary Port) oraz Food Fyrtel Posnania, (ul. Pleszewska 1)
Sobota: godz. 17:30, niedziela: godz. 12:00 (Stary Port) i 14:00 (ul. Pleszewska 1)
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Downset Pod Minogą
Niespełna rok temu pochodzący z Los Angeles pionierzy hybrydy rap/hardcore, społeczno-polityczni aktywiści z Downset powrócili po ośmioletniej przerwie z płytą "Maintain". Ukazała się ona pod szyldem wytwórni Nuclear Blast. Amerykanie tego lata aktywnie koncertują w Europie, a jedną z okazji do zobaczenia ich w naszym kraju będzie poznański koncert. Styl muzyczny Downset, który jest połączeniem hardcore'a i osadzonych w rapowych klimatach wokali Raya Oropezy pozwolił zespołowi wybić się na tle innych grup metalowych, a przy tym występować u boku najważniejszych formacji przełomu XX i XXI wieku. W roli supportów wystąpią Embitter oraz Unbeaten.
Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8
start: 19:00
Bilety od 99 zł
Więcej na stronie wydarzenia
AudioFeels na Kolegiackim
AudioFeels to grupa wykonująca muzykę w stylu Vocal Play. Jest to nowatorskie podejście do śpiewania, które polega na imitacji instrumentów poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego głosu. Zespół został stworzony w 2007 roku przez wychowanków Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Staranna edukacja pozwoliła na podjęcie ambitnego zadania - stworzenia wyjątkowego, nowoczesnego brzmienia daleko wykraczającego poza chóralną tradycję. Będzie to pierwszy plenerowy koncert AudioFeels w Poznaniu od ponad... 7 lat. Poprzedni zagrali przy okazji 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sobotni koncert odbędzie się podczas Festiwalu Tradycji Poznańskich.
Plac Kolegiacki
Godz: 20:00
Wstęp wolny
Więcej o koncercie na stronie wydarzenia oraz Festiwalu Tradycji Poznańskich
Opowiedzą o narodzinach średniowiecznego Poznania
Od początków istnienia miasta o jego charakterze decydowała przestrzeń publiczna tworząca ramy dla życia mieszkańców. Wpływ na architekturę i urbanistykę Poznania miały zarówno doniosłe wydarzenia historyczne, jak i potrzeby codziennego życia. "Miastoobraz" to dobra okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. Tegoroczna edycja koncentruje się na miejscu narodzin średniowiecznego Poznania w kształcie, którego ślady są rozpoznawalne do dzisiaj.
Różne lokalizacje
Różne godziny
Wstęp wolny
Szczegóły na stronie organizatora
II Wieczór dudziarski w Pan Gar
Dudy to jeden z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych instrumentów Europy. Sobotni wieczór w Pan Gar będzie unikalną okazją do usłyszenia ich w różnych wariantach. Spotkanie odbędzie się w formie historycznej gawędy połączonej z kameralnym koncertem muzyki dawnej i tradycyjnej. Zagrają i opowiedzą: Anton Korolev (dudy galicyjskie, szwedzkie, kozioł wielki, fidel) i Mikołaj Woźniak (dudy średniowieczne, galicyjskie, wielkopolskie, białoruskie, węgierskie, szkockie, szałamaja, piszczałka).
Pan Gar/Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21,
Godz. 18:00
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Najważniejsza jest loka (liza)cja
W trakcie sobotniego spaceru uczestnicy wrócą do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty, które zostało otoczone pierścieniem umocnień, z tajemniczymi nazwami przyrynkowych uliczek i rynkiem będącym sercem tętniącego życiem ośrodka. To okazja, aby dowiedzieć się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła. Spojrzenie wstecz i próba odszukania śladów przeszłości we współczesnej przestrzeni miejskiej pomogą dostrzec, że budowa miasta jest procesem, który trwa wieki.
Róg ul. Szewskiej i Dominikańskiej (start spaceru)
Godz. 17:00
Wstęp wolny
Szczegóły można znaleźć na stronie organizatora.
NIEDZIELA 6.08
Korowód Bambrów
W niedzielę przez miasto przejdzie barwny bamberski korowód. Jego uczestnicy wyruszą z ul. Mostowej przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary, by dotrzeć na plac Kolegiacki.
Start na ul. Mostowej
Godz. 14:00
Udział bezpłatny
Więcej informacji na stronie poznan.pl
Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!
