Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych

Na zdjęciu szkolna sala, widać tablicę i puste łąwki - grafika rozmowy
Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 13 289 uczniów
Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Miasto prowadziło ją wspólnie z Powiatem Poznańskim. Dla absolwentów podstawówek przygotowano 14 252 miejsca - w tym aż 12 207 w Poznaniu. 

W ofercie rekrutacyjnej na rok szkolny 2023/2024 Miasto Poznań przygotowało wstępnie 12 207 miejsc. To prawie 4500 miejsc więcej niż absolwentów poznańskich szkół podstawowych w 2023 roku. Wspólna oferta Miasta i Powiatu Poznańskiego obejmowała 14 252 miejsca - 7188 w liceach ogólnokształcących, 5031 w technikach oraz 2033 w branżowych szkołach I stopnia. 

W tegorocznej rekrutacji do szkół Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego złożono 15 009 wniosków. Najwięcej, bo aż 10 415 kandydatów starało się o przyjęcie do liceum ogólnokształcącego, 9 072 do technikum, a 3 252 do szkoły branżowej I stopnia (dane odnoszą się do wszystkich wskazanych preferencji). 

Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 13 289 uczniów - 6898 do liceów, 4779 do techników i 1612 do szkół branżowych I stopnia. 

Na obecnym etapie rekrutacji 1133 osoby nie zostały zakwalifikowane do żadnej ze wskazanej przez siebie szkół. 

- Około 500 osób zarejestrowało się w systemie, ale nie uzupełniło wymaganych dokumentów, więc nie wzięło udziału w rekrutacji - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. - Część z nich prawdopodobnie złożyła dokumenty do innych szkół, np. niepublicznych lub w innych powiatach. Być może niektórzy z nich zechcą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Analiza rekrutacji z poprzednich lat wskazuje, że w każdym roku byli kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych placówek. Główną tego przyczyną był niewłaściwy wybór preferencji szkół i oddziałów oraz zbyt niska liczba punktów. 

Aktualnie do dyspozycji kandydatów pozostaje 916 wolnych miejsc. Po ogłoszeniu listy zakwalifikowanych może jednak nastąpić odpływ uczniów, którzy dostali się zakwalifikowali się do poznańskich szkół publicznych i niepublicznych nieuczestniczących w systemie wspólnej rekrutacji lub do szkół w innych powiatach. 

24 lipca będzie wiadomo, ilu kandydatów potwierdziło wolę przyjęcia do szkoły, a ile miejsc zostanie niewybranych ze względu na udział uczniów w kilku rekrutacjach do różnych szkół. Pozwoli to na zwolnienie miejsc dla tych absolwentów, którzy jeszcze nie dostali się do żadnej szkoły. 

W minionych rekrutacjach do szkół ponadpodstawowych średnio 10 proc. kandydatów zakwalifikowanych do liceów ogólnokształcących i 20 proc. zakwalifikowanych do techników  i szkół branżowych nie potwierdzało woli przyjęcia do szkoły. 

Po zweryfikowaniu list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, czyli po 24 lipca, Miasto Poznań we współpracy z Powiatem Poznańskim i dyrektorami szkół podejmie decyzję o ewentualnym uruchomieniu dodatkowych oddziałów.

Najbardziej oblegane szkoły i oddziały

W rekrutacji największą popularnością cieszyły się: XXVIII LO, XV LO, XXXI LO, IV LO.

Wśród najpopularniejszych oddziałów w tegorocznej rekrutacji znalazły się:

  1. XV Liceum Ogólnokształcące - klasa biologiczno-językowa
  2. Technikum Komunikacji - technik programista
  3. XV Liceum Ogólnokształcące - klasa psychologiczno-pedagogiczna
  4. Technikum Łączności - technik programista
  5. IV Liceum Ogólnokształcące - klasa medyczna

Dalsze kroki

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranej szkoły, muszą teraz potwierdzić wolę przyjęcia. Do 21 lipca  do godz. 15.00 należy dostarczyć do tej placówki oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały one złożone wcześniej). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe niezbędne są również orzeczenia lekarskie.

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 24 lipca o godz. 12.00. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Rekrutacja 2023/2024

Nabór do szkół średnich rozpoczął się w połowie maja. Kandydaci mogli wybrać maksymalnie 4 szkoły z Poznania i 4 szkoły z Powiatu Poznańskiego, odpowiadające ich zainteresowaniom (szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy uczniowi najbardziej). Nie było ograniczeń w przypadku liczby oddziałów. 

Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej mógł zdecydować się na następujące typy szkół ponadpodstawowych:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące,
  • 5-letnie technikum,
  • 3-letnia branżowa szkoła I stopnia.

Nauka w dwóch pierwszych typach szkół kończy się egzaminem maturalnym, natomiast uczęszczanie do technikum i szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Ukończenie tej ostatniej nie zamyka drogi do zdania matury. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

WO/AW