Deszcz to bogactwo

Na zdjęciu widok na rzekę oraz tereny zielone przy niej - grafika rozmowy
Poziom wody w cieku Bogdanka przed nawalnym deszczem
Deszcz to bogactwo

Pogłębiające się zmiany klimatyczne powodują trudne warunki pogodowe, takie jak bardzo wysokie temperatury na zmianę z gwałtownymi, ulewnymi deszczami. Wiąże się to z coraz większymi problemami m.in. z suszami lub powodziami. Dużą pomocą okazuje się tutaj gromadzenie deszczówki.

- Zmiany klimatyczne postępują i tylko konkretne działania są w stanie im zapobiec. Gromadząc deszczówkę nie tylko pomagamy środowisku, ale także możemy realnie zaoszczędzić pieniądze na rachunkach - apeluje Hanna Madajczyk, prezes zarządu Aquanet Retencja. - Wystarczą już małe działania, jak zbieranie w czasie opadów deszczu do wiaderek czy innych pojemników. Taką wodę możemy wykorzystać np. do kwiatów. Apelujemy także, aby nie podlewać, szczególnie w czasie suszy, trawników czy innych dużych powierzchni wodą z kranu - dodaje.  

W ostatnich latach odnotowano spadek sumy opadów w Poznaniu. W latach 2001-2010 średnio wynosiła ona 536 mm rocznie, natomiast w latach 2019-2022 było to już tylko 444 mm. Zmienił się też rozkład opadów w poszczególnych okresach - w miesiącach zimowych (styczeń i luty) jest ich obecnie średnio więcej niż w latach 2001-2010. Natomiast znacząco zmniejszyła się ilość deszczu w miesiącach letnich, w szczególności w lipcu.

Zmienił się również charakter opadów - coraz częściej występują tzw. nawalne deszcze - krótkie ale bardzo intensywne. Wysuszona gleba nie jest w stanie wchłonąć w krótkim czasie dużych ilości wody i powstają powodzie lub lokalne podtopienia. Dlatego ważne jest, żeby każdy mieszkaniec miasta, w miarę swoich możliwości, włączył się w zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi.

Woda deszczowa może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych do:

  • nawadniania upraw i trawników,
  • spłukiwania urządzeń sanitarnych i prania,
  • prac porządkowych w budynkach i ich otoczeniu.

Deszczówka może być przechwytywana z dachów, balkonów i tarasów a następnie swobodnie wykorzystywana. Oprócz walorów klimatycznych zbieranie jej ma także wymiar ekonomiczny - pozwala ograniczać zużycie wody z kranu, a tym samym zmniejszyć rachunki. Ponadto mając instalację gromadzącą deszczówkę, można odliczyć od rachunków koszty za jej odprowadzanie do kanalizacji. Zbieranie wody opadowej zmniejsza także ryzyko lokalnych podtopień oraz gwałtownych wezbrań mogących powodować duże szkody. Deszczówka zasila również wody podziemne, które są źródłem dla gospodarstw. Niezbędne jest zatem zapewnienie jej zasobów dla następnych pokoleń.

Rozwiązania do zagospodarowania wód opadowych takie jak np. ogród deszczowy, można wykonać nawet samodzielnie. Krótki poradnik na ten temat znajduje się poniżej, w załączniku. Jednak już nawet wystawienie wiaderka czy innego pojemnika, do którego może napadać deszcz, może pozwolić na zebranie deszczówki np. do podlania kwiatów. 

Na stronie aquanet-retencja.pl/ można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat deszczówki i retencji. 

Miasto pomaga zbierać deszczówkę  

Miasto Poznań od trzech lat dofinansowuje działania związane z małą retencją. Mieszkańcy mogą liczyć na dotacje na wykonanie systemów deszczowych do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych. Miasto przeznaczyło w tym czasie niemal 3 mln zł na gromadzenie deszczówki. Z dofinansowania skorzystało ok. 460 mieszkańców, firm czy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. 

PD

Załączniki