Bystra kotka oraz jej przyjaciele zapraszają do kin. Rezolutna Kicia Kocia razem z wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odkrywa odważnie świat i stawia czoła wielu nowym sytuacjom. Przygody Kici Koci odzwierciedlają dziecięcą wrażliwość oraz ukazują pełną ciepła i radości codzienność. Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej to idealna okazja na jeden z pierwszych, niezapomnianych seansów w kinie.
Kino Pałacowe, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 12:00
Bilety: 14 zł
Szczegóły na stronie CK Zamek
100-lecie Warner Bros.: Chłopcy z ferajny
Martin Scorsese zekranizował bestseller Nicholasa Pileggi i stworzył klasykę, która zmieniła oblicze filmów gangsterskich. Nominowany do Oscara w sześciu kategoriach obraz trafił na listę 100 najlepszych amerykańskich filmów AFI. Mocny, uderzający i stylowy - gangsterski klasyk, który wciąga w powab mafijnego glamouru - a potem każe sobie słono płacić za wstęp. Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów Scorsese.
Kino Pałacowe, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 16:00
Bilety: od 18 zł
Więcej informacji na stronie CK Zamek
Gauguin na Tahiti. Raj utracony
Film opowiada o czasie, kiedy przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej. Odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.
Kino Pałacowe, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 14:00
Bilety: od 27 zł
Więcej informacji na stronie CK Zamek
Rodzinne zwiedzanie Zamku
Będzie to okazja, żeby odkryć zabytkowe wnętrza jednego z najmłodszych Zamków w Europie wraz z komentarzem przewodnika. To niezapomniana przygoda dla całej rodziny. Zwiedzanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 7‒12 lat wraz z opiekunami.
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
Godz. 13:30
Bilety: od 12 zł
Szczegóły na stronie
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Zwierzę przede mną"
Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest efektem niemal rocznej współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To pierwsza w powojennej historii muzeum ekspozycja organizowana wspólnie przez studentów i muzealników. Pokazane na wystawie dzieła - malarstwo, rzeźba, plakaty, obiekty sztuki użytkowej z motywami animalistycznymi ukazują znaczenie zwierząt, ich funkcje w świecie, a także stosunek do człowieka.
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9
Godz. 12:00
Bilety: od 6 zł
Więcej informacji na stronie
Pool Party na Chwiałce
Po sukcesie pierwszej edycji organizatorzy zapraszają na drugą odsłonę Pool Party. Będzie to impreza w stylu hawajskim - z głośników poleci tylko salsa, bachata i kizomba (nie będzie odtwarzana muzyka komercyjna).
Pływalnia Letnia Chwiałka POSIR, ul. Spychalskiego 38
Godz: 12:00-19:00
Bilety: od 9,5 zł
Więcej informacji na wydarzeniu
Wycieczka śladami żydowskiego dziedzictwa
Spośród wielu społeczności, które budowały dziedzictwo Poznania, istotne miejsce zajmują Żydzi. Kiedy i w jakich okolicznościach przybyli do Wielkopolski? Czym handlowali w średniowieczu, a czym w wielkich domach handlowych w epoce pruskiej? Jakie pamiątki pozostawili po sobie w materialnej i niematerialnej przestrzeni miasta? O tym wszystkim opowie przewodnik podczas niedzielnego spaceru tematycznego.
Róg ul. Szewskiej i Dominikańskiej (start spaceru)
Godz. 11:30
Wstęp wolny
Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl.
Lato w Starym Porcie
Jest to cykl letnich wydarzeń przy brzegu Warty. Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych na świeżym powietrzu. Niedzielne spotkania skierowane są do najmłodszych plażowiczów. Tym razem będzie okazja do nauki gry na bębnach.
Stary Port, ul. Estkowskiego
Godz. 12:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Possessed w 2Progi
Bez Possessed nie byłoby death metalu. "Seven Churches" ustawiło kierunek gatunku i wciąż stanowi źródło inspiracji. W dodatku Becerra i koledzy nie próżnują. Ich ostatnie "Revelations of Oblivion" z 2019 r. to death metal w starym stylu. W roli supportu grupy zagrają Belgowie z Cobra The Impaler.
2Progi, al. Niepodległości 36
od godz. 18:00
Bilety: od 109 zł
Więcej na stronie wydarzenia