Wielki Dzień Pszczół 2023

Na zdjęciu drewniana budka - hotelik dla owadów- widoczna między kwiatami i krzewami - grafika rozmowy
8 sierpnia obchodzone jest w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających
Wielki Dzień Pszczół 2023

8 sierpnia obchodzone jest w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających. Znaczenie tych małych mieszkańców Ziemi jest ogromne. Przekonać się będzie można o tym podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji w całym Poznaniu. Odbędą się m.in. warsztaty, wystawy edukacyjne, spotkania i spektakle. Będzie to okazja do poznania nie tylko pszczół miodnych, ale przede wszystkim tych dziko żyjących.

- Dzień pszczół powinien być tak naprawdę świętowany przez cały rok, bo ich wartość w naszym środowisku jest nie do przecenienia. Są one ważnym elementem ekosystemu - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Wiemy, że są one niestety gatunkiem ginącym, dlatego Miasto stawia na pszczoły. Na terenach miejskich powstają nowe pasieki czy domki dla pszczół i owadów zapylających. Gdy tylko jest to możliwe, nie kosimy traw i łąk, bo to jest ich naturalne środowisko. Sadzimy także rośliny, które pszczoły bardzo lubią. 

Atrakcje w ramach Wielkiego Dnia Pszczół odbywać się będą w różnych lokalizacjach w całym mieście. Przez cały sierpień w Ogrodzie Botanicznym prezentowana będzie wystawa przygotowana przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, która przybliża świat dzikich pszczół. Można na niej zobaczyć gatunki ginące z naszego krajobrazu. By je chronić, warto poznać bliżej ich biologię i przy okazji zachwycić się ich pięknem.

- Po raz kolejny zapraszamy poznanianki i poznaniaków do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół poprzez odkrywanie ich świata i poznawanie, z jakimi zagrożeniami się mierzą. Całe przedsięwzięcie organizujemy w ramach programu "Poznań dla pszczół". To, co jest w nim najważniejsze, to uświadamianie i edukowanie, jak ważna  jest rola pszczół, szczególnie tych dziko żyjących - mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. - Pogoda jest zmienna, w związku z czym nie jesteśmy pewni, czy uda nam się zorganizować wszystkie zaplanowane wydarzenia plenerowe. Dlatego zachęcamy do obserwowania strony i sprawdzania, czy w programie nie pojawiły się zmiany.

Dla najmłodszych poznaniaków przygotowano tam także stoisko edukacyjne "Tajemnice owadów zapylających" oraz grę terenową "Z kwiatka na kwiatek". Karty do gry dostępne będą od 4 sierpnia w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym. Stoisko edukacyjne będzie czynne 8 sierpnia na polanie piknikowej Ogrodu Botanicznego UAM. Dzieci będą mogły poznać tajemnice z życia pszczół i innych zapylaczy, a konkursy i  gry pozwolą odkryć wiele ciekawostek na ich temat.

W sobotę, 5 sierpnia, w Bibliotece Raczyńskich odbędą się warsztaty z pszczelarzem połączone z czytaniem książek w ramach akcji Czytaty.  Będzie to okazja do uzyskania odpowiedzi na pytania: czym jest pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego świata? Zajęcia zostaną również przeprowadzone 9 sierpnia w Filii Naramowickiej, a 10 sierpnia - w Filii nr 20 przy ulicy Słowackiego 28.

Od 7 do 9 sierpnia Centrum Inicjatyw Rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, przygotowało dla najmłodszych bezpłatne warsztaty plastyczne "Z miłości do pszczółek". Mali uczestnicy m.in. będą mogli samodzielnie wykonać papierową pszczołę. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną materiały biodegradowalne. Obowiązują zapisy pod adresem: cir@pcs.poznan.pl.

We wtorek, 8 sierpnia, w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa przy Poznańskim Centrum Dziedzictwa odbędzie się spotkanie edukacyjne. Uczestnicy wspólnie wykonają proste prace pielęgnacyjne i konserwacyjne, w tym m.in. sadzenie czy przycinanie. W trakcie spotkania będzie można uzyskać wiele ciekawych informacji m.in. o roślinach miododajnych i łąkach kwietnych. Również od 8 sierpnia dostępny będzie na stronie www.pcd.poznan.pl i w serwisie spotify podcast "W prostych słowach: kalendarz", który nawiązuje do Wielkiego Dnia Pszczół. Natomiast do 10 sierpnia w Bramie Poznania (przestrzeń kładki) można będzie obejrzeć wystawę edukacyjną "Kwiaty i zapylacze".

8 i 9 sierpnia odbędą się warsztaty w Lasku Dębińskim przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Zajęcia będą okazjądo poznania tajemniczego świata owadów zapylających oraz roślin. Uczestnicy zamienią się w badaczy-przyrodników. Wyruszą w teren, by sprawdzić czy pszczoły są żółto-czarne, kto jest najbardziej włochatym zapylaczem i która roślina wytwarza niebieski pyłek. 

Natomiast podczas warsztatu "Pszczoły to nie tylko miód - co zawdzięczamy dzikim zapylaczom każdego dnia" uczestnicy przekonają się, jak wiele pysznych i potrzebnych na co dzień produktów otrzymujemy dzięki zapylaniu. Dzięki łamigłówkom, grze terenowej i doświadczeniom zastanowią się, co to znaczy być zapylaczem i jak ważne są dla przyrody te owady. Poznają również "osobiście" niektóre gatunki zapylaczy i zastanowią się, co można zrobić, by było im lepiej w naszej okolicy. Na warsztaty obowiązują zapisy, zgłoszenia można wysyłać na adres poznandlapszczol@um.poznan.pl, w tytule e-maila należy podać nazwę warsztatu oraz wybraną datę

Przez cały sierpień można również obejrzeć wystawę edukacyjną "Rośliny dla owadów" przygotowanej przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wystawa dostępna będzie w Ogrodzie Wrażeń im. Joanny Krause Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ulicy Dąbrowskiego 159.

Wydarzenia organizowane są w ramach programu "Poznań dla pszczół", który koordynuje Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Więcej informacji znajduje się na stronie poznan.pl/pszczoly. Program dostępny jest w załączniku.

JZ/PD

Załączniki